СКЛАДНІ ПРИСУДКИ
Складніприсудки являють собою поєднання елементів дієслівного й іменного присудків.
Складні присудки бувають двох видів: складні дієслівні (співвідносні із складеним дієслівним присудком) і складні іменні (співвідносні із складеним іменним).
Складний дієслівний присудок за структурою нагадує складений дієслівний, тільки роль неозначеної форми дієслова в ньому виконує дієслівне словосполучення, у якому головним членом є інфінітив, а залежним — іменна частина мови. Дієслівне словосполучення будується за зразком складеного іменного присудка, але з тією різницею, шо дієслово-зв'язка тут виступає в неозначеній формі. Як допоміжні використовуються ті самі слова, що й у складених дієслівних присудках.
Наприклад, у реченнях Хотіла б я піснею стати у сюю хвилину ясну (Леся Українка). Надія не могла лишатись байдужою(Я. Баш). Наближалася зима, почало робитися холодно[почало холоднішати] складними дієслівними присудками є хотіла б стати піснею, не могла лишатись байдужою, почало робитися холодно. У них основна думка передається дієслівними інфінітивними словосполученнями стати піснею, лишатись байдужою, робитися холодно, а на граматичні значення способу, часу, роду, числа вказують допоміжні дієслова хотіла б, не могла, почало.
Складний іменний присудок за структурою нагадує складений іменний, тільки роль дієслова-зв'язки її ньому виконує повнозначне дієслово, а іменна частина виражається словами з означальним значенням, найчастіше прикметником або дієприкметником (такий присудок називають ще подвійним).
Наприклад, у реченнях Черешні тут росли високі й розкішні (О. Гончар). Шлях стеливсяїм далекий(З. Тулуб). Якось надвечір прийшливони до куреня обмундировані, вимиті, пострижені (Григорій Тютюнник). Осінній степ, погойдуючи світло й\ тіні, лежавтепер у чорних ранах (М. Стельмах) складними іменними присудками є росли високі й розкішні; стелився далекий; прийшли обмундировані, вимиті, пострижені; лежав у ранах. У кожному з цих речень ніби по два повноцінні присудки, хоча, щоправда, роль першого присудка, вираженого дієсловом, тут наближається до ролі дієслова-зв'язки бути і його можна без шкоди для змісту замінити цим дієсловом-зв'язкою: Черешні тут були високі й розкішні.Шлях їхній був далекий.Вони були обмундировані, вимиті, пострижені.Степ був тепер у чорних ранах.
Двоскладні речення
У двоскладномуреченні є або обов'язково повинні бути обидва головні члени — і підмет, і присудок. Наприклад, Чення Я так люблюзимові вечори в людському домі, де зрос-ють діти(І. Жиленко). Адже цеуже не дивно,що митвердо, супротивно, владно устаєм (П. Тичина) складаються кожне з двох простих двоскладних речень (синтаксичні центри я люблю, діти зростають, це не дивно, ми устаєм). У двоскладному реченні якийсь головний член може бути пропущений, але він легко встановлюється з контексту або ситуації. Наприклад, у реченні Ранні пташки росу п 'ють, а пізні сльози ллють(Нар. творчість) у другій частині немає підмета, він домислюється з контексту: пізні пташкисльози ллють. Так само в реченні Час тече, немов пісок з долоні(П. Воронько) у другій частині немає присудка, але він встановлюється з першої частини: немов пісок течез долоні. Поза контекстом такі речення незрозумілі. Отже, ці два речення двоскладні неповні. Іноді присудок у реченні може бути відсутній, і не відчувається потреби в ньому — він, так би мовити, самоочевидний, тобто випливає зі змісту самого речення: Між коморою та будиночком ворота й хвіртка. Біля ворітдві тополі. Найдорожче і найважче попереду(З тв. О.Довженка). А тут і Чіпка в хату(Панас Мирний). Найчастіше це трапляється в описах та ремарках: Село. Управоруч хата, навкруги город,заплетений лозою; в городібіля хати, з причілку, квітки, соняшникиі маненька верба(М. Кропивницький). У таких реченнях є обставини місця (що стосуються присудків), а самі речення констатують переважно розміщення або пересування когось або чогось у просторі. До наявних у них підмета і обставини легко домислюється присудок: ворота й хвіртка стоять,найдорожче й найважче чекає,Чіпка заявився,хата стоїть, город розкинувся,квітки, соняшники і верба ростуть.Ці речення, отже, також двоскладні неповні.
За тим, як співвідноситься зміст висловлювання з дійсністю, як уявляється в ньому носій дії, стану або змінної ознаки і чи взагалі уявляється, двоскладні речення можна поділити на особові, неособові та безособові.
Особові й неособові двоскладні речення за структурою однакові. Різняться вони між собою лише реальним значенням підмета.
Тільки до особових (тобто таких, що стосуються людей) належать усі двоскладні речення, підмет у яких виражено займенниками першої і другої осіб я, ти, ми, ви, а також займенниками той, хто, хтось, хто-небудь, будь-хто і под. У таких реченнях дія, стан чи змінна ознака завжди приписуються особам чи персоніфікованим предметам і явищам: Тепер я бігаю в поле й годинами слухаю, як в небі співають хори, грають цілі оркестри (М. Коцюбинський). Ми переконані, як і дивак Колумб, — лише за обрієм ми знайдем, що шукаєм (П. Косенко). О рідна пісне, знову ти прийшла до матері й до батька — до народу (М. Рильський). Хто чужим волом оре, той криві борозни тягне (Нар. творчість).
Речення, підмет у яких виражено займенниками я, ти, ми, ви, можуть мати й не конкретне, а узагальнено-особове значення (тобто стосуватися будь-якої особи), зокрема в прислів'ях та приказках: Ви мовчіть, а я буду слухати, а потім я буду мовчати, а ви будете слухати. Скрізь гарно, де нас нема, а ми прийдемо, то й лихо приведемо. Подумай, яку провину ти вчинив, коли ворог тебе хвалить (Нар. творчість). Ти перебуваєш в іншому, мінливому, невловимому і майже вільному від усіх законів світі — в дорозі живеш ти. В дорозі, на якій губишся в потоці машин і людей... (О. Сизоненко). Ви втрачаєте відчуття своєї істоти, ви перестаєте усвідомлювати себе - натомість відчуваєте зараз річку, ліс, повітря, усвідомлюєте все це сукупно (Є. Гуцало).
Подібні двоскладні узагальнено-особові речення трапляються переважно в описах, міркуваннях як у художньому, так і в науковому стилях: Бувають хвилі, коли ти відчуваєш себе одним цілим з яблунею, на якій сидиш, з небом, яке обмежує і не в силі обмежити видимий світ, відчуваєш себе часткою пахощів, крихіткою барв (Є. Гуцало). Будь-який предмет ми бачимо тільки тоді, коли світло, випромінюване ним або відбите його поверхнею, потрапляє в наше око (3 підручника «Фізика»). Розгорнувши цю книгу, ви ніби сідаєте до чарівного всюдихода й рушаєте в захопливу мандрівку по країні астрономії (3 підручника «Цікава астрономія»).
Іноді у двоскладних узагальнено-особових реченнях у ролі підмета виступають іменники людина, чоловік: Коли віз ламається, людина розуму набирається (Є. Кравченко). Людина сягає себе лише в біді (Р. Іванченко). Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше говорив (Нар. творчість). У прислів'ях та приказках в узагальненому значенні можуть вживатися також імена: Наша Федора то шиє, то поре (Нар. творчість).
Речення з підметом люди можуть мати неозначено-особове значення (тобто стосуватися когось із певного кола людей): Якось мене забули люди, не пишуть, навіть на листа не одповідають (М, Коцюбинський). Тату! Он вас люди питаються (Панас Мирний).
Двоскладні речення, підмет у яких виражено іменником, займенниками третьої особи він, вона, воно, вони, відносними займенниками який, що, належать:
до особових, якщо підмет вказує на осіб: Той же Оскольд. Старі люди пам'ятали, як він з дружиною хрестився і потім церкву поставив на схилах Дніпра (Р. Іванченко). І обеліск нагадує про тих, що під гранітом вічним сном заснули (В. Сосюра);
до неособових, якщо підмет називає предмети, явища, поняття (тобто неістот), а також тварин: Мета життя -зоря на людськім виднокрузі. Поки горить вона — допоки й живемо (П. Косенко). Світ скінченний, і безкраїй він же (М. Бажан). Добре довго пам'ятається, а злеє — ще довше (Нар. творчість). Вже відчувалася близькість весни (З. Тулуб). Паслась коза з козятком коло хати (Т. Шевченко).
Двоскладними неособовими, але неповними є головні частини складнопідрядних речень, виражені дієсловами уявлення здається, бачиться, ввижається, привиджується, відчувається, сниться, мариться, чується, пам'ятається тощо, при яких є підрядна підметова частина (відповідає на питання хто? що?): Мені ввижається, (хто? що?) як в тихім, ріднім колі старий дідусь навча своїх онуків (Леся Українка). Одного разу почулося Олені серед ночі, ніби сюрчав польовий коник. Останнє речення легко перетворюється на повне двоскладне просте: Одного разу почулосяОлені серед ночі (хто? що?) сюрчання польового коника (І. Вільде).
Кожен із цих двох видів особових і неособових двоскладних речень має свій набір присудків. Якщо присудок береться з іншої групи слів, виникає метафора: Сонце виглянуло з-за діброви, наче висунулозолоте чоло з пучком золотих кучерів навкруги (І. Нечуй-Левицький).
У двоскладних безособовихреченнях, на відміну від особових і неособових, поставити до підмета питання хто? що? не можна. Щоб правильно визначити підмет, тут треба враховувати зміст усього висловлювання. Таких безособових речень є три різновиди.
Перший різновид— це постійно двоскладні речення, у яких підмет виражено неозначеною формою дієслова, а присудок — або теж неозначеною формою дієслова, або абстрактним іменником (у прикладах виділено лише підмети): Спинитися — вмерти з одчаю й знемоги (М. Бажан). Керувати — це передбачати (М. Стельмах). Обов'язок лікаря — лікуватихворого (О. Гончар). Це така невимовна радість — бачити своє творіння, що збуджує в людині прекрасне (О. Довженко).
Іноді підмет у таких реченнях виражається поєднанням неозначеної форми дієслова з орудним відмінком іменника або прикметника: Бути мудрішим за себе — от завдання (Ю. Яновський).
Другий різновид - це речення, які залежно від логічного наголосу можуть сприйматися то як односкладні (із складеним дієслівним присудком), то як двоскладні (з підметом, вираженим неозначеною формою дієслова, і присудком, вираженим предикативним прислівником або безособовим дієсловом). Наприклад, речення Приємно відчувати прохолоду ночі (П. Колесник) — односкладне безособове, присудок у якому складений дієслівний: приємно відчувати. Але якщо допоміжне слово поставити в кінці речення, тобто логічно виділити його, то таке речення перетвориться на двоскладне безособове: Відчувати прохолоду ночі після спекотного дня кожному приємно.Тут підмет виражено неозначеною формою дієслова відчувати, а присудком стало допоміжне слово приємно. Так само двоскладними безособовими є речення Як весело булоширокими грудьми повітря краяти(М. Рильський). Тяжко, важко в світі житисироті без роду (Т. Шевченко). Так мені хороше з ним сидіти, жартувати; люботак, як з братом рідним (Панас Мирний). Повертатися йому зовсім не кортіло, але залишатися без шкіри — не вабилотеж (В. Стус), у яких судження (присудок) про поняття, названі неозначеною формою дієслова, виражене словами весело було; тяжко, важко; хороше, любо; некортіло, не вабило.
Третій різновид двоскладних безособових речень виникає тоді, коли в безособовому реченні з'являється підмет, виражений частками це, то, все, воно. Це дуже добре,що все це так склалося (В. Домонтович). Дівчинка, видимо, сама захотіла переконатися, чи то справді так,і заляпала босими ніжками по долівці (Григорій Тютюнник). Як виплачешся, то воно полегшає(Б. Грінченко). У мене в голові пішло все шкереберть(О.Досвітній).
Узгодження присудка з підметом
У двоскладному реченні присудок із підметом пов'язується переважно підрядним зв'язком узгодження. Наприклад, у реченні Вдень пригрілосонце, почаласявідлига (О. Довженко) присудок пригріло стоїть у тому самому середньому роді однини, що й підмет сонце, так само присудок почалася має жіночий рід однини, як і підмет відлига. Водночас цей зв'язок має деякі свої особливості.
1. При однорідних підметах, ужитих в однині й пов'язаних єднальним зв'язком, дієслово-присудок ставиться як у множині (частіше), так і в однині залежно від того, на чому більше зосереджується увага — на дії чи на предметах: Радіють і садок, і поле, і долина (Л. Глібов). Чорніє поле, і гай, і гори (Т. Шевченко).
2. При підметі, вираженому кількісним числівником або поєднанням кількісного числівника чи кількісного слова з іменником, присудок ставиться:
а) в однині, якщо увагу зосереджено на кількості: Сиділо нас чоловіка з вісім (А. Тесленко). За командиром їхалоще троє саней (І. Микитенко), Присудок у такому разі ставиться, як правило, перед підметом;
б) у множині, якщо увагу зосереджено на дії: Ой, три шляхи широкії докупи зійшлися(Т. Шевченко). При в'їзді в село п 'ятеро теслярів майстрували,докінчуючи, дерев 'я-ну арку (Г. Хоткевич). Присудок у такому разі ставиться переважно після підмета, але не обов'язково: У хвіртку пара за парою ввійшлидвадцятеро хлопців і двадцятеро дівчат (Ю. Смолич).
Ця тенденція добре простежується в реченні Біля прилавка стоялодвоє селян і переказувалипродавцеві, напевно, останні новини (П. Панч), де при тому самому підметі двоє селян перший присудок стояло вжито в однині (несуттєва дія), а другий переказували — у множині (важлива дія).
Якщо до складу підмета входить неозначено-кількісний числівник (багато, мало, чимало, трохи та ін.), то присудок, як правило, ставиться в однині: Багато людей підпушувалоземлю навколо кожного деревця (О. Довженко).
Якщо складений підмет має часове значення, то присудок ставиться в однині: Три роки минуловідтоді, як вона вперше зустрілася з Марком Загірним (О. Гончар). Але якщо увага зосереджується на присудкові: Три роки минули непомітно.
3. При підметах, виражених іменниками більшість, меншість, частина, половина, решта тощо, дієслово-присудок ставиться в однині і в тому самому роді, що й підмет: Більшість проголосувалаза резолюцію.
4. При підметах, виражених займенниками хто, дехто, хтось, ніхто, хто-небудь, присудок у минулому часі має форму чоловічого роду, у теперішньому й майбутньому — форму однини: Люди, хто знав,мовчать та примічають (Г. Квітка-Основ'яненко). Сидять собі, розмовляють, а дехто й куняє(Т. Шевченко).
При займеннику ви, який вживається для вираження пошани до однієї особи, присудок ставиться в множині: Може, ви, дядечку, чого-небудь попоїли б(І. Карпенко-Карий). Ви не журіться,мамо. Я піду в найми (М. Коцюбинський). Степане Михайловичу, ви згодніочолити відділ?
5. Якщо підмет, що означає професію, виражено іменником чоловічого роду, але він стосується особи жіночої статі, то присудок у розмовному стилі ставиться переважно у формі жіночого роду: Суддя сказала..., в офіційно-діловому — чоловічого: Суддя ухвалив... Проте якщо після назви професії йде прізвище жіночої статі, то присудок ставиться у формі жіночого роду: Суддя Петренко ухвалила...
Якщо підмет виражено невідмінюваною власною назвою іншомовного походження, то присудок узгоджується в роді із загальною назвою: Сочі (місто) витягнулося понад берегом Чорного моря. Сочі (річка) після дощу вийшлаз берегів.
6. При абревіатурах присудок ставиться в тому самому роді й числі, що й головне слово в словосполученні, від якого утворено абревіатуру: УАН (Українська академія наук) була заснована 1918 року за сприяння гетьмана Павла Скоропадського. Райвно (районний відділ народної освіти) розглянув питання забезпечення шкіл підручниками.
Дата добавления: 2015-06-27; просмотров: 1470;