Кобальт(Со)

 

Кобальт– есенційний мікроелемент, який життєво необхідний для нормального перебігу метаболічних процесів, але його надлишок токсичний для організму. Назва елемента походить від нім. Kobold – домовик, гном.

Поширення у природі та добова потреба

Джерела:

· продукти тваринного похо­дження: кальмари, печінка тріс-ки, морська риба, яловичина, теляча печінка, молоко;

· продукти рослинного похо­дження: бадилля буряку, виноград, редиска, салат, шпинат, капуста, бобові, гречка, хліб, петрушка, огірки, цибуля, яблука, журавлина, смородина, банани, кава.

Добова потреба у кобальті для дорослої людини становить 0,05 – 0,1 мг.

Метаболізм

Всмоктування. Кобальтповинен надходити в організм людини виключно з продуктами харчування. У середньому з їжею потрапляє від 0,03 до 0,3 мг мікроелемента на 1 добу, засвоюється лише 20 %.

Нормальний вміст Со у плазмі крові0,200,28 мкг/дл, або 33,947,5 нмоль/л.

Поширення у тканинах. В організмі дорослої людини міститься близько 14 мг Со. Основна кількість його зосереджена у жировій тканині – 0,36 мг, волоссі – 0,31 мг, кістках – 0,28 мг, скелетних м′язах – 0,20 мг, печінці – 0,11 мг, а також селезінці, яєчниках, гіпофізі.

Екскреція. Близько 80 % кобальту виводиться з фекаліями, 10 % – із сечею. Середній вміст у сечі становить 0,1–1,0 мкг/л.

Біологічна роль Со

· Входить до структури вітаміну В12. У складі вітаміну міститься від 4 до 15 % Со. Кобальтпідсилює активність кобаламіну, у свою чергу, активність самого мікроелемента у складі вітаміну збільшується у 50 разів. Усі функції Со реалізуються через дію вітаміну В12(див. вітамін В12).

· Стимулює кровотворення– нормалізує еритропоетичну активність кісткового мозку, синтез гемоглобіну.

· Коферментензимів у складі вітаміну В12: рибонуклеозид-трифосфатредуктази (КФ 1.4.3.8), метилтрансферази(КФ 2.1.1.13), метилмалоніл-КоА-мутази(КФ 5.4.99.2).

· Кофакторферментів не у складі В12: метилмалоніл-КоА-карбоксилтрансферази (КФ 2.1.3.1), пропіоніл-КоА-карбок-силази (КФ 6.4.1.3), пірофосфатаз, пептидаз, аргінази.

· Впливає на активність аденілатциклази, каталази, ферментів метаболізму гема, інгібує дію холінестерази, дипептидази. Характер впливу Со на активність ферментів залежить від його концентрації в організмі.

· Сприяє синтезу білків і разом з І2 утворенню гормонів щитоподібної залози.

· Бере участь у процесах росту і розвитку разом із Zn, Cu, Fe.

· Запобігає розвитку атеросклерозу. Разом з іншими мікро-елементами сприяє зниженню артеріального тиску та рівню холестеролу в сироватці крові.

· Впливає на імунітет. Разом із марганцем, ванадієм, міддю та ін. мікроелементами кобальт сприяє збільшенню кількості лейкоцитів у периферійній крові, підвищенню їх фагоцитарної активності, впливає також на гуморальні фактори імунітету.

· Метаболізм вітамінів. Метаболізм кобальту пов'язаний не лише з вітаміном В12. Разом з іншими мікроелементами він бере участь у активації та депонуванні вітамінів С, В1, А; сприяє засвоєнню вітамінів Е, С, А. За його недостатності порушується обмін вітамінів В6, РР.

· Впливає на метаболізм вуглеводів і ліпідів, стан міокарда.

Причини та ознаки дефіциту та надлишку Со

Дефіцит кобальту спостерігається при його надходженні в організм у кількості 10 мкг/ добу і менше. За умов відсутності Со розвивається акобальтоз.

Причини недостатності кобальту:

  • проживання у ендемічних регіонах із низьким вмістом Со у ґрунтах;
  • зараження глистами;
  • зниження функції підшлункової залози та кислотності шлункового соку;
  • підвищений вміст залізаі білка у їжі, які уповільнюють засвоєння кобальту.

Ознаки недостатності кобальту. Оскільки Со – складний компонент вітаміну В12, недостатність його розглядається як недостатність кобаламіну. Дефіцит Со супроводжується дефіцитом вітаміну В12, розвитком злоякісної (перніціозної) анемії, атрофією слизової оболонки ШКТ.

Надлишок Со.У багатьох дослідженнях виявлено токсичну дію кобальту на організм людини та тварин, але механізм такого впливу до кінця не вивчений. Установлено, що Со «генотоксич-ний» – впливає на експресію більш як 85 структурних генів, індукує окиснювальний стрес, апоптоз, імітує у клітині стан гіпоксії. Надлишок Со спостерігається:

  • внаслідок професійної інтоксикації Со робітників підпри-ємств, які щоденно контактують з ним;
  • при надлишку міді та цинку, які підсилюють засвоєння Со;
  • при руйнуванні ортопедичних імплантатів;
  • під час лікування пацієнтів із захворюваннями нирок еритропоетичними препаратами, які містять кобальт;
  • вживання великої кількості пива, яке забруднене Со у процесі виготовлення. Упродовж 60-х років ХХ ст. для поліп-шення піноутворення до пива додавали Со, що спричинило виникнення тяжкого захворювання серця – «пивної кардіоміопатії» з летальним кінцем у шанувальників цього напою. З того часу заборонено використання Со у пивоварінні.

Ознаки інтоксикації Со: кровотечі, ушкодження органів дихання, серцево-судинної, нервової систем, щитовидної залози (розвиток мікседеми); алергічні дерматити, кобальтова міокардіодистрофія та ураження нирок.

Кобальтвнесений у перелік канцерогенних речовин через його здатність сприяти розвитку пухлин.








Дата добавления: 2015-04-01; просмотров: 1061;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.