Виготовлення тонких зрізів за допомогою ультрамікротома
Для дослідження біологічних об’єктів на просвіт необхідно виготовити препарати, що мають достатньо малу товщину (до 100 нм) для просвічування об’єкта електронним пучком. Для виготовлення тонких зрізів використовують прилад ультрамікротом, схема якого наведена на рис. 5.5.
Ультрамікротом монтується на масивній станині (1) у приміщенні зі стабільною температурою, де відсутні протяги та низький вплив зовнішніх вібрацій. Зразок (2), заточений спеціальним чином, кріпиться на тримачі (3), що монтується на кінці важеля (штоку) (4). Шток здатний обертатися навколо точки О за траєкторією (5). Виготовлення зрізу відбувається під час руху штоку вниз. Ніж (7) кріпиться на тримачі (8). Ніж виготовляється зі скла або алмазу, причому при виготовленні зрізів з біологічних об’єктів можливе використання як скляних, так і алмазних ножів, а при виготовленні зрізів із металів використовують алмазні ножі. На ніж кріпиться ванночка з рідиною (9), з якої зрізи виловлюються безпосередньо на мікроскопічну сітку. У процесі роботи оператор може спостерігати за процесом різання в оптичний мікроскоп (11), при освітленні лампою (10). Груба подача зразка під ніж здійснюється механічним способом. Плавна подача забезпечується завдяки тепловому розширенню штоку або із застосуванням п’єзоелектричного ефекту. З використанням цих методів можна отримати достатньо тонкі зрізи з мінімальною товщиною 50 нм.
Рисунок 5.5 – Спрощена схема ультрамікротома
Зовнішній вигляд сучасного мікротома виробництва ВАТ “Selmi” наведений на рисунку 5.6.
За допомогою ультрамікротома можна виготовляти тонкі зрізи з біологічних об’єктів та деяких металевих матеріалів. Якщо виготовляти зрізи із фольги, порошків та стружок, то перед препаруванням необхідно провести заливання зразків легкоплавким сплавом (сплав Вуда, м’який припій).
Рисунок 5.6 – Ультрамікротом УМТП-7 |
Дата добавления: 2015-05-26; просмотров: 1156;