Індикатори гармонійного розвитку
При розробці стратегії екологічно безпечного розвитку важливе значення має розроблення показників або індикаторів гармонійного розвитку, на підставі яких приймаються важливі рішення в галузі виробництва і природокористування на всіх рівнях діяльності. Комплекс таких індикаторів відіграє провідну роль і в діагностиці системи “природа-господарство-населення”, у виконанні еколого-економічних експертиз, аудиту, моделюванні ситуацій, що прогнозуються і коригуванні існуючих.
Індикатори сталого розвитку національного рівня (рівня окремої держави) розділяються на три основні групи: економічні, екологічні, соціальні. Вони мають бути узгоджені зі стратегічними цілями сталого розвитку країни і розширюватися порівняно з міжнародними індикаторами.
Концептуальною основою індикаторів країн Організації Економічного Співробітництва і Розвитку (ОЕСР) є три чинники, які збігаються з вимогами ООН:
♦ тиск на навколишнє середовище;
♦ стан навколишнього середовища;
♦ реалізація необхідних заходів щодо поліпшення соціально-екологічних умов.
Індикатори повинні включатися і використовуватися для систем національних підрахунків і включають такі показники:
♦ індекс людського розвитку - індекс якості життя (охоплює тривалість життя, очікувану за конкретних умов, грамотність, реальний валовий внутрішній продукт на душу населення);
♦ оцінка матеріальних (фізичних) потоків (сировинні та інші, внутрішні та імпортні);
♦ споживання енергії або потужності на одиницю території;
♦ споживання чистої первинної продукції біоти суспільством на конкретній території.
Важливим недоліком існуючих індикаторів сталого розвитку є відсутність пріоритетів, усі вони подаються як рівноправні. Але пріоритетними, головними індикаторами сталого розвитку мають бути екологічні.
Дата добавления: 2015-05-21; просмотров: 840;