ІІ. Опис приладів і методика вимірювання. Радіоактивне випромінювання не реєструється органами чуттів людини
Радіоактивне випромінювання не реєструється органами чуттів людини. Тому для його реєстрації використовують спеціальні прилади - радіометри. Радіометр "БЕТА" призначений для кількісного визначення ступеня b-радіоактивності речовин, контролю радіоактивної забрудненості води та харчових продуктів. Блок-схема приладу показана на рис.1.
1 - Свинцевий контейнер; 2 - свинцева кришка контейнера; 3 - сенсор b-випромінювання; 4 – місце розташування досліджуваного об'єкта; 5 - пульт управління та індикації результату.
Призначення кнопок на пульті управління та індикації результату:
1) на бічній панелі:
– перемикач живлення приладу;
– перемикач звукового сигналу.
2) на лицевій панелі:
"Режим" – кнопка вибору режиму;
"Пуск" – кнопка запуску радіометра на вимірювання (утримувати не менше 1 с)
Режими радіометра:
"0" – режим встановлення радіометра у початковий стан;
"1"‑"6" – автоматичний запуск радіометра на вимірювання упродовж 1, 10, 500, 1000, 2000 с відповідно;
"7" – функціональний контроль блока вимірювання та індикації результатів 5 (див. рис.1). Щоб зупинити радіометр, необхідно перевести його кнопкою "Режим" у режим роботи "1"‑"6".
Принцип роботи радіометра залежить від типу сенсора 3 (див. рис.1). В установці використовується газорозрядна трубка Т, під’єднана до лічильної схеми П (рис.2). Принцип роботи газорозрядної трубки ґрунтується на явищі іонізації b-частинками суміші газів. У трубці Т поміщено циліндричний конденсатор, однією обкладкою якого є металевий циліндр (служить катодом К), а іншою – натягнута вздовж циліндра тонка нитка (служить анодом А). До катода К і анода А прикладена висока напруга від джерела постійного струму, яка через великий опір R навантаження під'єднана до лічильної схеми П. За відсутності потоку b-частинок газ у трубці нейтральний, у ньому немає носіїв заряду, а тому струм між К і А не проходить. При наявності потоку b-випромінювання у трубці виникає газовий розряд, унаслідок чого через опір R проходить струм. У зв'язку з тим, що опір R великий, розряд швидко гаситься. Імпульси напруги на опорі реєструються лічильною схемою П. За допомогою радіометра визначають швидкість рахунку приладом імпульсів n. n – це кількість імпульсів, що реєструються приладом за 1 с:
n = N/t [с–1], (7)
де N – кількість імпульсів за час вимірювання t.
Питома активність Am визначається за формулою
Am = kA(n – nф – nК) [Кі/кг], (8)
де n – загальна швидкість рахунку; nф – швидкість рахунку від радіоактивного фону; kA – перерахунковий коефіцієнт (значення вказані в табл. 1); nК – швидкість рахунку від природного радіонукліду 40К (значення вказані в табл. 2).
Таблиця 1 | Таблиця 2 |
Дата добавления: 2015-05-19; просмотров: 674;