Інфільтрація добрив у грунтові води та водойми та поверхневий змив.
Вимивання поживних елементів з грунту відбувається переважно в результаті поверхневого змиву, а також інфільтрації у більш глибокі грунтові горизонти. Внаслідок вимивання сполук азоту й фосфору з полів у водойми надходять стоки, що викликають їхню евтрофікацію, тобто надмірне перевищення концентрації поживних речовин. Це викликає посилений розвиток фітопланктону та водоростей. Починаеться "цвітіння" води, і поступово підвищується некорисна продуктивність водного біогеоценозу. У глибинній зонні посилюється анаеробний обмін, нагромаджуєгься аміак, сірководень тощо. Порушуються окислювально-відновні процеси й виникае дефіцит кисню. Зрештою це призводить до загибелі риби та переважної більності видів водної рослинності. Така евтрофікована вода стає непридатною не тільки для пиття, а й для купання, тобто втрачае свое господарське й біогеоценотичне значення.
Вважаеться, що порушення стану водойм внаслідок антропогенної евтрофікації є зворотніми, тобто на певних стадіях порушення водойми можуть повернутися до початкового стану, якщо подальше забруднення стороніми речовинами припинилося. Проте відомо, що відновлення падземної води в товщі активного водоймища потребуе близько 300 років. Вода з проточних водоймах поновлюється швидше - за 3,5 роки, в грунтових водах - за 9 місяців, в річкових - за 15-20 днів.
Всесвітньою організаціею охорони здоров'я (ВОЗ) встановлена межа допустимої концентрації (МДК) нітратного азоту у питній воді на рівні 22 мг/л для помірних широт та 10 мг/л для тропічних зон. Проте у районах інтенсивного застосування азотних добрив досить часто вміст азоту в питній воді значно перевищує МДК. Аналогічне становище спостерігається і з вмістом фосфорних сполук. На 1 кг фосфору, потрапив у водойми, утворюеться близько 100 кг фітопланктону. Результаті досліджень евтрофікації показують, що цвтіння води за рахунок водоростей починаеться вже тоді, коли вміст фосфору перевищуе концентрацію 0,01 мг/л. Оптимальні умови для еврофікації спостерігаються за умов концентрації фосфору 0,09-1,8 мг/л і стратного азоту - 0,9-3,5 мг/л.
Факти_________________________________________________________________________В Україні в річкових водах лісових областей вміст нітратів сягає 0,3-0,5, а в дренажних водах зрошуваних систем - 5-6 мг/л. При цьому в грунтових розчинах засолених зрошуваних грунів концентрація NO3 може сягати 100-300 мг/л, а в річкових водах густозаселених районів - до 20-30 мг/л.
Таким чином, проблеми евтрофікації досить складні й потребують наукового аналізу та негайних заходов щодо їх розв'язання.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 858;