Будова вібріона

Віріони ВІЛ мають вигляд сферичних часток (рис. ), діаметр яких складає близько 100-120 нанометрів. Це приблизно в 60 разів менше діаметру еритроцита.

 

 

 

Рис. 40 . Зображення вірусів, отримане за допомогою трансмісійного електронного мікроскопа. Видно будова вірусу, усередині якого знаходиться конусоподібне ядро.

 

Капсид зрілого віріона має форму усіченого конуса. Іноді зустрічаються "багатоядерні" віріони що містять 2 або більше нуклеоидов.

До складу зрілих віріонів входить декілька тисяч білкових молекул різних типів.

 

 

Таблиця .

Назви і функції основних структурних білків ВІЛ-1

Скорочена назва Опис Функції
gp41 (TM, transmembrane) Трансмембранний глікопротеїн масою 41 кДа   Розташовується в зовнішньому шарі ліпідної мембрани. Грає роль "якоря", що утримує молекули іншого білку, - gp120
gp120 (SU, surface) Глікопротеїн масою 120 кДа   Зовнішній білок віріона. Нековалентний пов'язаний з трансмембранним білком gp41. З однією молекулою gp41 пов'язано 3 - 5 молекул gp120. Здатний зв'язуватися з CD4 рецептором. Відіграє важливу роль в процесі проникнення вірусу в клітину.
p24 (CA, capsid) Білок масою 24 кДа   Білок, що утворює оболонку нуклеоїда (капсиду) вірусу
p17 (MA, matrix) Матриксный білок масою 17 кДа   Розташовується в зовнішньому шарі ліпідної мембрани. Грає роль "якоря", що утримує молекули іншого білку, - gp120
p7 (NC, nucleocapsid) Нуклеокапсидный білок масою 7 кДа Зовнішній білок віріона. Нековалентний пов'язаний з трансмембранним білком gp41. З однією молекулою gp41 пов'язано 3 - 5 молекул gp120. Здатний зв'язуватися з CD4 рецептором. Відіграє важливу роль в процесі проникнення вірусу в клітину.

 

 

Рис.41. Структура ВІЛ

Усередині капсиду ВІЛ знаходиться белковонуклеиновый комплекс: дві нитки вірусної РНК, вірусні ферменти (зворотна транскриптаза, протеаза, інтеграза) і білок p7. З капсидом також асоційовані білки Nef і Vif (7-20 молекул Vif на віріон). Усередині віріона (і, найімовірніше за межами капсиду) виявлений білок Vpr[32]. Сам капсид утворений ~2,000 копії вірусного білку p24. Стехіометричне співвідношення p24 : gp120 у віріоні складає 60-100:1, а p24: Pol приблизно 10-20:1, Крім того, з капсидом ВІЛ-1 (але не ВІЛ-2) зв'язуються ~200 копій клітинного циклофилина А, який вірус запозичує у зараженої клітини.

Капсид ВІЛ оточений матриксной оболонкою, утвореною ~2,000 копії матриксного білка p17. Матриксная оболонка у свою чергу оточена двуслойной ліпідною мембраною, що є зовнішньою оболонкою вірусу. Вона утворена молекулами захопленими вірусом під час його брунькування з клітини, в якій він сформувався. У ліпідну мембрану вбудовані 72 гликопротеиновых комплексу, кожен з яких утворений трьома молекулами трансмембранного глікопротеїну (gp41 або TM), що служать "якорем" комплексу і трьома молекулами поверхневого глікопротеїну (gp120 або SU. За допомогою gp120 вірус приєднується до CD4 рецептору і корецептору, що знаходиться на поверхні мембрани клітин. gp41 і особливо gp120 інтенсивно вивчаються як цілі для розробки ліків і вакцини проти ВІЛ. У ліпідній мембрані вірусу також знаходяться мембранні білки клітин, у тому числі людські лейкоцитарні антигени (HLA) класів I, II і молекули адгезії.

 
Дата добавления: 2015-05-03; просмотров: 1622;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.