Інтегральні схеми з інжекційним живленням
Традиційними недоліками біполярних ІС є:
· мала щільність упакування;
· висока розсіювана потужність.
Ці недоліки подолані в ІС з інжекційним живленням.
Ці схеми – насамперед логічні елементи, побудовані відповідно до принципу інжекційного живлення. Вони називаються інтегральною інжекційною логікою (ІІЛ або І²Л). застосовуються в ВІС, зокрема у мікропроцесорах (серії К 582, К584).
І²Л - елементи не мають аналогів у дискретних транзисторних схемах. За щільністю упакування вони перевищують навіть МОН-структури, а за рівнем розсіюваної потужності наближається до КМОН - структур. При цьому зберігається висока швидкодія, властива біполярним ІС.
Основою І²Л елемента є схема рис.7. 22.
Рисунок 7.22 - Елемент І²Л
Елемент являє собою структуру, що складається з двох фізично об'єднаних транзисторів: горизонтального pnp і вертикального npn. Емітерна область pnp - транзистора називається інжектором і підкладається до позитивного полюса джерела живлення (+Е). Від одного інжектора можуть живитися декілька схем. Вертикальний npn - транзистор має кілька колекторів, які служать вихідними виводами логічного елемента. Особливості конструкції: спільна область n – типу є водночас базою pnp транзистора та емітером npn - транзистора і підключається до корпуса; спільна область p – типу служить колектором pnp - транзистора і базою npn - транзистора. За такої фізичної структури не потрібна ізоляція між окремими елементами І²Л, оскільки вони мають спільну n – область. Через це досягається висока щільність упакування (10000 елементів на кристалі). Весь елемент займає площу, що дорівнює площі одного багатоемітерного транзистора. Зображений на рис. 7.22 типовий елемент І²Л – це логічний елемент НІ (ключ – інвертор).
Його електричну схему можна подати у вигляді пари комплементарних біполярних транзисторів: V2 – багатоколекторний транзистор npn, основа ключа; V1 - pnp – транзистор, постійно відкритий, який служить у схемах І²Л джерелом струму . Цей струм створюється інжекцією дірок через ЕП pnp – транзистора V1. Тому емітер, який виконує функцію джерела струму, вважається інжектором, а самі елементи – логічними елементами з інжекційним живленням.
Величина Е = 1,0 - 1,5 В. Через це логічні рівні схеми малі і становлять: В; В. І²Л-елемент працює у позитивній логіці. Якщо В, то багатоколекторний транзистор V2 відкритий, струм тече в його базу, насичуючи прилад. При цьому на всіх колекторах V2 буде низький потенціал: В. Якщо ж В, то транзистор V2 закривається, і струм потече у вхідне коло. На виході І²Л-інвертора буде В – високий потенціал.
Описаний І²Л-елемент є будівельною «цеглиною» більш складних логічних елементів.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 1217;