Гуморальна система регуляції
Гуморальна регуляція забезпечує більш тривалі пристосувальні реакції організму людини. До факторів гуморальної регуляції відносяться гормони, електроліти, медіатори, кініни, простагландіни, різноманітні метаболіти і т.п.
Вищою формою гуморальної регуляції є гормональна. Термін «гормон» у перекладі з грецького означає “спонукаючий до дії”, хоча не всі гормони мають стимулюючий ефект.
Гормони - це біологічно високоактивні речовини, які синтезуються і виділяються у внутрішнє середовище організму ендокринними залозами, або залозами внутрішньої секреції, які викликають регулюючий вплив на функції вилучених від місця їхньої секреції органів і систем організму. Ендокринна залоза - це анатомічне утворення, позбавлене вивідних протоків, єдиною або основною функцією якого є внутрішня секреція гормонів. До ендокринних залоз відносяться гіпофіз, епіфіз, щитовидна залоза, надниркова (мозкова і коркова речовина), паращитовидні залози (мал. 2.9). На відміну від внутрішньої секреції, зовнішня секреція здійснюється екзокринними залозами через вивідні протоки в зовнішнє середовище. У деяких органах одночасно присутні обидва типи секреції. До органів зі змішаним типом секреції відносяться підшлункова залоза і полові залози. Одна і та же залоза внутрішньої секреції може продукувати неоднакові по своїй дії гормони. Так, наприклад, щитовидна залоза продукує тироксин і тирокальцитонин. У той же час продукція тих самих гормонів може здійснюватися різноманітними ендокринними залозами.
Продукція біологічно активних речовин - це функція не тільки залоз внутрішньої секреції, але і інших традиційно неендокринних органів: бруньок, шлунково-кишкового тракту, серця. Не всі речовини, які утворюються специфічними клітинами цих органів, задовольняють класичним критеріям поняття «гормони». Тому поряд з терміном «гормон» останнім часом використовуються також поняття гормоноподібні і біологічно активні речовини (БАР), гормони місцевої дії. Так, наприклад, деякі з них синтезують так близько до своїх органів-мішеней, що можуть досягати їх дифузією, не потрапляючи в кровоток.
Клітини, що виробляють такі речовини називають паракринними. Хімічна природа гормонів і біологічно активних речовин різна. Від складності будови гормону залежить тривалість його біологічної дії, наприклад, від долі секунди у медіаторів і пептидів до годин і діб в стероїдних гормонах і йодтиронів.
Для гормонів характерні наступні основні властивості:
1. Сувора специфічність фізіологічної дії;
2. Висока біологічна активність: гормони надають свою фізіологічну дію в надзвичайно малих дозах;
3. Дистантний характер дії: клітини-мішені розташовуються звичайно далеко від місця утворення гормону.
Інактивація гормонів відбувається зазвичай в печінці, де вони зазнають різні хімічні зміни. В організмі гормони виконують наступні важливі функції:
Рис. 2.9. Загальна топографія ендокринних залоз:
1 – гіпофіз; 2 – щитовидна залоза; 3 – вілочкова залоза; 4 – підшлункова залоза; 5 – яєчник; 6 – плацента; 7 – насінник; 8 – нирка; 9 – надниркова залоза; 10 – навколощитовидні залози; 11 – епіфіз мозку
1. Регуляція росту, розвитку і диференціювання тканин і органів, що визначає фізичний, статевий і розумовий розвиток;
2. Забезпечення адаптації організму до мінливих умов існування;
3. Забезпечення підтримки сталості внутрішнього середовища організму.
Регуляція діяльності залоз внутрішньої секреції здійснюється нервовими і гуморальними факторами. Регулюючий вплив ЦНС на діяльність ендокринних залоз здійснюється через гіпоталамус. Гіпоталамус одержує по аферентних шляхах мозку сигнали із зовнішнього і внутрішнього середовища. Нейросекреторні клітини гіпоталамуса трансформують аферентні нервові стимули в гуморальні чинники.
У системі ендокринних залоз гіпофіззаймає особливе положення. Про гіпофіз говорять як про “центральну” залозу внутрішньої секреції. Це пов'язано з тим, що гіпофіз за рахунок своїх спеціальних гормонів регулює діяльність інших, так званих “периферичних” залоз.
Гіпофіз розташований в основі головного мозку. По своїй будові гіпофіз є складним органом. Він складається з передньої, середньої і задньої часток. Гіпофіз добре забезпечується кров'ю.
У передній долі гіпофіза утворюється соматотропний гормон, або гормон росту (соматотропін), пролактін, тиреотропний гормон (тиреотропін) та ін. Соматотропін бере участь у регуляції росту, що обумовлено його здатністю підсилювати утворення білка в організмі. Найбільш виражений вплив гормону на кісткову і хрящову тканини. Якщо активність передньої частини гіпофіза (гіперфункція) виявляється в дитячому віці, то це приводить до посиленого росту тіла в довжину – гігантизмові. При зниженні функції передньої частини гіпофіза (гіпофункція) у зростаючому організмі відбувається різка затримка росту – карликовість. Надлишкове утворення гормону в дорослої людини не відбивається на рості тіла в цілому, тому що він вже завершений. Пролактин сприяє утворенню молока в альвеолах молочної залози.
Тиреотропін стимулює функцію щитовидної залози. Кортикотропін являється фізіологічним стимулятором пучкової і сітчастої зон кори надниркових залоз, де утворюються глюкокортикоїди.
Кортикотропін викликає розпад і гальмує синтез білка в організмі. У цьому відношенні гормон є антагоністом соматотропіна, який підсилює синтез білка.
У середній долі гіпофіза утворюється гормон, який впливає на пігментний обмін.
Задня частка гіпофіза тісно пов'язана з ядрами гипоталамічної області. Клітини цих ядер здатні утворювати речовини білкової природи. Нейросекрет, що утворився, транспортується по аксонах нейронів цих ядер у задню долю гіпофіза. У нервових клітинах ядер утворюються гормони окситоцин і вазопресин.
Антидіуретичний гормон, або вазопресин, виконує в організмі дві функції. Перша функція пов'язана з впливом гормону на гладку мускулатуру артеріол і капілярів, тонус, який він збільшує, призводить до підвищення артеріального тиску. Друга і основна функція пов'язана з антидіуретичною дією, яка виражається в його здатності підсилювати зворотне всмоктування води з канальців нирок в кров.
Шишкоподібне тіло (епіфіз) - залоза внутрішньої секреції, яка представляє собою утворення конусоподібної форми, розташованої у проміжному мозку. По зовнішньому вигляді залоза нагадує ялинову шишку.
Епіфіз виробляє в першу чергу серотонін і мелатонин, а також норадреналін, гистамін. В епіфізі виявлені пептидні гормони і біогенні аміни. Основною функцією епіфіза є регуляція добових біологічних ритмів, ендокринних функцій і метаболізму, пристосування організму до мінливих умов освітлення. Надлишок світла гальмує перетворення серотоніну у мелатонин і сприяє нагромадженню серотоніну і його метаболітів. У темряві, навпаки, підсилюється синтез мелатонину.
Щитовидна залоза складається з двох частин, розташованих на шиї по обидва боки трахеї нижче щитовидного хряща. У щитовидній залозі виробляються йодмісткі гормони – тироксин (тетрайодтиронин) і трийодтиронин. Тироксину у крові міститься більше, ніж трийодтиронина. Однак активність останнього в 4-10 разів вище, ніж тироксину. В організмі людини міститься спеціальний гормон тирокальцитонин, який бере участь у регуляції кальцієвого обміну. Під впливом тирокальцитонина знижується рівень кальцію в крові. Гормон гальмує виведення кальцію з кісткової тканини і збільшує його відкладення в ній.
Існує залежність між змістом йоду в крові і гормонотворчою активністю щитовидної залози. Малі дози йоду стимулюють, а великі гальмують процеси гормоноутворення.
Важливу роль у регуляції утворення гормонів у щитовидній залозі виконує вегетативна нервова система. Порушення її симпатичного відділу призводить до підвищення, а перевага парасимпатичного тонусу обумовлює зниження гормонотворчої функції цієї залози. У нейронах гіпоталамуса утворюються речовини (нейросекрет), які надходять в передню частку гіпофіза, стимулюють синтез тиреотропина. При нестачі в крові гормонів щитовидної залози відбувається посилене утворення цих речовин у гіпоталамусі, а при надлишковому змісті - гальмування їхнього синтезу, що у свою чергу зменшує продукцію тиреотропина в передній долі гіпофіза.
Кора головного мозку також бере участь у регуляції активності щитовидної залози.
Йодмісткі гормони впливають на функції центральної нервової системи, вищу нервову діяльність, на зростання і розвиток організму, на усі види обміну речовин.
Секреція гормонів щитовидної залози регулюється змістом йоду в крові. При нестачі йоду в крові, а також йодмістких гормонів підсилюється продукція гормонів щитовидної залози. При надлишковій кількості йоду в крові і гормонів щитовидної залози працює механізм негативного зворотнього зв'язку. Порушення симпатичного відділу вегетативної нервової системи стимулює гормоноутворюючу функцію щитовидної залози, порушення парасимпатичного відділу - гальмує її.
Порушення функції щитовидної залози проявляється її гіпофункцією і гіперфункцією. Якщо недостатність функції розвивається в дитячому віці, то це призводить до затримки росту, порушенню пропорцій тіла, полового і розумового розвитку. Такий патологічний стан називається кретинізмом. У дорослих гіпофункція щитовидної залози призводить до розвитку патологічного стану - мікседеми. При цьому захворюванні спостерігається гальмування нервово-психічної активності, що виявляється в млявості, сонливості, апатії, зниженні інтелекту, зменшенні збудливості симпатичного відділу вегетативної нервової системи, порушенні полових функцій, гнобленні усіх видів обміну речовин і зниженні основного обміну. У таких хворих збільшена маса тіла за рахунок підвищення кількості тканинної рідини і відзначається одутловатість обличчя. Звідси і назва цього захворювання: мікседема - слизуватий набряк.
Гіпофункція щитовидної залози може розвитися в людей, які проживають у місцевостях, де у воді і ґрунті відзначається нестача йоду. Це так називаний ендемічний зоб. Щитовидна залоза при цьому захворюванні збільшена (зоб), однак через нестачу йоду гормонів утвориться менше, що призводить до відповідних порушень в організмі, що виявляється у вигляді гипотиреоза.
При гіперфункції щитовидної залози розвивається захворювання тиреотоксикоз (дифузійний токсичний зоб, Базедова хвороба, хвороба Грейвса). Характерними ознаками цього захворювання є збільшення щитовидної залози (зоб), підвищення обміну речовин, особливо основного, утрата маси тіла, збільшення апетиту, порушення теплового балансу організму, підвищення збудливості і дратівливості.
Паращитовидні залози - парний орган. У людини існує дві пари навколощитовидних залоз, розташованих на задній поверхні або занурених усередину щитовидної залози.
Паращитовидні залози добре забезпечуються кров'ю. Вони мають як симпатичну, так і парасимпатичну іннервацію.
Паращитовидні залози виробляють паратгормон (паратирин). З паращитовидних залоз гормон надходить безпосередньо в кров. Паратгормон регулює обмін кальцію в організмі і підтримує сталість його рівня в крові. При недостатності паращитовидних залоз (гипопаратиреоз) відбувається значне зниження рівня кальцію в крові. Навпаки, при посиленні діяльності паращитовидних залоз (гиперпаратиреоз) спостерігається підвищення концентрації кальцію в крові.
Кісткова тканина кістяка є головним депо кальцію в організмі. Тому мається визначена залежність між рівнем кальцію в крові і змістом його в кістковій тканині. Паратгормон регулює процеси обизвествлення і декальцифікації (відкладення і виходу солей кальцію) у кістах. Впливаючи на обмін кальцію, гормон одночасно впливає на обмін фосфору в організмі.
Активність цих залоз визначається рівнем кальцію в крові. Між гормоноутворюючою функцією паращитовидних залоз і рівнем кальцію в крові існує зворотна залежність. Якщо в крові концентрація кальцію наростає, то це призводить до зниження функціональної активності паращитовидних залоз. При зменшенні ж рівня кальцію в крові відбувається підвищення гормоноутворюючою функції паращитовидних залоз.
Вілочкова залоза (тимус) - парний частковий орган, розташований у грудній порожнині за грудиною.
Вілочкова залоза складається з двох часток неоднакової величини, з'єднаних між собою прошарком сполучної тканини. Кожна частка вілочкової залози містить у собі невеликі часточки, у яких розрізняють корковий і мозковий шар. Коркова речовина представлена паренхімою, у якій міститься велика кількість лімфоцитів. Вілочкова залоза добре забезпечується кров'ю. Вона утворює кілька гормонів: тимозин, тимопоетин, тимусний гуморальний фактор. Усі вони є білками (поліпептидами). Вілочкова залоза відіграє велику роль у регуляції імунних процесів організму, стимулюючи утворення антитіл, контролює розвиток і розподіл лімфоцитів, які беруть участь в імунних реакціях.
Вілочкова залоза досягає максимального розвитку в дитячому віці. Після полового дозрівання вона зупиняється в розвитку і починає атрофироваться. Фізіологічне значення вилочковой залози складається також у тім, що вона містить велику кількість вітаміну С, уступаючи в цьому відношенні тільки наднирковим.
Підшлункова залоза відноситься до залоз зі змішаною функцією. Як заліза зовнішньої секреції вона виробляє підшлунковий сік, який через вивідну протоку виділяється в порожнину дванадцятипалої кишки. Нутрісекреторна діяльність підшлункової залози виявляється в її здатності продуцировать гормони, які надходять із залози безпосередньо в кров.
Підшлункова залоза іннервується симпатичними нервами, що йдуть із чревного (сонячного) сплетення, і гілочками блукаючого нерва. В островкові тканини залози утримується велика кількість цинку. Цинк є також складовою частиною інсуліну. Заліза має рясне кровопостачання.
У кров підшлункова залоза виділяє два гормони інсулін і глюкагон. Інсулін бере участь у регуляції вуглеводного обміну. Під дією гормону відбувається зменшення концентрації цукру в крові - виникає гипогликемия. Якщо рівень цукру в крові в нормі складає 4,45-6,65 ммоль/л (80-120 мг %), то під впливом інсуліну в залежності від дози, яка вводиться, він стає, нижче 4,45 ммоль/л. Зниження рівня глюкози в крові під впливом інсуліну зв'язане з тим, що гормон сприяє перетворенню глюкози в глікоген у печінці і м'язах. Крім того, інсулін підвищує проникність клітинних мембран для глюкози. У зв'язку з цим відбувається посилене проникнення глюкози усередину клітки, де здійснюється її утилізація. Значення інсуліну в регуляції вуглеводного обміну полягає також і в тім, що він попереджає розпад білків і перетворення їх у глюкозу. Інсулін стимулює синтез білка з амінокислот і їхній активний транспорт у клітки. Він регулює жировий обмін, сприяючи утворенню жирних кислот із продуктів вуглеводного обміну. Інсулін гальмує мобілізацію жиру з жирової тканини.
Утворення інсуліну регулюється рівнем глюкози в крові. Гіперглікемія приводить до збільшення надходження інсуліну в кров. Гипоглікемія зменшує утворення і надходження гормону в судинне русло. Інсулін перетворює глюкозу в глікоген і рівень цукру в крові відновлюється до нормальних величин.
Якщо кількість глюкози стане нижче норми і виникне гипоглікемія, то відбувається рефлекторне зменшення утворення інсуліну.
Секреція інсуліну регулюється вегетативною нервовою системою: порушення блукаючих нервів стимулює утворення і виділення гормону, а симпатичні нерви гальмують ці процеси.
Кількість інсуліну в крові залежить від активності ферменту інсулінази, яка руйнує гормон. Найбільша кількість ферменту утримується в печінці і кістякових м'язах. При однократному протіканні крові через печінку інсуліназою руйнується до 50 % інсуліну.
Недостатність нутрісекреторної функції підшлункової залози, що супроводжується зменшенням секреції інсуліну, приводить до захворювання, яке одержало назву цукрового діабету. Основними проявами цього захворювання є: гіперглікемія, глюкозурія (цукор у сечі), поліурія (збільшене до 10 л у добу виділення сечі), поліфагія (підвищений апетит), полідіпсія (підвищена спрага), що виникає унаслідок утрати води і солей. У хворих порушується не тільки вуглеводний обмін, але і обмін білків і жирів.
Глюкагон бере участь у регуляції вуглеводного обміну. По характері своєї дії на обмін вуглеводів він є антагоністом інсуліну. Під впливом глюкагону відбувається розщеплення глікогену в печінці до глюкози. У результаті цього концентрація глюкози в крові підвищується. Крім того, глюкагон стимулює розщеплення жиру в жировій тканині.
На утворення глюкагону впливає кількість глюкози в крові. При підвищеному змісті глюкози в крові відбувається гальмування секреції глюкагону, при зниженні - збільшення. На утворення глюкагону впливає і гормон передньої частки гіпофіза - соматотропін, він підвищує активність кліток, стимулюючи утворення глюкагону.
Надниркові залози парні. Вони розташовуються безпосередньо над верхніми полюсами бруньок, оточені щільної сполучнотканинною капсулою і занурені в жирову тканину. Пучки сполучної капсули проникають усередину залози, переходячи в перегородки, які поділяють надниркові залози на два шари - корковий і мозковий. Корковий шар надниркових залоз складається з трьох зон: клубочкової, пучкової і сітчастої.
Клітки клубочкової зони лежать безпосередньо під капсулою, зібрані в клубочки. У пучковій зоні клітки розташовані у виді подовжніх стовпчиків або пучків. Усі три зони коркового шару надниркових залоз являють собою не тільки морфологічно відособлені структурні утворення, але і виконують різні фізіологічні функції.
Мозковий шар надниркових залоз складається з тканини, у якій мається два види кліток, що утворять адреналін і норадреналін.
Надниркові залози рясно забезпечуються кров'ю і іннервуються симпатичними і парасимпатичними нервами.
Вони являють собою ендокринний орган, який має життєво важливе значення. Видалення обох надниркових залоз приводить до смерті. Показано, що життєво необхідним є корковий шар надниркових залоз.
Гормони коркового шару надниркових залоз поділяються на три групи:
1) глюкокортікоіди - гідрокортизон, кортизон і кортікостерон;
2) мінералокортікоіди - альдостерон, дезоксікортікостерон;
3) полові гормони - андрогени, естрогени, прогестерон.
Утворення гормонів відбувається переважно в якійсь одній зоні кори надниркових залоз. Так, мінералокортікоіди продуцируются в клітках клубочкової зони, глюкокортікоіди - пучкової зони, полові гормони - сітчастої.
По хімічній будівлі гормони кори надниркових залоз є стероїдами. Утворення їх походить з холестерину. Для синтезу гормонів кори надниркових залоз необхідна також аскорбінова кислота.
Глюкокортікоіди впливають на обмін вуглеводів, білків і жирів. Вони стимулюють процеси утворення глюкози з білків, відкладення глікогену в печінці. Глюкокортікоіди є антагоністами інсуліну в регуляції вуглеводного обміну: затримують утилізацію глюкози в тканинах, а при передозуванні їх може відбутися підвищення концентрації цукру в крові і появу його в сечі.
Глюкокортікоіди викликають розпад тканинного білка і перешкоджають включенню амінокислот у білки і тим самим затримують формування грануляцій і наступне утворення рубця, що негативно позначається на загоєнні раней.
Глюкокортікоіди є протизапальними гормонами, тому що мають здатність гнітити розвиток запальних процесів, зокрема, за рахунок зниження проникності мембран судин.
Мінералокортікоіди беруть участь у регуляції мінерального обміну. Зокрема, альдостерон підсилює зворотне усмоктування іонів натрію в ниркових канальцах і зменшує зворотне усмоктування іонів калію. У результаті цього зменшується виділення натрію із сечею і збільшується виведення калію, що приводить до підвищення концентрації іонів натрію в крові і тканинної рідині і збільшенню осмотичного тиску.
Полові гормони кори надниркових залоз стимулюють розвиток полових органів у дитячому віці, тобто тоді, коли нутрісекреторна функція полових залоз ще слабко розвита. Полові гормони кори надниркових залоз обумовлюють розвиток вторинних полових ознак і функціонування полових органів. Вони роблять також анаболічну дію на білковий обмін, стимулюючи синтез білка в організмі.
Важливу роль у регуляції утворення глюкокортікоідив у корі надниркових залоз виконує адренокортикотропний гормон передньої частки гіпофіза. Вплив кортікотропіна на утворення глюкокортікоідив у корі надниркових залоз здійснюється за принципом прямих і зворотних зв'язків: кортікотропін стимулює продукцію глюкокортікоідив, а надлишковий зміст цих гормонів у крові приводить до гальмування синтезу кортікотропіну в передній частці гіпофіза.
Крім гіпофіза в регуляції утворення глюкокортікоідив бере участь гіпоталамус. У ядрах переднього відділу гіпоталамуса виробляється нейросекрет, який містить у своєму складі фактор білкової природи, що стимулює утворення і звільнення кортікотропіну. Цей фактор через загальну систему кровообігу гіпоталамуса і гіпофіза попадає в передню його частку і сприяє утворенню кортікотропіну. У функціональному відношенні гіпоталамус, передня частка гіпофіза і кора надниркових залоз знаходяться в тісному зв'язку.
На утворення мінералокортікоідив впливає концентрація іонів натрію і калію в організмі. Підвищена кількість іонів натрію в крові і тканинної рідині або недостатній зміст іонів калію в крові приводить до гальмування секреції альдостерону в корі надниркових залоз, яке обумовлює посилене виділення натрію із сечею. При недоліку у внутрішнім середовищі організму іонів натрію продукція альдостерону збільшується, і як наслідок цього підвищується зворотне усмоктування цих іонів у ниркових канальцах. Надлишкова концентрація іонів калію в крові стимулює утворення в корі надниркових залоз альдостерону. На процес утворення мінералокортікоідив впливає кількість тканинної рідини і плазми крові. Збільшення їхнього обсягу приводить до гальмування секреції альдостерону, яке супроводжується посиленим виділенням іонів натрію і зв'язаної з ним води.
Мозковий шар надниркових залоз виробляє катехоламіни: адреналін і норадреналін (попередник адреналіну в процесі його біосинтезу). Адреналін виконує функції гормону, він надходить з надниркових залоз у кров постійно. При деяких надзвичайних станах організму (гостре зниження артеріального тиску, крововтрата охолодження організму, гипоглікемія, підвищена м'язова діяльність: емоції - біль, страх, лють) збільшується утворення і виділення гормону в судинне русло.
Порушення симпатичної нервової системи супроводжується збільшенням надходження в кров адреналіну і норадреналіну. Ці катехоламіни підсилюють і подовжують ефекти впливу симпатичної нервової системи. На функції органів і активність фізіологічних систем адреналін робить таку ж дію, як і симпатична нервова система. Адреналін виражено впливає на вуглеводний обмін, підсилюючи розщеплення глікогену в печінці і м'язах, у результаті чого зміст глюкози в крові підвищується. Він підвищує збудливість і скоротність серцевого м'яза, а також збільшує частоту серцевих скорочень. Гормон збільшує тонус судин, у зв'язку з чим підвищується артеріальний тиск. Однак на коронарні судини серця, судини легень, головного мозку і працюючих м'язів адреналін робить судинорозширювальну дію.
Адреналін підсилює скорочувальний ефект кістякових м'язів, гнітить моторну функцію шлунково-кишкового тракту і підвищує тонус його сфінктерів.
Адреналін відноситься до так називаних гормонів короткої дії. Це зв'язано з тим, що в крові і тканинах гормон швидко руйнується.
Норадреналін, на відміну від адреналіну, виконує функцію медіатора - передавача збудження з нервових закінчень на еффектор. Норадреналін бере участь також у передачі збудження в нейронах центральної нервової системи.
Секреторна функція мозкового шару надниркових залоз контролюється гіпоталаміческою областю головного мозку, тому що в задній групі його ядер розташовані вищі вегетативні центри симпатичної нервової системи. При роздратуванні нейронів гіпоталамуса відбувається викид адреналіну з надниркових залоз і збільшення його змісту в крові.
Кора великого мозку впливає на надходження адреналіну в судинне русло.
Виділення адреналіну з мозкового шару надниркових залоз може відбуватися рефлекторно, наприклад, при м'язовій роботі, емоційному збудженні, охолодженні організму і при інших впливах на організм. Виділення адреналіну з надниркових залоз регулюється рівнем цукру в крові.
Гормони кори надниркових залозберуть участь у розвитку адаптаційних реакцій організму, які виникають при впливі різних факторів (охолодження, голодування, травма, гіпоксія, хімічна або бактеріальна інтоксикація і ін.). При цьому настають однотипні неспецифічні зміни в організмі, які виявляються в першу чергу швидким виділенням кортікостероідив, особливо глюкокортікоідив під впливом кортікотропіну.
Гонади (полові залози) - насінники (яєчка) у чоловіків і яєчники у жінок - відносяться до залоз зі змішаною функцією. За рахунок зовнісекреторної функції цих залоз утворяться чоловічі і жіночі полові клітки - сперматозоїди і яйцеклітини. Нутрісекреторна функція виявляється в секреції чоловічих і жіночих полових гормонів, які надходять у кров.
Розвитком полових залоз і надходженням у кров полових гормонів визначається половий розвиток і дозрівання. Полова зрілість у людини настає у віці 12-16 років. Вона характеризується повним розвитком первинних і появам вторинних полових ознак.
Первинні полові ознаки - ознаки, які відносяться до будівлі полових залоз і полових органів.
Вторинні полові ознаки - ознаки, які відносяться до будівлі і функції різних органів, крім полових. У чоловіків вторинними половими ознаками є рослинність на обличчі, особливості поширення волосяного покриву на тілі, низький голос, характерна будівля тіла, особливості психіки і поводження. У жінок до вторинних полових ознак відносяться особливості розташування волосся на тілі, будівля тіла, розвиток молочних залоз.
В особливих клітках яєчок утворяться чоловічі полові гормони: тестостерон і андростерон. Ці гормони стимулюють ріст і розвиток полового апарата, чоловічих вторинних полових ознак і появу полових рефлексів. Андрогени (чоловічі полові гормони) необхідні для нормального дозрівання чоловічих полових кліток - сперматозоїдів. При відсутності гормонів не утворяться рухливі зрілі сперматозоїди. Крім того, андрогени сприяють більш тривалому збереженню рухової активності чоловічих полових кліток. Андрогени необхідні також для прояву полового інстинкту і здійснення, зв'язаних з ним поведінкових реакцій.
Андрогени дуже впливають на обмін речовин в організмі. Вони збільшують утворення білка в різних тканинах, особливо в м'язах, зменшують зміст жиру в організмі, підвищують основний обмін речовин.
У жіночих полових залозах – яєчниках - здійснюється синтез естрогенив.
Естрогени сприяють розвиткові вторинних полових ознак і проявові полових рефлексів, стимулюють також розвиток і ріст молочних залоз.
Прогестерон забезпечує нормальне протікання вагітності.
Утворення полових гормонів у полових залозах знаходиться під контролем гонадотропних гормонів передньої частки гіпофіза.
Нервова регуляція функцій полових залоз здійснюється рефлекторним шляхом за рахунок зміни процесу утворення в гіпофізі гонадотропних гормонів.
Дата добавления: 2015-04-25; просмотров: 2465;