Методика оцінювання складових фінансово-економічної безпеки України та методика їх оцінювання

Тема 5. Методичне забезпечення аналітичної системи фінансово-економічної безпеки підприємства

 

Методика оцінювання складових фінансово-економічної безпеки України та методика їх оцінювання

 

Методика базується на комплексному аналізі індикаторів економічної безпеки з виявленням потенційно можливих загроз економічній безпеці в Україні і застосовується Міністерством економіки України для інтегральної оцінки рівня економічної безпеки України в цілому по економіці та за окремими сферами діяльності. Інші органи виконавчої влади, наукові інститути та інші установи в межах своєї компетенції можуть використовувати цю Методику та визначати рівень складових економічної безпеки для прийняття управлінських рішень щодо аналізу, відвернення та нейтралізації реальних і потенційних загроз національним інтересам у відповідній сфері.

Складовими фінансово-економічної безпеки є: макроекономічна, фінансова, зовнішньоекономічна, інвестиційна, науково-технологічна, енергетична, виробнича, демографічна, соціальна, продовольча безпека.

Макроекономічна безпека - це стан економіки, при якому досягається збалансованість макроекономічних відтворювальних пропорцій.

Фінансова безпека – це такий стан бюджетної, грошово-кредитної, банківської, валютної системи та фінансових ринків, який характеризується збалансованістю, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних загроз, здатністю забезпечити ефективне функціонування національної економічної системи та економічне зростання.

Фінансова безпека, у свою чергу, містить такі складові:

- бюджетна безпека – це стан забезпечення платоспроможності держави з урахуванням балансу доходів і видатків державного й місцевих бюджетів та ефективності використання бюджетних коштів;

- валютна безпека – це такий стан курсоутворення, який створює оптимальні умови для поступального розвитку вітчизняного експорту, безперешкодного припливу в країну іноземних інвестицій, інтеграції України до світової економічної системи, а також максимально захищає від потрясінь на міжнародних валютних ринках;

- грошово-кредитна безпека – це такий стан грошово-кредитної системи, який характеризується стабільністю грошової одиниці, доступністю кредитних ресурсів та таким рівнем інфляції, що забезпечує економічне зростання та підвищення реальних доходів населення;

- боргова безпека – це такий рівень внутрішньої та зовнішньої заборгованості з урахуванням вартості її обслуговування й ефективності використання внутрішніх і зовнішніх запозичень та оптимального співвідношення між ними, достатній для вирішення нагальних соціально-економічних потреб, що не загрожує втратою суверенітету і руйнуванням вітчизняної фінансової системи;

- безпека страхового ринку – це такий рівень забезпеченості страхових компаній фінансовими ресурсами, який дав би їм змогу в разі потреби відшкодувати обумовлені в договорах страхування збитки їх клієнтів і забезпечити ефективне функціонування;

- безпека фондового ринку – це оптимальний обсяг капіталізації ринку (з огляду на представлені на ньому цінні папери, їх структуру та рівень ліквідності), здатний забезпечити стійкий фінансовий стан емітентів, власників, покупців, організаторів торгівлі, торгівців, інститутів спільного інвестування, посередників (брокерів), консультантів, реєстраторів, депозитаріїв, зберігачів та держави в цілому.

Зовнішньоекономічна безпека - це такий стан відповідності зовнішньоекономічної діяльності національним економічним інтересам, що забезпечує мінімізацію збитків держави від дії негативних зовнішніх економічних чинників та створення сприятливих умов розвитку економіки завдяки її активної участі у світовому розподілі праці.

Інвестиційна безпека – це такий рівень національних та іноземних інвестицій (за умови оптимального їх співвідношення), який здатен забезпечити довгострокову позитивну економічну динаміку при належному рівні фінансування науково-технічної сфери, створення інноваційної інфраструктури та адекватних інноваційних механізмів.

Науково-технологічна безпека – це такий стан науково-технологічного та виробничого потенціалу держави, який дає змогу забезпечити належне функціонування національної економіки, достатнє для досягнення та підтримки конкурентоздатності вітчизняної продукції, а також гарантування державної незалежності за рахунок власних інтелектуальних і технологічних ресурсів.

Енергетична безпека – це такий стан економіки, який забезпечує захищеність національних інтересів у енергетичній сфері від наявних і потенційних загроз внутрішнього та зовнішнього характеру, дає змогу задовольняти реальні потреби в паливно-енергетичних ресурсах для забезпечення життєдіяльності населення та надійного функціонування національної економіки в режимах звичайного, надзвичайного та воєнного стану.

Соціальна безпека – це такий стан розвитку держави, при якому держава здатна забезпечити гідний і якісний рівень життя населення незалежно від впливу внутрішніх та зовнішніх загроз.

Демографічна безпека – це такий стан захищеності держави, суспільства та ринку праці від демографічних загроз, при якому забезпечується розвиток України з урахуванням сукупності збалансованих демографічних інтересів держави, суспільства й особистості відповідно до конституційних прав громадян України.

Продовольча безпека - це такий рівень продовольчого забезпечення населення, який гарантує соціально-економічну та політичну стабільність у суспільстві, стійкий та якісний розвиток нації, сім'ї, особи, а також сталий економічний розвиток держави.

Виробнича безпека - це такий рівень розвитку промислового комплексу країни, що здатний забезпечити зростання економіки та розширене її відтворення.

Оскільки властивості соціально-економічних явищ характеризуються, як правило, множиною ознак (m≥2), то при упорядкуванні одиниць сукупності виникає необхідність агрегування усіх ознак множини в одну інтегральну оцінку.

Агрегування ознак ґрунтується на так званій теорії “аддитивної цінності”, згідно з якою цінність цілого дорівнює сумі цінностей його складових. Якщо ознаки множини мають різні одиниці вимірювання, то адитивне агрегування потребує приведення їх до однієї основи, тобто попередньої нормалізації.

Вектор первинних ознак [х1, х2, ... , хm] замінюється вектором нормалізованих значень [z1, z2, … , zm].

На практиці застосовують різні способи нормалізації. Усі вони ґрунтуються на порівнянні емпіричних значень показника хi з певною величиною а. Такою величиною може бути максимальне хmax, мінімальне хmin, середнє значення сукупності [х1, х2, ... , хm] чи еталонне (порогове) xе значення показника.

Якщо хij – деякі показники, j=1,…,m; i=1,...,n, які в сукупності характеризують певну галузь (i сферу) економіки, то інтегральний показник (індекс) безпеки для цієї галузі повинен мати вигляд лінійної згортки:

(5.1)

 

де - вагові коефіцієнти, що визначають ступінь внеску j-го показника в інтегральний індекс i-ї сфери економіки;

– нормалізовані значення вхідних показників хij.

 

Цей індекс дорівнює 1 тоді, коли всі набувають “найкращих”, або оптимальних, значень, і 0 тоді, коли всі показники “найгірші”.

Вимоги до та :

усі задовольняють такі умови:

 

, (5.2)

 

, (5.3)

 

кожен із є нормалізованим, тобто 0 ≤ ≤ 1, причому = 1 відповідає оптимальному значенню, а = 0 – найгіршому.

Методика містить такі етапи конструювання інтегральної оцінки економічної безпеки:

- формування множини індикаторів;

- визначення характеристичних (оптимальних, порогових та граничних) значень індикаторів;

- нормалізація індикаторів;

- визначення вагових коефіцієнтів;

- розрахунок інтегрального індексу.

Періодичність перегляду системи індикаторів та їх характеристичних значень у зв’язку зі змінами в національній і світовій економіці здійснюється у разі необхідності, але не рідше, ніж один раз на два роки.

Діапазон можливих значень кожного показника розбивається на 5 інтервалів:

 

[xгрн,xпорн ), [xнпор, xнопт), [xнопт, xвопт], (xвопт, xвпор], (xвпор, xвгр], (5.4)

де xнгр, xвгр – економічно досяжні мінімальне та максимальне значення індикатора або нижня та верхня границі;

xнпор, xвпор – порогові нижнє та верхнє значення індикатора, тобто значення, які бажано не перетинати;

xнопт, xвопт – мінімальне та максимальне оптимальні значення індикатора, тобто інтервал оптимальних значень.

 

При цьому xнопт та xвопт знаходяться в інтервалі порогових значень xнпор, xвпор ].

Значення xнопт може дорівнювати xвопт, тоді інтервал [xнопт, xвопт] перетворюється в точку xопт.

Значення xнгр, xнпор, xнопт, xвопт, xвпор, xвгр визначаються експертним методом.

Значення нормалізованого показника в точках xнгр, xвгр визначається експертним методом або становить 0,5.

Завдання нормалізації показників – це перехід до такого масштабу вимірювань, коли “найкращому” значенню показника відповідає значення 1, а “найгіршому” – значення 0. З точки зору математики, це є задача нормування змінних, а з точки зору статистики – перехід від абсолютних до нормалізованих значень індикаторів, що змінюються від 0 до 1 і вже своєю величиною характеризують ступінь наближення до оптимального значення, що можна також інтерпретувати у відсотках: 0 відповідає 0 %, 1 - 100 %.

При формуванні ознакового простору (множини індикаторів) важливо забезпечити інформаційну односпрямованість показників хi. З цією метою показники поділяють на стимулятори та дестимулятори.

Зв’язок між інтегральною оцінкою І й показником-стимулятором прямий, між І й показником-дестимулятором – обернений. Дестимулятори перетворюють на стимулятори за допомогою нормування.

Нормування індикаторів здійснюється двома методами.

Перший метод нормування розраховується за формулою:

 

/ , якщо показник є стимулятором, при цьому = 1 при =

 

= / , якщо показник є дестимулятором, при цьому = 1 при =

 

де – значення індикатора;

– нормоване значення індикатора хij першим методом.

 

Другий метод нормування розраховується за формулою:

 

= , (5.5)

де - нормоване значення індикатора хij за другим методом;

= 0,5; = 0,5.

За межами інтервалу [xнгр,xвгр] нормалізовані величини дорівнюють 0.

Для визначення вагових коефіцієнтів використовується модель головних компонент.

Модель головних компонент трансформує m-вимірний ознаковий простір у p-вимірний простір компонент (p < m).

У моделі головних компонент зв’язок між первинними ознаками і компонентами описується як лінійна комбінація

 

, (5.6)

де – стандартизовані значення i-ї ознаки з одиничними дисперсіями; сумарна дисперсія дорівнює кількості ознак m;

– внесок j-ї компоненти в сумарну дисперсію множини показників i-ої сфери.

 

Компоненти також становлять лінійну комбінацію:

 

, (5.7)

де – факторні навантаження;

– вхідні дані.

 

5. Вагові коефіцієнти розраховуються за формулою:

 

.(5.8)

 

Розрахунок інтегрального індикатора за кожною сферою та для першого методу розрахунку нормалізованих значень індикаторів здійснюється за формулою:

 

, (5.9)

 

де – вагові коефіцієнти, що визначають ступінь внеску i-го показника в інтегральний індекс;

– нормалізовані значення вхідних показників , розраховані за першим методом.

 

Розрахунок інтегрального індикатора за кожною сферою для другого методу розрахунку нормалізованих значень індикаторів здійснюється за формулою:

 

, (5.10)

 

де – вагові коефіцієнти, що визначають ступінь внеску i-го показника в інтегральний індекс;

– нормалізовані значення вхідних показників хij, розраховані за другим методом.

 

Узагальнений інтегральний індикатор за кожною сферою:

Ij = (Ij1 + Ij2)/2. (5.11)

 

Інтегральний індикатор економічної безпеки України в цілому розраховується за формулою:

 

, (5.12)

де – вагові коефіцієнти сфер економіки.

 

Ваговий коефіцієнт j-ї сфери визначається експертним шляхом серед N-го числа експертів як відношення суми балів, що дали всі експерти даній сфері, до загальної суми балів.

 

, (5.13)

де – оцінка j-ї сфери, яку дав n-й експерт;

N – кількість експертів;

М – кількість сфер економіки.

 

Можна також визначати зазначені коефіцієнти методом головних компонент на основі інтегральних індексів окремих сфер економіки.

Значення вагових коефіцієнтів наведені в табл. 5.1.

 

Таблиця 5.1

Вагові коефіцієнти за сферами економіки

Сфера економіки Значення вагового коефіцієнта
Макроекономічна 0,1005
Виробнича 0,0769
Фінансова 0,1127
Інвестиційна 0,0939
Зовнішньоекономічна 0,0901
Науково-технологічна 0,1183
Соціальна 0,0808
Демографічна 0,0836
Енергетична 0,1324
Продовольча 0,1108

Вагові коефіцієнти для розрахунку індексу фінансової безпеки наведені в табл. 5.2.

Таблиця 5.2

Вагові коефіцієнти для визначення індексу фінансової безпеки

Фінансова сфера Значення вагового коефіцієнта
Бюджетна 0,2023
Грошово-кредитна 0,1953
Валютна 0,1558
Боргова 0,1256
Страхова 0,0628
Фондова 0,0953
Банківська 0,1629

 

Таким чином, інтегральний індекс економічної безпеки держави визначається ієрархічно: на нижньому рівні – індекси окремих сфер економіки за формулою 5.10, на верхньому – узагальнений індекс за формулою 5.11. Так само ієрархічно можуть визначатись індекси окремих сфер, зокрема це стосується фінансової безпеки, складовими якої є бюджетна, валютна, боргова тощо.

 

 








Дата добавления: 2015-04-19; просмотров: 2522;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.052 сек.