Методи розрахунку розсіювання шкідливих речовин в атмосферному повітрі
3.4.1. Розрахунок та побудова зон аеродинамічної тіні
При визначенні мінімальної висоти труб, їх оптимального розміщення на даху будівель і поміж будівлями, при проектуванні нових та реконструкції старих виробництв з низькими джерелами викиду необхідно враховувати зони аеродинамічної тіні і проміжні зони.
Розрахунок і побудову проводять для чотирьох напрямків вітру, які є перпендикулярними стінам будівель, тобто за умови максимальних розмірів тіней і проміжних зон. Розміри і форма аеродинамічної тіні і проміжної зони залежать від лінійних розмірів будівель і споруд, їх взаємного розташування і орієнтації цих будівель відносно вітру.
Побудова зон аеродинамічної тіні і верхньої границі проміжної зони виконується у відповідності до наступних правил для різних варіантів.
1. Вузька будівля (b≤2,5Hбуд, де b - ширина будівлі, м; Hбуд - висота будівлі від рівня землі до верхньої відмітки даху, м)
Приймається, що над будівлею і поза ним створюється єдина зона аеродинамічної тіні довжиною 6Hбуд з підвітряного боку і висотою 1,8Hбуд , а перед будівлею – зона підбору (рис. 3.4.1.1., а).
2. Широка будівля (b>2,5Hбуд)
Приймається, що над дахом будівлі створюється навітряна зона аеродинамічної тіні довжиною 2,5Hбуд від лобової стіни будівлі і висотою 0,8Hбуд ; за будівлею утворюється підвітряна зона аеродинамічної тіні довжиною 4Hбуд і висотою Hбуд , а перед будівлею – зона підпору (рис. 3.4.1.1., б)
Рис. 3.4.1.1. Розміри зон аеродинамічних тіней при обтіканні окремо розташованої вузької будівлі (а), широкої будівлі (б): 1 — зона підпору; 2 — єдина зона розрідження; 3 — навітряна зона; 4 — підвітряна зона
3. Дві будівлі розташовані одна за одною, перша за напрямком вітру будівля вузька; поміж будівлями утворюється зона аеродинамічної тіні, яка об’єднує єдину і міжкорпусні зони; довжина зони поміж будівлями може досягати 10Hбуд, а висоти від Hбуд до 1,8Hбуд (рис. 3.4.1.2., а).
4. Дві будівлі розташовані одна за одною, перша за напрямком вітру – широка будівля; над дахом будівлі утворюється первинна зона аеродинамічної тіні довжиною 2,5Hбуд від лобової стіни будівлі і висотою 0,8Hбуд , а поміж будівлями створюється зона аеродинамічної тіні довжиною біля 8Hбуд і висотою Hбуд (рис. 3.4.1.2., б).
Рис.3.4.1.2. Розміри міжкорпусних аеродинамічних тіней при обтіканні послідовно розташованих будівель: а – першою стоїть вузька будівля; б - першою стоїть широка будівля.
5. Під дією вітру з боків будівель утворюється бічна зона аеродинамічної тіні шириною (0,6 – 0,8)Hбуд (рис.3.4.1.3. )
Рис.3.4.1.3.Аеродинамічна тінь поблизу вузької будівлі, яка находиться під кутом до вітру: А – напрямок вітру на будівлю, Б – вигляд зони спереду
6. При орієнтації будівлі під кутом відносно вітру за будівлею утворюється зона аеродинамічної тіні довжиною від 4 до 6Hбуд і висотою біля Hбуд (рис. 3.4.1.4.).
Рис. 3.4.1.4.Схема побудови фронтальної перешкоди від будівлі, що стоїть під кутом до вітру.
Фронтальна довжина будівлі (м), на яку набігає вітер, розраховується за формулою:
l’=lsinα +bcosα
7. Верхня границя проміжної зони hiz (в м) визначається за формулами:
- для вузької будівлі:
hiz = 0,36b1 + 2,5Hбуд | (3.4.1.1.) |
- для широкої будівлі:
hiz = 0,36b1 + 1,7Hбуд | (3.4.1.2.) |
- для міжкорпусної зони за широкою будівлею:
hiz = 0,36(b1 +x1) + Hбуд | (3.4.1.3.) |
де b1 - відстань від джерела до підвітряної стіни будівлі у межах ширини даху береться зі знаком “+”, а з підвітряної стіни у межах зони аеродинамічної тіні – зі знаком “–“ (м); x1 - відстань поміж будівлями (м).
Приклад побудови зони аеродинамічної тіні
Побудувати зону аеродинамічної тіні при викидах підприємством шкідливої суміші за наступними умовами її викиду:
- висота джерела викиду Hбуд=45м,
- довжина джерела викиду L=100м,
- навкруги підприємства нема інших будівель
Розв’язок:
Будуємо зону аеродинамічної тіні.
b>2,5Hбуд => будівля відноситься до класу широких.
В такому випадку над дахом зона аеродинамічної тіні (а.т.) має наступні параметри:
довжина dа.т. = 2,5 Hбуд = 112,5 (м),
висота hа.т. = 1,8 Hбуд = 81 (м).
За будівлею зона аеродинамічної тіні має наступні параметри:
довжина dа.т. = 4. Hбуд = 180 (м),
висота hа.т. = Hбуд = 45 (м).
Дата добавления: 2015-04-01; просмотров: 1315;