Норма права як первинний елемент системи права

На деякому етапі розвитку суспільства виникає потреба впорядкування існуючих в ньому відносин. Не можна уявити людське суспільство без регулювання поведінки людей за допомогою визначених зразків, моделей, масштабів. З них і складаються в результаті багаторазового повторення норми, на які в подальшому орієнтується суспільство. Отже саме в цьому і виражається правова норма – як первинний елемент права.

Норма - це загальне правило поведінки, що діє неперервно в часі у відношенні невизначеного кола осіб і безмежної кількості випадків.

Норма права — це правило поведінки, установлене чи санкціоноване державою, елементарна частка права, що відноситься до нього як частина до цілого (чи як одиничне до загального). Було обґрунтовано, що норма права — це і не форма, і не зміст усього права, а саме його частка. Вона володіє властивим їй змістом і формою й у системоутворюючих процесах з іншими нормами складає зміст права в цілому.

Нормі права як частини системи в тім чи іншому ступені властиві істотні ознаки, властивому праву, тому їй можна дати визначення, ідентичне за своїм значенням визначенню права в цілому.

Норма права — це загальнообов'язкове, установлене чи санкціоноване й охоронюване державою правило поведінки, що виражає обумовлену матеріальними умовами життя суспільства волю й інтереси народу, що активно впливає на суспільні відносини з метою їх упорядкування.

Висовки.Вивчення цього питання в рамках курсу «Правознавство» є дуже важливим, бо саме нормативно-правові акти складають законодавство, яке з погляду нормативістської концепції і є правом.

Ключовим є питання нормативно-правового акту, яке необхідно розглядати з огляду на його ознаки. Дослідження питання законодавства також необхідно починати з його ознак. Необхідно звернути увагу на такі види законів: органічні, конституційні, поточні. Серед ознак законів найголовнішою треба визначити їх вищу юридичну силу.

Під час вивчення питання конституції акцент необхідно зробити на формі конституції – вона може бути писаною та неписаною. Крім того треба звернути увагу на:

- особливий порядок приняття, а також внесення змін до Конституції;

- яке коло питань регулює цей нормативно-правовий акт;

- субєкт прийняття Конституції.

Також необхідно зауважити, що конституції бувають фактичними та юридичними, а також дати характеристику цих понятть.

Під час розгляду підзаконних нормативно-правових актів треба звернути увагу на суб’єкти її прийняття. Крім того, необхідно розглянути підзаконні нормативно-правові акти за видами.

Систематизація – це порядкування нормативно-правових актів, яке може провадитися трьома методами – кодифікація, інкорпорація та консолідація. Крім цього треба звернути увагу на практичне значення цього процесу, а також на вид систематизації щодо якого немає єдиної думки в науці, це звід законів.

Питання для самоконтролю

1. Дайте поняття законодавства.

2. Які ознаки нормативно-правового акту?

3. Які є види законів?

4. Назвіть особливості Конституції як основного закону.

5. Яке практичне значення систематизації?

6. Які Ви знаєте види систематизації?

 








Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1815;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.