Розкриття поняття відповідальності як юридичного так і соціального явища
Держава своєю примусовою силою забезпечує охорону і безумовну реалізацію правових норм. Для цього в нормативно-правових актах встановлюються норми, які передбачають притягнення до юридичної відповідальності осіб, поведінка яких не поєднується з обов’язковими приписами. Юридична відповідальність настає в результаті порушення приписів правових норм і виявляється у формі до правопорушника застосування примусових заходів.
Юридична відповідальність - це передбачена нормами права міра державного примусу, що застосовується щодо особи, яка вчинила правопорушення.
До числа найважливіших ознак юридичної відповідальності, що визначають її сутність і характеру, відносяться наступні.
1. Юридична відповідальність полягає в обов’язку суб’єкта правопорушення зазнавати несприятливі наслідки свого діяння. Для правопорушника юридична відповідальність означає застосування до нього санкцій правових норм, зазначених у них певних мір відповідальності. У цьому полягає його обов’язок зазнавати заходів державного примусу, які застосовуються на основі норм права. Вони можуть бути виражені в осуду правопорушника з боку суспільства і держави, визначених правообмежень, обов’язку відшкодувати заподіяну шкоду, понести кримінальну або інше встановлене законом покарання і т. ін.
2. Юридична відповідальність визначається державою та застосовується його компетентними органами або іншими особами, уповноваженими на те законом.
3. Порядок притягнення до юридичної відповідальності чітко регламентований законом. Найважливіші норми, що визначають процес залучення до юридичної відповідальності правопорушника, його права та обов’язки, порядок застосування у відношенні його державно-примусових заходів, що містяться у процесуальних нормативно-правових актах - Кодексі України про адміністративні правопорушення, Кримінально-процесуальному кодексі України, Цивільному процесуальному кодексі та т. д. Реалізація юридичної відповідальності здійснюється на основі права, конкретних санкцій правових норм, що передбачають відповідальність саме за це правопорушення.
4. Підставою юридичної відповідальності є вчинення правопорушення. Наявність у скоєному діянні всіх ознак складу правопорушення є підставою для притягнення особи, яка його вчинила, до юридичної відповідальності. Підстава юридичної відповідальності з’являється з моменту вчинення суспільно шкідливого діяння, яке містить склад правопорушення. За одне й те саме правопорушення особа може бути притягнута до конкретного виду юридичної відповідальності лише один раз (так, наприклад, не можна двічі нести кримінальну відповідальність за один і той же злочин). Однак різні види юридичної відповідальності можуть сполучатися один з одним, і за здійснення одного правопорушення особа може бути притягнута одночасно до різних видів юридичної відповідальності (наприклад, суд ухвалив стягнути з засудженого матеріальні збитки, завдані злочином, а адміністрація за місцем роботи звільнило особу в зв’язку з вчиненням злочину - в цьому разі кримінальна відповідальність поєднується з іншими видами юридичної відповідальності - цивільно-правової та дисциплінарної).
Залежно від характеру вчиненого правопорушення розрізняють дисциплінарну, адміністративне, матеріальну, цивільно-правову та карну відповідальність.
Кожен з перерахованих вище видів юридичної відповідальності відрізняють свої специфічні риси, обумовлені тим чи іншим галузевим методом правового регулювання, характерні свої заходи стягнення і особливий порядок їх застосування.
Дисциплінарна відповідальність полягає в накладенні на винну особу дисциплінарного стягнення владою керівника організації за порушення трудової або іншої дисципліни. Основними дисциплінарними заходами є зауваження, догана, звільнення з роботи; в умовах збройних сил - призначення поза чергою в наряд по службі, зниження у військовому званні або на посаді.
Адміністративна відповідальність виражається в застосуванні судами, а також органами виконавчої влади та уповноваженими посадовими особами заходів адміністративного впливу до осіб, винних у вчиненні адміністративних правопорушень. До числа адміністративних покарань відносяться попередження, штраф адміністративний, адміністративний арешт, позбавлення спеціального права, наданого фізичній особі, дискваліфікація і т. д.
Матеріальна відповідальність - відповідальність сторін трудового договору за шкоду, заподіяну іншій стороні цього договору в результаті винного, протиправної поведінки. Матеріальна відповідальність завжди носить майновий характер і полягає у відшкодуванні майнової шкоди, завданої внаслідок неправомірних дій в процесі виконання особою своїх юридичних обов’язків, покладених на нього для виконання трудової або службової діяльності.
Цивільно-правова відповідальність виникає за порушення майнових і особистих немайнових прав громадян і організацій, невиконання або неналежне виконання зобов’язань за договором цивільно-правового характеру. Цивільно-правова відповідальність полягає у відшкодуванні заподіяної шкоди у формах, передбачених санкціями цивільного права.
Кримінальна відповідальність - державно-примусовий вплив, передбачене кримінально-правовою нормою і застосовується до особи, яка вчинила злочин, обвинувальним вироком суду. Кримінальна відповідальність - найбільш суворий вид юридичної відповідальності; застосовується тільки судом до особи, винної у вчиненні злочину, полягає в застосуванні до злочинця заходів кримінального покарання - найсуворіших заходів державного примусу, тягне за собою найбільш серйозні правообмежень. До числа кримінальних покарань належать штраф, виправні роботи, обов’язкові роботи, обмеження волі, позбавлення волі, конфіскація майна та ін.
Юридична відповідальність в сучасному суспільстві спрямована на охорону правопорядку, виховання громадян в дусі поваги і дотримання законів, розуміння ними необхідності правомірної поведінки.
Висновки. Юридична відповідальність є одним із центральних інститутів теорії права. Визначальним у вивченні цієї теми є розгляд принципів юридичної відповідальності. Підстави притягнення до юридичної відповідальності та підстави звільнення від юридичної відповідальності необхідно розглянути як в загально-правовому аспекті, так і в окремих галузях права.
Питання для самоконтролю
1. Дайте поняття юридичної відповідальності.
2. Які функції виконує юридична відповідальність?
3. Назвіть види юридичної відповідальності.
4. Що таке казус?
5. Які підстави притягнення до юридичної відповідальності?
6. Які підстави звільняють від юридичної відповідальності?
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 738;