Хвильове рівняння. Поздовжні і поперечні хвилі
Припустимо, що хвильовий процес розповсюджується у додатному напрямку осі 0Х, а джерело коливань знаходиться в площині, перпендикулярній до напрямку розповсюдження, і коливається за законом (мал. 1.29).
Мал. 1.29. Хвильовий процес.
Нехай - швидкість розповсюдження хвильового процесу у середовищі. Через проміжок часу хвильовий процес досягне точки В, яка знаходиться на відстані х від джерела коливань, і викличе коливання цієї точки через час за законом:
(1.57)
Рівняння (1.57) - це рівняння плоскої хвилі. Величину називають фазою хвилі. Геометричне місце точок, які коливаються в однаковій фазі, утворює хвильову або фазову поверхню. Поверхня, до якої дійшла хвиля у деякий момент часу, називається фронтом хвилі. У даному випадку фронт хвилі являє собою площину тому хвиля зветься плоскою. Форма хвильової поверхні визначається конфігурацією джерела коливань і властивостями середовища. В ізотропному середовищі від точкового джерела розповсюджується сферична хвиля, в якої хвильова поверхня є сфера.
Під швидкістю розповсюдження хвилі розуміють швидкість розповсюдження фіксованої фази коливання. Дійсно, якщо то після диференціювання цієї рівності отримаємо:
звідки
Як відомо, довжина хвилі дорівнює відстані, яку проходить хвиля за час, що дорівнює періоду коливань:
Враховуючи зв'язок між рівняння (1.57) можна
подати у вигляді:
З рівняння плоскої хвилі випливає, що зміщення тобто хвиля має подвійну періодичність (як у просторі, так і у часі). Рівняння (1.57) є розв'язком диференційного рівняння другого порядку у частинних похідних:
(1.58)
Рівняння ( .58) являє собою одновимірне хвильове рівняння плоскої хвилі. Якщо яка-небудь фізична величина описується таким хвильовим рівнянням, то це означає, що вона розповсюджується в просторі у вигляді плоскої хвилі зі швидкістю .
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 2141;