Склад і кількість крові
Периферична кров- це кров, яка циркулює в судинах і депонується в депо.
Об'єм циркулюючої крові (ОЦК) складає у дорослої здорової людини 6-8 % маси тіла, або 70 - 75 мл/кг маси (приблизно 4 - 6 л).
ОЦК є важливою фізіологічною константою. ОЦК залежить від:
1) віку (у новонароджених ОЦК складає 10% маси тіла і лише у період статевого дозрівання знижується до рівня дорослої людини);
2) статі (у чоловіків – 7 - 8%, у жінок – 6 - 7% маси тіла);
3) функціонального стану організму (у фізично тренованих вищий, у спортсменів може досягати 10%).
Нормальна величина ОЦК називається нормоволемією,збільшений ОЦК - гіперволемією,зменшений ОЦК - гіповолемією.
Периферична кров складається із плазми (55 - 60%) і формених елементів (40 - 45%).
Процентний об’єм формених елементів крові називається гематокритом. У нормі величина гематокриту практично цілком залежить від кількості в крові еритроцитів, оскільки, як правило, їх об’єм складає близько 99% від об’єму всіх формених елементів крові. Лише при деяких формах лейкозів у зв’язку з розвитком анемії і суттєвим зростанням кількості циркулюючих лейкоцитів частка останніх у величині гематокриту зростає.
Гематокрит визначають за методом Уїнтроба.У спеціальну центрифужну пробірку набирають 2 мл крові, додають до неї антикоагулянт і центрифугують 10 хвилин при 1000 обертів за хвилину. Клітини крові, маса яких більша, ніж плазми, осядуть на дно. Оскільки лейкоцити більш легкі, ніж еритроцити, вони утворять тонкий білуватий шар між еритроцитами і плазмою (рис.1).
Плазма
Лейкоцити
Еритроцити,
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 640;