Принципи визначення ступеня токсичності.
Вплив отруйних речовин на організм тварин визначається в першу чергу їх кількістю. Для позначення кількості речовини, що потрапила в організм і робить на нього відповіднийвхідне, зазвичай використовують. термін - "Доза" Цей термін походить від латинського слова йот - кількість.
Під дозою розуміють певну кількість фармакологічного агента (препарату, речовини), що вводиться в організм. Цей термін широко поширений в медичній і ветеринарній практиці.
З метою точнішого кількісного визначення дози її виражають у відношенні до загальної маси тварини (живого організму). Зазвичай величина дози указується в міліграмах на 1 кілограм маси тіла тварини (міліграм/кг). Іноді ця величина випажахться в. гламах на 1 кг маси тіла (г/кг)..
Відносно речовин, використовуваних з лікувальною метою, Фармакопеєю передбачені вищі одноразові (разові) і вищі добові дози для організму людини і кожного виду тварин.
Вище разова доза - максимальна кількість препарату, яка. допускається для одноразового введення тварині (на один прийом).
Вища добова доза - максимальна кількість препарату, яку можна ввести тварині протягом доби.
Мінімальна доза токсичної речовини (у міліграмі/кг при одноразовому введенні всередину або іншим шляхом), щодіє (порогова), - це кількість отрути, яка викликає у тварин реєстровані порушення життєдіяльності організму. Зазвичай порохова. доза, визначається по змінах одного або двох найбільш специфічних і чутливих показників, що характеризують дію отрути на організм. Зміни при цьому обов'язково носять оборотний характер.
Деякі дослідники виділяє мінімальну токсичну дозу тобто мінімальна, кількість речовини, яка при введенні в організм викликає комплекс характерних клінічних проявів інтоксикації.
До найбільш поширених критеріїв токсичності відносять систему, що характеризує препарат по рівню смертельного (летального) результату, який визначається за допомогою спеціальних методичних прийомів в експерименті.
ДД0 - максимально переносима доза токсичної речовини в мг на 1 кг маси тіла при одноразовому введенні в шлунок (підшкірно, внутрішньовенно, внутрішньочеревно, на шкіру), що викликає токсичний ефект без летального результату протягом 2 тижневий подальшого спостереження. При незначному збільшенні цієї дози може бути відмічений смертельний результат. Ряд авторів., що працюють 1 математичними моделями визначення рівня токсичності, висловлює сумнів в правомірності обчислення ЛДо, як теоретично необгрунтоване. Замість цієї дози нижній рівень летальності запропоновано визначати на підставі дози ЛДм» Це стало можливим у зв'язку із. застосуванням для розрахунку рівня токсичності методу пробитий аналізу і ряду інших математичних систем.
ЛД16 - це доза, яка викликає загибель 16% узятих в дослід тварин. Дана величина більш повно характеризує нижній рівень токсичності речовини, оскільки при її розрахунку використовується спеціальна таблиця (або графік), в якій враховується рівень смертності тварин як при введенні щодо менших, так і щодо великих (до визначуваного рівня) доз препарату.
ЛД50 - среднесмертельноая доза токсичної речовини в міліграмі на 1 кг маси тіла, що викликає загибель 50%. тварин при одноразовому введенні всередину (або підшкірно, внутрішньовенно, внутрішньочеревно, накожно) протягом 2 тижневого спостереження.
ЛД84 - доза, яка при одноразовому введенні в організм тварин викликає загибель 8.4% особин, за період 2 тижневі спостереження Вважається такою., що наближається до абсолютно смертельної дози.
ДД100 - абсолютно смертельна доза токсичної речовини, яка викликає загибель всіх піддослідних тварин за тих же умов, що і попередні дози.
Під час надходження до організму тварин через дихальні шляхи, у вигляді пари або аерозолів, визначаються смертельні концентрації, визначувані при обробці тварин в спеціальних камерах і одноразовій експозиції протягом 4 годин. При цьому використовуються ті ж токсикометрические параметри, що і під час вступу отрути всередину, але з розрахунком на концентрацію, отрути в милиграммах на 1 мЗ (мг/мЗ).
СКо - максимально переносима концентрація токсичної речовини в мг/мЗ, що викликає, при 4 годинній експозиції, токсичний ефект без летального результату, при 1-2 тижневому спостереженні. Незначне збільшення даної концентрації повинне викликати летальний результат у невеликої частини тварин.
СК16 - концентрація пари токсичної речовини (мг/мЗ), яка викликає загибель 16% піддослідних тварин при одноразовому, 4 вартовому, дії пари отруйної речовини.
СК50 - концентрація (мг/мЗ) пари токсичної речовини, яка викликає загибель 50% піддослідних тварин при одноразовому, 4 вартовому? дії і подальшого спостереження протягом 1-2 тижнів.
СК84 - концентрація пари токсичної речовини (мг/мЗ), яка викликає загибель 84% піддослідних тварин при одноразовому, 4 вартовому, дії і подальшого спостереження протягом 1-2 тижнів.
СК100 - абсолютно смертельна концентрація парів токсичної речовини (мг/мЗ), яка викликає загибель всіх піддослідних тварин при одноразовому, 4 вартовому, дії і подальшого спостереження протягом 1-2 тижнів.
Фахівцям - практикам постійно доводиться мати справу з допустимими залишковими кількостями (ДЗК) пестицидів і інших токсичних речовин в кормах, воді, повітрі і інших об'єктах зовнішнього середовища. До розрахункових величин, що найбільш вживаються, відносять ГДК і МДР, які встановлюються в експериментах на лабопатопних і сільськогосподарських твяпинах. Ці в.еличини відповідним чином
узгоджуються і затверджуються міністерствами охорони здоров'я і сільського господарства. Кожна країна має своїМДР іГДК, які можуть декілька відрізнятися один від одного. Окрім цього, є величиниГДК іМДУ, узгоджені на рівні ВОЗ (Усесвітній організації охорони здоров'я) і ЄЕС (Європейського економічного співтовариствя)..
ГДК - гранично допустима концентрація речовини в повітрі або у воді (мг/мЗ), не вьізьівающаяі токсичних явищ у піддослідних тварин. Для кожного середовища встановлюються свої рівні ГДК: ГДК в повітрі робочої зони, ГДК в питній воді і інших середовищах. ГДК токсичних речовин в повітрі населених місць, наприклад, повинно гарантувати екологічну безпеку населення.
МДР - максимально допустимі рівні змісту пестицидів і деяких інших токсичних речовин (у міліграмі на 1 кг корму або продуктів харчування). МДУ встановлюються як для продуктів рослинного, так і тваринного походження, конкретно для кожного виду продукту. Існують також МДР вмісту токсичних речовин для грунту і деяких інших середовищ. МДР для продуктів харчування проходять контроль і узгоджуються міністерствами сільського господарства і охорони здоров'я. Останнім часом спостерігається тенденція до зближення національних рівнів МДР з. єдиними Європейськими стандартами і величинами, прийнятимиВОЗ. Це пов'язано з тим, що при жорстких вимогах до якості продукції, при міжнародних торгових операціях, повинні бути зведені до мінімуму взаємні претензії продавця і покупця продукції. Все це приводить до. уніфікації МДР, а також методичних підходів, до засобів, контролю і методик сертифікації продуктів харчування.
При токсико-гігієнічній оцінці хімічних речовин використовуються і інші розрахункові величини.
ПЕРИ - орієнтовний безпечний рівень токсичних речовин в повітрі, в мг/мЗ.
КМЮ - коефіцієнт можливого інгаляційного отруєння. Є відношенням насичуючої концентрації речовини в повітрі робочої зони (мг/мЗ при 20°С), до середньої смертельної концентрації(СК50) для піддослідних тварин.
Ступінь небезпеки токсичних речовин характеризується також величиною іони гострої токсичної дії, визначуваною відношенням ЛД50 до порогової дози, при одноразовому введенні. Чим більше ця величина, тим меншу небезпеку представляє дана речовина для тварин і людини.
Окрім цього, для більшості хімічних сполук розряховується іона хронічної дій яка є відношенням величини порогової дози при одноразовому введенні до багатократної. Чим вище цей показник, тим більше небезпечна хімічна речовина при хронічній дії.
Істотне значення при оцінці ступеня небезпеки токсичних речовин для тварин має поняття про юну токсичної діь. Зоною токсичної дії називають інтервял між пороговими дозами (концентраціями) і величинойЛД50 (СК50). Чим менше цей інтервал, тим небезпечніше препарат для тварини, оскільки навіть незначне передозування може привести до розвитку гострої інтоксикації із смертельним результатом.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1233;