Культура Київської Русі. Існування Київської Русі охоплює період з IX ст

Існування Київської Русі охоплює період з IX ст. по 40-і pp. XIII ст. У часи еко­номічного та культурного розквіту давньоруська держава займала територію від Балтики і Північного Льодовитого океану до Чорного моря, від Волго-Окського

межиріччя до Карпат. Етнічну основу держави складали східні слов'яни, що були об'єднані у великі міжплемінні союзи.

У давньоруському літописі «Повість мину­лих літ» вказується, що таких союзів налічувалось чотирнадцять. Південну групу слов'ян складали поляни, древляни, сіверяни, волиняни, дуліби, уличі, бужани, тиверці, білі хорвати, вятичі. Окрім східних слов'ян у межах Київської Русі прожива­ли карели, весь, меря, мурома, мордва, печеніги, чорні клобуки та балтські племена.

Політичною формою держави у Київській Русі була ранньофеодальна монархія з елементами феодалізму. Східнослов'янські міжплемінні об'єднання поступово склалися у єдину народність, що була названа «Русь».

Держава являла собою історично важливу, контактну територію між Арабським Сходом і Західною Європою, Візантією і Скандинавією. Це зумовило її швидке входження у загальноєвропейську історико-культурну спільність. Вона мала ши­рокі міжнародні зв'язки з Польщею, Чехією, Болгарією, Угорщиною, Грузією, Вір­менією, Середньою Азією, Волзькою Болгарією, країнами Західної Європи — та­кими, як Франція, Англія, Данія, Швеція, Норвегія1.

Важливе значення для культури Київської Русі мало запровадження християнс­тва. На думку академіка Б. Рибакова, «прийняття християнства поставило Русь на один рівень з передовими державами того часу»2.

1 Давня історія України. У трьох томах. — К.: Інститут археології НАН України, 2000. — Т. 3. — С 217—218.

2 Рыбаков Б. А. Язычество древних славян. — М., 1981. — С. 456.

Після укладення ряду договорів особливо зміцніли зв'язки з Візантією, а прий­няття християнства поєднало Русь із традиціями візантійського православ'я, полі­тичною думкою та культурними досягненнями.

Київська Русь стала своєрідним центром слов'янської культури, яка, у свою чер­гу, зазнала впливу культур країн ісламу, Заходу, Закавказзя і Східного Середзем­номор'я. Вона проіснувала до 40-х pp. XIII ст. і впала під ударами монголо-татарських орд Чингізхана та Батия.

 








Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 890;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.