Класифікація промислової продукції
Продукцію використовують за її функціональним призначенням двома способами. Перший полягає у витратах самої продукції під час її використання та стосується матеріалів і витратних виробів. Інколи їх витрати частково повертаються внаслідок вторинного перероблення. Другий спосіб полягає у витратах не самої продукції, а її ресурсу придатності. Цей спосіб стосується всіх виробів, окрім витратних. Відповідно до способу витрат усю продукцію поділяють на два класи:
- ту, яка витрачається під час використання;
- ту, яка витрачає свій ресурс.
Взагалі всю промислову продукцію поділяють на 5 груп.
До першої підгрупи витратної продукціїналежать усі руди та концентрати; тверде, рідке й газове паливо; природні будівельні та декоративні матеріали; коштовні метали та каміння; сільськогосподарська продукція, квіти, лікарські трави, продукти бджільництва, шовківництва, тваринництва, птахівництва, рибальства тощо. Уся ця продукція не підлягає ремонту і не має такого показника якості, як ремонтопридатність, незважаючи на те, що втрачені нею під час зберігання та транспортування властивості можуть бути частково відновлені. Не може ця продукція характеризуватись такими показниками якості, як надійність, довговічність, стандартизація, уніфікація, ергономіка, патентоспроможність. Однак, залежно від властивостей, цю продукцію часто поділяють за вартістю, естетичними показниками на сорти.
Другу підгрупу витратної продукції становлять матеріали та продукти, виготовлені за участю людини: штучне паливо та мастила; продукція металургії (прокат, колоди, дріт, виливки), хімічні речовини (солі, гази, кислоти, добрива, фарби, отрутохімікати, пластмаси, смоли, вибухові речовини, текстильні матеріали, шкіра, хутро); будівельні матеріали (цемент, бетон, гіпс, скло, кераміка тощо); електро- та радіотехнічні матеріали, лікарські та медичні препарати, харчові продукти тощо. Цю продукцію частково поділяють за декоративними та естетичними ознаками, вона може бути патентоспроможною. Але для неї, як і для першої групи, не властиві такі показники якості, як надійність, ремонтоспроможність, уніфікація.
До третьої групиналежатьвитратні вироби, серед яких кускове мило, лікарські штучні препарати, мотки ниток, дроту, кабелів, кондитерські вироби, пляшки, банки, бочки, балони тощо. Виробам цієї групи властиві патентно-правові та естетично-ергономічні показники якості, а також показники транспортабельності, рівня уніфікації, стандартизації тощо.
Четверту групу становлять вироби, що підлягають ремонту. До неї належить практично вся продукція машино- та приладобудування, електро- та радіотехнічної промисловості; легкого, хімічного, медичного, військового, транспортного та сільськогосподарського машинобудування; електронної, кінопрокатної, фотографічної, побутової техніки тощо.
П'ята група представлена виробами, що не підлягають ремонту, це вироби вакуумної та напівпровідникової техніки, резистори, конденсатори, реле, кулькові та роликові підшипники, кріпильні вироби тощо.
Вироби останніх двох груп мають усі показники якості продукції. Схема загальної класифікації промислової продукції зображена на рис 1.2.
Рис. 1.2. Класифікація промислової продукції
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1747;