Форми державного ладу
Форма державного ладу – це національно-територіальна організація держави, а також взаємовідносини центральних та регіональних органів.
Унітарна форма державного ладу переважає. До унітарних держав належать: Великобританія, Франція, Італія, Швеція, Норвегія, Фінляндія, Греція, Іспанія, Нідерланди, Португалія, переважна більшість країн Латинської Америки та Африки, Камбоджа, Лаос, Японія і багато інших країн світу.
Федеративна форма державного ладу, на відміну від унітарної, складна, різнобічна й у кожному конкретному випадку має специфічні особливості. Незважаючи на те, що переважна більшість країн має унітарний устрій, федерація є досить поширеною формою державного ладу й існує в багатьох країнах (США, Канада, Аргентина, Бразилія, Венесуела, Мексиканські Сполучені Штати, ФРН, Австрія, Бельгія, Швейцарія, Індія, Федерація Малайзія, Нігерія, Танзанія, Ефіопія, Австралійський Союз, РФ та ін.).
Федерація – це складна (союзна) держава, яка складається з державних утворень, які мають юридичну та певну політичну самостійність. Державні утворення, які складають федеративну державу, є суб’єктами федерації та мають власний адміністративно-територіальний поділ.
Конфедерація - це не союзна держава, а союз держав. Конфедерація може мати свій парламент поряд з парламентами держав-членів, главу конфедерації поряд з главами держав-членів, зазвичай, президентами, свій уряд, але на відміну від федерації акти загальних органів не діють безпосередньо на територіях держав-членів. Ці акти набувають чинності у частинах конфедерації лише після ратифікації відповідними органами держав-членів, які також можуть їх відхилити.
Певні елементи такого конституційно-правового регулювання виявляє Британська співдружність, оскільки в деяких її державах-членах главою держави вважається британський монарх, якого представляє генерал-губернатор (наприклад, в Австралії, Барбадосі, Канаді, Ямайці), хоча в інших державах-членах Британської співдружності є власні президенти (Індія, Кенія та інші).
Питання для самоконтролю
1. Які причини розмаїтості форм зарубіжних держав?
2. Що таке форма правління?
3. Чим різняться монархія та республіка?
4. При якій формі правління існує інститут контрасигнатури?
5. Що таке політичний режим, які його різновиди існують?
6. Які ознаки авторитарного режиму?
Питання для самостійного вивчення
1. Які характерні риси парламентарної республіканської форми правління? Наведіть приклади країн, що мають подібну форму правління.
2. Чим відрізняється радянська республіка від парламентарної? У чому сутність партократичного державного режиму?
3. Які основні теорії демократії Вам відомі? Назвіть основні ознаки демократії.
4. Що лежить в основі розподілу унітарних держав на централізовані й децентралізовані?
5. У чому сутність адміністративної автономії? У яких зарубіжних країнах вона існує?
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 857;