Тема 9. Поняття і види робочого часу.

План.

1. Поняття і види робочого часу.

2. Нормальна тривалість робочого часу.

3. Скорочений та неповний робочий час.

4. Нічні та надурочні роботи.

5. Ненормований робочий час.

Література:

1. Трудове право України. За ред. П. Д. Пилипенка. – К.: «Ін Юре», 2004, с. 269-278.

2. Трудове право України. За заг. ред. Н. М. Хуторян. – К.: Видавництво А.С.К., 2004, с. 311-319.

3. Кодекс законів про працю України. – Х.: «Оддісей», 2006, с. 36-42.

1)Робочий час— це встановлений законом про­міжок часу, протягом якого працівник повинен вико­нувати певну роботу, визначену трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку. Цей час повинен фіксуватися. Час початку і закін­чення щоденної роботи (зміни) передбачається пра­вилами внутрішнього трудового розпорядку і графі­ками змінності відповідно до законодавства.

Правове регулювання робочого часу здійснюється нормативними актами, які видаються як на рівні держави, так і на рівні окремих підприємств та організацій.

Тривалість робочого часу визначено у главі IV Кодексу законів про працю України.

Законодавчо встановлені максимальна тривалість робочого часу, основні положення щодо порядку і способу розподілення робочого часу в межах доби, тижня чи іншого календарного періоду (зміни); мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні; визна­чені питання, що можуть бути вирішені в локальних актах або за згодою сторін. Так, наприклад, у ст. 50 КЗпП підприємствам і організаціям при укладенні колективного договору надано право встановлювати меншу тривалість робочого часу, за рахунок своїх коштів надавати працівникам щорічну оплачувану відпустку більшої тривалості, а також встановлюва­ти й інші пільги стосовно тривалості та режиму ро­боти.

Залежно від тривалості робочого часуйого мож­на поділити на такі види: нормальна тривалість, ско­рочена та подовжена.


2)Нормальна тривалість робочого часу— законо­давчо визначена норма тривалості робочого часу, протягом якої працівник повинен виконувати обу­мовлені трудовим договором функції за нормальних умов праці кожного робочого дня повного робочого тижня.

Нормальна тривалість часу може бути конкрети­зована залежно від тривалості робочого дня та робо­чого тижня.

У ст.45 Конституції зазначено, що максимальна тривалість робочого часу визначається законом. КЗпП закріплює у ст. 50, що нормальна тривалість робочого часу працівників не повинна перевищувати 40 годин на тиждень. Виходячи з цього встановлю­ються два види робочого тижня: п'ятиденний з дво­ма вихідними днями (тривалість робочого дня дорів­нює 8 годин) та шестиденний — з одним вихідним днем. При шестиденному робочому тижні робочий час розподіляється так, щоб робочий день напере­додні вихідного не був довший ніж п'ять годин. П'я­тиденний або шестиденний робочий тиждень вста­новлюється власником або уповноваженим ним органом спільно з виборним органом первинної проф­спілкової організації з урахуванням специфіки робо­ти, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою Радою народних депутатів.

Підприємства й організації при укладенні колек­тивного договору можуть встановлювати меншу нор­му тривалості робочого часу. Але перевищувати заз­начену тривалість законом забороняється.

3)Скорочена тривалість робочого часу— менша за нормальну тривалість робочого часу протягом ро­бочого дня (тижня), можливість застосування якої передбачене виключно у законодавчих актах. Скоро­чена тривалість робочого часу поширюється на виз­начені законом категорії працівників з метою надан­ня додаткового часу для відпочинку та охорони праці. При роботі зі скороченою тривалістю часу оп­лата праці здійснюється як за роботу, виконану при нормальній, тобто повній, тривалості.

Скорочена тривалість робочого часу встанов­люється ст. 51 КЗпП:

1) для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 ро­ків (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці пер­шому ч.І ст. 50 для осіб відповідного віку;

2) для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень. Право на скорочений робочий день ма­ють працівники, які працюють у шкідливих умовах не менше половини робочого дня, незалежно від га­лузі народного господарства.

Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверд­жується в порядку, встановленому законодавством. Перелік цих робіт визначається у Порядку застосу­вання Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня», затвердженому Наказом Міністерства праці та со­ціальної політики України № 122 від 23 березня 2001 р. та зареєстрованому в Міністерстві юстиції Ук­раїни 4 квітня 2001 р. за № 304/5495.

Крім скороченої тривалості робочого часу можна виділити неповний робочий час— за згодою сторін зменшена тривалість робочого дня (тижня), встановлена для окремих категорій працівників у випадках, передбачених у нормативних, у тому числі і локаль­них, актах. Оплата праці за таких умов, на відміну від оплати праці за умов скороченої тривалості ро­бочого часу, здійснюється пропорційно відпрацьова­ному часу чи залежно від виробітку.

Робота на умовах неповного робочого часу не тяг­не за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Можливість роботи за умов неповного робочого часу передбачена у ст.56 КЗпП і може бути вста­новлена як при укладенні трудового договору, так і в процесі його виконання. При цьому законодавством не обмежується тривалість роботи за умовою непов­ного робочого часу.

Неповний робочий день (тиждень) може встанов­люватись за рахунок власних коштів на підпри­ємствах і в організаціях для вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; особам, що здійснюють догляд хворих членів сім'ї відповідно до медичного висновку, інва­лідам війни, інвалідам інших категорій. Ст.186 КЗпП поширює цю пільгу також і на батьків, які вихову­ють дітей без матерів, а також на опікунів (піклу­вальників).

 

4) Законодавством передбачено особливості роботи у нічний час. Нічним вважається час з 10-ї години вечора до 6-ї години ранку.

Цей вид роботи поєднує в собі риси двох видів тривалості робочого часу, а саме нормальної та ско­роченої тривалості, оскільки у ст. 54 КЗпП передба­чено, що при роботі в нічний час встановлена три­валість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу відповідно до п.2 ч.І ст. 51 та ч.З ст, 51 КЗпП.


Проте у ч.2 ст. 54 також зазначено, що тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

Скорочення тривалості роботи (зміни) у нічний час не тягне за собою скорочення загального робочо­го часу працівника протягом облікового періоду.

Законодавством встановлено певні обмеження, передбачені у ст. 55 КЗпП України, щодо залучення до роботи у нічний час певних категорій праців­ників:

1) вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (стаття 176 КЗпП);

2) осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192 КЗпП);

3) інших категорій працівників, передбачених за­конодавством.

Робота жінок у нічний час не допускається, за винятком випадків, передбачених статтею 175 КЗпП. Робота інвалідів у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (стаття 172 КЗпП).

Відповідно до законодавства третім видом трива­лості робочого часу — подовженим — є надурочні роботи, тобто такі роботи, які виконуються праців­ником відповідно до обумовленої трудової функції з ініціативи власника понад встановлену норму трива­лості робочого часу.

Проведення надурочних робіт дозволяється вик­лючно у випадках, передбачених статтею 62 КЗпП України.

Як зазначено у ч.І ст. 62 КЗпП, надурочні роботи, як правило, не допускаються. Надурочними вважа­ються роботи понад встановлену тривалість робочого дня (статті 52, 53 і 61 КЗпП). Власник або уповноважений ним орган може застосовувати надурочні ро­боти тільки у таких виняткових випадках:

1) при проведенні робіт, необхідних для оборони країни, а також відвернення громадського або сти­хійного лиха, виробничої аварії і негайного усунення їх наслідків;

2) при проведенні громадських необхідних робіт з водопостачання, газопостачання, опалення, освітлен­ня, каналізації, транспорту, зв'язку — для усунення випадкових або несподіваних обставин, які порушу­ють правильне їх функціонування;

3) за необхідності закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час, коли при­пинення її може призвести до псування або загибелі державного чи громадського майна, а також у разі необхідності невідкладного ремонту машин, вер­статів або іншого устаткування, коли несправність їх викликає зупинення робіт для значної кількості тру­дящих;

4) за необхідності виконання вантажно-розванта­жувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення;

5) для продовження роботи при нез'явленні пра­цівника, який заступає, коли робота не допускає пе­рерви; в цих випадках власник або уповноважений ним орган зобов'язаний негайно вжити заходів до заміни змінника іншим працівником.

Статтею 63 КЗпП передбачені випадки заборони залучення до надурочних робіт. Зокрема, до наду­рочних робіт забороняється залучати:

1) вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (стаття 176 КЗпП);


2) осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192 КЗпП);

3) працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних училищах без відри­ву від виробництва, в дні занять (стаття 220 КЗпП). Таким чином, навіть при отриманні згоди праців­ників, передбачених у п.1-3 частини першої ст. 63 КЗпП, власник або уповноважений ним орган не має права залучати цих працівників до надурочних робіт.

Законодавством можуть бути передбачені й інші категорії працівників, яких забороняється залучати до надурочних робіт. Так, наприклад, відповідно до ст. 186-1 КЗпП до надурочних робіт, незважаючи на згоду, не можуть бути залучені також батьки (опі­куни, піклувальники), які виховують дітей у віці до 3-х років без матерів чи у випадку тривалого ліку­вання матері у лікувальній установі (ст. 186і КЗпП).

Жінки, які мають дітей віком від трьох до чотир­надцяти років або дитину-інваліда, можуть залуча­тись до надурочних робіт лише за їх згодою (стаття 177 КЗпП).

Залучення інвалідів до надурочних робіт можли­ве лише за їх згодою і за умови, що це не супере­чить медичним рекомендаціям (стаття 172 КЗпП).

Відповідно до ст. 64 КЗпП надурочні роботи мо­жуть провадитися лише з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації підприємства, установи, організації.

Кодекс законів про працю також передбачає гра­ничні норми застосування надурочних робіт. Над­урочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.

 

5) Від надурочних робіт необхідно відрізняти і та­кий вид подовженої тривалості праці, як ненормований робочий день— особливий режим праці певних категорій працівників, який встановлюється у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує робо­ту понад нормальну тривалість робочого часу, при цьому виконана робота не вважається надурочною.

У КЗпП України в главі IV, де йдеться про робо­чий час, не визначено поняття «ненормований робо­чий день», але в главі V «Час відпочинку» передба­чена додаткова відпустка для тих, хто працює за умов ненормованого робочого дня. Закон України «Про відпустки» також передбачає надання додатко­вої відпустки за умови роботи при ненормованому робочому дні.

Категорії працівників, для яких може бути засто­сований режим ненормованого робочого дня, а також порядок залучення до роботи на таких умовах були викладені у Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затвердженій наказом Мінпраці та соціальної по­літики України від 10 жовтня 1997 р. № 7, але ці Рекомендації досі не зареєстровані у Міністерстві юстиції, отже вони не мають сили нормативно-пра­вового акта.

Список професій і посад, на яких може застосо­вуватися ненормований робочий день, може визна­чатися у колективному договорі.

Від надурочних робіт і роботи з ненормованим робочим днем відрізняються також чергування. Чер­гування— це перебування працівника на підпри­ємстві, в установі, організації в неробочий час (по закінченні робочого дня, в вихідні та святкові дні), мета якого — оперативне вирішення невідкладних організаційних чи виробничих питань, які не вхо­дять до повноважень працівника відповідно до тру­дового договору.

Постанова Секретаріату ВЦРПС «Про чергування на підприємствах і в установах» від 2 квітня 1954 р. передбачала, що залучати працівника до чергування можливо лише за погодженням з профспілковим ор­ганом не частіше одного разу на місяць. При цьому тривалість чергування не повинна перевищувати нормальної тривалості робочого дня. Компенсуватися чергування повинно наданням відгулу тієї ж трива­лості, що і чергування, протягом найближчих десяти днів.

Проте в сучасних умовах на підприємствах та в організаціях дедалі частіше виникає необхідність у чергових, які б оперативно вирішували питання, що належать чи ні до їхніх трудових обов'язків. Тому на підприємствах, в установах і організаціях вводять відповідні посади, згідно з якими до обов'язків пра­цівників входить і чергування.

Облік робочого часу у таких умовах повинен вес­ти власник або уповноважений ним орган з метою надання у подальшому додаткової відпустки, відпо­відної відпрацьованому додатково часу тривалості.

Напередодні святкових і неробочих днів, передба­чених у ст. 73 КЗпП, тривалість роботи працівників (крім працівників, зазначених у статті 51 КЗпП) ско­рочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні відповідно до ст. 53 КЗпП. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.








Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 1107;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.013 сек.