І. Причини, діагностика і лікування обструкції дихальних шляхів у дорослих

 

Причини обструкції верхніх дихальних шляхів (ВДШ) класифікуються по рівню їх виникнення:

1. Обструкції носових дихальних шляхів:

- Інфекції ВДШ (бактеріальні, вірусні);

- Алергії;

- Медикаментозний риніт;

- Синусіт;

- Гранулематозні захворювання;

- Зміщення носової перегородки;

- Травми носа;

- Інородці тіла;

- Пухлини носа (доброякісні, злоякісні)

- Атрезія хоан.

2. Обструкції носоглотки:

- Аденоїдна гіпертрофія;

- Інфекції (туберкульоз, мононуклеоз, сифіліс);

- Пухлини носоглотки (доброякісні, злоякісні);

- Кісти (Торнвальдта, енцефалоцелє,);

3. Обструкції глотки:

- Інфекції (тонзиліт, фарингіт, абсцес окологлоточного простору і перітонзілярний абсцес);

- Ангіна Людвіга (флегмона дна порожнини рота);

- Інородці тіла;

- Пухлини глотки (доброякісні, злоякісні);

- Алергічні реакції, ангіоневротичний набряк.

4. Обструкції гортані і трахеї:

- Інфекції (ларингіт, круп, трахеїт, бронхіт);

- Травма;

- Інородні тіла;

- Пухлини;

- Стеноз голосової щілини (субглотіс);

- Вроджені дефекти (ларінготрахеальна маляція);

- Шлунково-стравохідний рефлекс;

- Здавлення трахеї;

- Параліч голосових зв'язок.

Признаки обструкції:

- Стридор (шумне дихання);

- Втягування надгрудинної області (випячування дихальних мязів);

- Аномальні зміни голосу;

- Підвищення температури (наявність інфекції);

- Хвилювання (як признак гіпоксії);

- Витікання слюни із рота (носа);

- Кровотеча (розрив слизових);

- Підшкірна емфізема;

- Пальпуючі переломи хрящів.

 

Обструкція верхніх дихальних шляхів (ВДШ) - порожнини рота, носових ходів, глотки і гортані відбувається в результаті гострих і хронічних захворювань, анафілаксії, попадання в дихальні шляхи сторонніх тіл, травми. Вона буває частковою та повною, динамічною (зі зміною характеру клінічних проявів) та постійною. Це грізне ускладнення з швидко наростаючою дихальною недостатністю і гіпоксією.

Найбільш частою причиною асфіксії при різних станах, що супроводжуються втратою свідомості (непритомність, сп'яніння, отруєння седативними засобами), є западіння язика в гіпофаринкс (горлову частину глотки). Друга за частотою причина непрохідності ВДШ - набряк і спазм голосової щілини. Обструкція ВДШ у дорослих частіше виникає при травмі, опіку і кровотечі, у дітей - внаслідок інфекційних захворювань, особливо бактеріального або вірусного крупа.

Внутрішня травма ВДШ. Ускладнення інтубації трахеї - найбільш часта причина спазму, набряку та паралічу голосової щілини різного ступеня. У результаті травми при інтубації трахеї можливі також зміщення хрящів гортані, утворення гематом, набряк слизової оболонки або навколишніх м'яких тканин, пошкодження надгортанника. Травма може призвести до анкілозу хрящів гортані та постійному паралічу голосових зв'язок. Тиск манжетки інтубаційної трубки в підзвязочному просторі викликає утворення грануляційної тканини і стеноз - одне з найбільш серйозних ускладнень інтубації трахеї. Назотрахеальна інтубація частіше, ніж оротрахеальна, ускладнюється кровотечею. Зазначені ускладнення розвиваються внаслідок порушення техніки інтубації - грубого маніпулювання, багаторазових спроб, невідповідності між діаметрами ендотрахеальної трубки та голосової щілини, перероздування манжетки, застосування для відсмоктування жорстких катетерів і т.д. Причиною непрохідності ВДШ можуть бути хірургічні втручання.

Внутрішні пошкодження ВДШ виникають при вдиханні токсичних газів і опіках полум'ям. Для опіку ВДШ характерні еритема язика і порожнини рота, свистяче дихання та ін. При вдиханні токсичних речовин до місцевого реактивному набряку приєднуються токсичний набряк ВДШ, набряк легенів і пізніше - пневмонія. На ранній стадії потерпілі можуть загинути від отруєння газом і гіпоксії.

Зовнішня травма ВДШ. Пошкодження бувають двох видів: проникаючі (колоті, вогнепальні рани) і тупі (в результаті удару). Причинами обструкції можуть бути пошкодження або зсув хрящів гортані, звуження дихальних шляхів, викликане гематомою, набряком слизової оболонки або навколишніх м'яких тканин. Часта причина обструкції - кровотеча в дихальні шляхи. Якщо інтубація трахеї неможлива (наприклад, при розмозженні гортані), виконують екстрену трахеостомію. Якщо кровотеча відсутня і обструкція наростає повільно, необхідно дослідження за допомогою фібробронхоскопії для уточнення характеру ушкодження.

Кровотеча в дихальні шляхи може бути ускладненням оперативних втручань (операції на голові та шиї, тонзилектомії), зовнішньої і внутрішньої травми порожнини носа і рота. Це ускладнення особливо небезпечно в тих випадках, коли хворий не може відкашлятися (кома, пригнічення центральної нервової системи). При важкій кровотечі хворому надають дренажне положення (на спині з опущеним головним кінцем), очищають ротоглотку і виконують інтубацію трахеї. Роздування манжетки забезпечує герметичність і попереджає подальше надходження крові в НДШ. Після надання першої допомоги проводять заходи з остаточної зупинки кровотечі (хірургічне втручання, контроль системи згортання крові, переливання свіжої плазми і т.д.).

Аспірація чужорідного тіла можлива в будь-якому віці, але особливо часто відбувається у дітей від 6 місяців до 4 років. Стороннє тіло частіше локалізується в трахеї або в одному з головних бронхів, рідше в гортані. У дітей чужорідне тіло може обтурірувати просвіт гортані в її нижній частині - в підголосовій порожнині, тобто там, де діаметр дихальних шляхів найменший.

У дорослих аспірація чужорідного тіла (груба їжа, шматок м'яса, кістка) відбувається під час їжі, особливо в стані алкогольного сп'яніння, коли знижені захисні рефлекси дихальних шляхів. Попадання в дихальні шляхи навіть невеликого чужорідного тіла (риб'яча кістка, горошина) може викликати сильний ларинго-(бронхоспазм) і привести до смерті. Аспірація сторонніх тіл в середньому і літньому віці частіше спостерігається у осіб, які носять зубні протези.

Застрягання чужорідного тіла в заковтувальному просторі може повністю обтурірувати вхід в гортань. Це призводить до афонії, апное, швидкого наростання ціанозу. Подібний стан нерідко діагностують як інфаркт міокарда. У разі часткової обструкції дихальних шляхів виникають кашель, задишка, стридор, втягування надключичних областей при вдиху, ціаноз.

Видалення сторонніх тіл з гортані і трахеї - надзвичайно термінова процедура. При наданні першої допомоги слід враховувати, що всі механічні прийоми (удари по міжлопаточній області, тракції у напрямку до грудної клітки) в цілому малоефективні. Якщо свідомість потерпілого збережено, найкращими методами позбавлення від чужорідних тіл є природний кашель і форсований видих, вироблений після повільного повного вдиху. При цьому психологічна підтримка надає допомогу грає важливу роль.

 

Діагностика обструкції:

- Спірометрія;

- Комп’ютерна томографія;

- Ендоскопія (назофаренгоскопія, бронхоскопія).

Лікування:

1. Консервативне (кисень, адреналін, кортикостероїди, антибіотики).

2. Оперативне (на догоспітальному етапі – прийоми Сафара і Геймліха, конікотомія, трахеостомія).

 
Дата добавления: 2015-02-03; просмотров: 4883;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.