Опис та визначення мінералів.
Мінерали, характеристики яких наводяться у цьому розділі, систематизовані не за хімічним складом, а в залежності від їх фізичних властивостей. Така послідовність відповідає навчальним цілям і допомагає швидко орієнтуватися при визначенні того чи іншого мінералу.
Перш за все, мінерали в залежності від їх твердості розподілені на три групи: з твердістю до 2 включно (дряпаються нігтем); від 2 до 5 (нігтем не дряпаються і не дряпають скло) та мінерали з твердістю вище 5 (дряпають скло). В кожній такій групі мінерали розподілені за кольором на світлі та темні, які в свою чергу розділяються на підгрупи мінералів зі спайністю і без спайності. Кожна підгрупа вміщує назви декількох мінералів, де приводяться й інші діагностичні ознаки: блиск, власний колір, колір риски, щільність, найпростіші реакції. Крім того, наводяться специфічні властивості мінералу (якщо вони є) та застосування в народному господарстві.
Твердість мінералів оцінюється за шкалою Мооса, щільність наводиться у грамах на кубічний сантиметр.
3.1 Мінерали з твердістю до 2 включно (дряпаються нігтем)
−Світлі зі спайністю
Гіпс. CaSO4·2Н2О - водоутримуючий сульфат кальцію. Зернисті, дрібнокристалічні маси, агрегати. Окремі кристали пластинчастої, стовпчастої, волокнистої та призматичної форми. Сингонія моноклінна. Спайність найдосконаліша. Твердість 2. Щільність 2,2 - 2,4. Блиск скляний, перламутровий, шовковистий. Злом дрібнозернистий, занозливий, ступінчастий. Безкольоровий, рожевий, окремі кристали водяно-прозорі. Риска біла.
Розрізняють такі різновиди гіпсу:
Алебастр – білий цукроподібний гіпс дрібнозернистої щільної будови.
Селеніт – волокнистий гіпс з шовковистим блиском і занозливим зломом.
Листовий гіпс, який називають ще "мар'їне скло". Спайність у селеніта та листового гіпса найдосконаліша, кристали легко розщеплюються на тонкі пластинки. Риска біла.
Гіпс має широке застосування у народному господарстві взагалі, і в будівництві, зокрема. У будівництві він застосовується для виготовлення в'яжучих – цементу, вапняного розчину, сухої штукатурки, гіпсових блоків для перегородок.
Тальк. Mg3Si4O10(OH)2 – силікат магнію. Листуваті, лускуваті, щільні маси. Сингонія моноклинна. Спайність найдосконаліша. Твердість 1. Щільність 2,5 - 2,8. Колір блідно-зелений, жовтуватий із шовковистим або скляним блиском. Жирний на дотик.
Широко застосовується у сільському господарстві для виготовлення отрутохімікатів та у медицині.
Каолініт. Al4(OH)8[Si4O10] . Назва походить від китайського слова “гао-лінг” - висока гора у Китаї, яка утворена з білої глини. Землисті, крихкі або глиноподібні агрегати. У чистого каолініту твердість 1, із домішками - до 2,5, щільність 2,6. Сингонія кристалів моноклінна, спайність найдосконаліша. Колір у чистого мінералу білий, сірий або жовтуватий (із домішками). Жирний на дотик, забруднює руки. Дуже гігроскопічний і в сухому стані прилипає до язика. Риска біла. Каолініт дуже цінна сировина для виготовлення фарфору. У будівництві застосовується для виробництва вогнетривкої цегли і як домішки при виготовленні в'яжучих.
Монтморилоніт. Аl2(ОH)2[Sі4О10]·nН2О. Вміст води змінюється у межах 12-24%. Назву дано за місцевістю Монтморилоне (Франція). Тонко дисперсні суцільні глиноподібні маси. Спайність досконала, твердість 2. Щільність мінлива у залежності від вмісту води. Колір білий з сіруватим відтінком або жовтий. Злом раковистий. Володіє доброю адсорбцією, внаслідок чого розбухає і об'єм збільшується в декілька разів. При висиханні об'єм зменшується. Завдяки високій поглинаючій здатності застосовується як адсорбент при очищенні нафтопродуктів. У будівництві широко застосовується для приготування тиксотропних розчинів при бурінні свердловин, зведенні фундаментів типу "стіна в грунті”.
Мусковіт. KАl2 (OH,F)2[AlSi3O10] - калійова слюда. Назва походить від старовинної італійської назви м. Москви (Муска). У XVI-XVII ст. великі листи слюди під назвою "московське скло" вивозились через Москву на Захід. Листяно-зернисті та лускоподібні агрегати. З сильним перламутровим блиском (до дзеркального), твердість 2-2,5, щільність 2,5-2,7. Спайність дуже досконала в одному напрямку, розщеплюються на тонкі пружні листочки. Безкольоровий або жовтуватий, зеленуватого кольору. Знаходить застосування в електротехніці як ізоляційний матеріал.
−Темні зі спайністю
Біотит. K(Mg,Fe)3(Al,Fe)Si3О10(OH,F)2 - залізо-магнезіальна слюда. Названа прізвищем французького фізика Біота. Будова, сингонія, спайність та блиск аналогічні мусковіту. Колір чорний або темно-зелено-чорний. Щільність 2,7-3,3. Твердість 2-2,5. Застосовується також як ізоляційний матеріал.
Графіт. Модифікація вуглецю (С) - тонколускуваті землисті агрегати. Спайність найдосконаліша. Сингонія гексагональна. Твердість 1, щільність 2,1-2,3. Злом нерівний. Риска темна. Жирний на дотик, пише на папері. Застосовується як матеріал для виготовлення тиглів та олівців, а також твердих антифрикційних мастил.
Хлорит. (Fe,Mg)5Al(OH)8[AlSi3О10] - лускувато-листуваті агрегати. Твердість 1, щільність 2,6-3,3. Спайність дуже досконала, сингонія моноклинна, злом занозливий. Риска біла до зеленої. Колір зелений, з відтінками. Блиск перламутровий або скляний. Породоутворюючий мінерал хлоритових сланців.
Дата добавления: 2015-02-03; просмотров: 1023;