Функції фінансів. Функції фінансів як економічної категорії є її внутрішніми властивостями, які виявляються в процесі практичної діяльності.
Функції фінансів як економічної категорії є її внутрішніми властивостями, які виявляються в процесі практичної діяльності.
Переважна більшість вітчизняних науковців і практиків визнають, що фінансам притаманні дві основні функції: розподільна і контрольна.
Розподільна функціяє головною і виявляється в процесі розподілу валового внутрішнього продукту у вигляді утворення фондів грошових коштів та використання їх за цільовим призначенням.
Фінанси як інструмент вартісного розподілу використовується на всіх стадіях суспільного відтворення: виробництві, розподілі, обміні та споживанні. На вартісний розподіл за допомогою фінансів суттєво впливає розмежування економічної властивості.
Виокремлюють такі об’єкти розподілу за допомогою фінансів:
валовий внутрішній продукт, тобто вартість кінцевих продуктів (благ), вироблених суспільством за певний період часу (переважно рік);
національне багатство, тобто сукупність створених та нагромаджених благ, якими володіє суспільство, а також природні ресурси, залучені в економічний оборот;
зовнішні надходження у вигляді фінансової допомоги, зовнішніх державних позик, іноземних інвестицій, а також інших міждержавних трансфертів від інших країн, міжнародних фінансових інституцій, та іноземних фізичних та юридичних осіб.
Суб’єктами розподілу є :
держава;
юридичні особи (суб’єкти господарювання різних форм власності, рівня підпорядкування та місця знаходження);
домогосподарства та фізичні особи;
міжнародні організації;
інші держави.
Розподільна функція фінансів має власний механізм реалізації, що включає декілька етапів: первинний розподіл, перерозподіл, вторинний розподіл.
Первинний розподіл – розподіл доданої вартості і формування первинних доходів суб’єктів, які беруть участь у створенні ВВП.
Перерозподілполягає у створенні й використанні централізованих фондів.
Вторинний розподілє завершальною стадією реалізації розподільної функції фінансів і передбачає використання загальнодержавних фондів на розвиток пріоритетних галузей економіки, соціально-культурні заходи, соціальний захист, оборону, управління тощо.
Контрольна функціяфінансів зумовлюється об’єктивно притаманною їм здатністю кількісно відображати рух фінансових ресурсів (який відбувається у фондовій і не фондовій формах) і забезпечувати контроль над дотриманням пропорцій у розподілі ВВП, правильністю формування, розподілу та використання фінансових ресурсів держави і суб’єктів господарювання. Контрольна функція фінансів на практиці реалізується в діяльності осіб, які проводять фінансовий контроль.
Деякі вчені стверджують, що фінансам притаманні й інші функції: регулююча, стимулююча, відтворювальна, стабілізаційна тощо. Проте без применшення значення таких підходів можна стверджувати, що фінанси відіграють важливу роль у процесі суспільного відтворення саме завдяки розподільній функції.
Дата добавления: 2015-03-23; просмотров: 611;