Визначення і види геоінформаційних систем
Географічні інформаційні системиабо геоінформаційні системи,або ГІС це інструменти для обробки просторової інформації. Ця інформація в основному прив'язана до відповідної частини земної поверхні і використовується для управління нею [51,134].
Фактично всі фахівці,які працюють в системі управління водними і земельними ресурсами, в різній мірі використовують ГІС. Ось деякі з них:
В найбільш загальному вигляді ГІС– це інформаційна система для збору, накопичення, аналізу, відображення і різноманітних даних, які мають просторову складову.
ГІС вміщує дані про просторові об'єкти у формі їх цифрових уявлень (векторних, растрових та ін.), включає відповідний задачам набір функціональних операцій геоінформаційних технологій, підтримується програмним, апаратним, інформаційним, нормативно- правовим, кадровим і організаційним забезпеченням.
По територіальному охвату розрізняються ГІС: глобальні або планетарні (global GIS), субконтинентальні ГІС (клімат, погода, сейсмічні умови тощо); національні ГІС (екологічний стан, характеристики родючості ґрунтів тощо), які часто мають статус державних; ГІС регіональні (regional GIS) (наприклад, характеристики ландшафтів України: ґрунти, дренованість, гідрогеолого-меліоративні умови, клімат, районування сільськогосподарських культур тощо); субрегіональні ГІС та локальні або місцеві ГІС (local GIS).
ГІС розрізняються предметною областю інформаційного моделювання, наприклад міськіГІС, абомуніципальніГІС (urban GIS), природоохоронніГІС (environmental GIS) тощо. Широке розповсюдження одержали земельні інформаційні системи.
Проблемна орієнтація ГІС визначається вирішуємими в ній задачами (науковими і прикладними), серед них інвентаризація ресурсів (наприклад, водних і земельних, в тому числі земельний кадастр, житловий фонд тощо), аналіз, оцінка, моніторинг, управління і планування, підтримка прийняття управлінських рішень. Можливо тільки пофантазувати, якщо б впродовж минулого століття в нашій Батьківщині управлінські рішення спиралися б на наукові обґрунтування, в тому числі і ГІС, скількох неоптимальних управлінських рішень і широкомасштабних «експериментів» державних «керівників» можливо було запобігти – від суцільного виснаження і забруднення водних і земельних ресурсів, розораності всієї цілини до примусового розповсюдження кукурудзи в північних районах, широкомасштабної боротьби з виноградниками, та непрофесійних дій, в першу чергу – «гігантизму» в гідромеліорації.
Інтегровані ГІС,ІГІС (integrated GIS, IGIS) суміщують функціональні можливості ГІС і системи цифрової обробки зображень, данідистанційного зондування землі (ДЗЗ) у єдиному інтегрованому середовищі.
Просторово-часові ГІС (spatio-temporal GIS) оперують просторово-часовими даними (наприклад, процеси підтоплення зрошуваних ландшафтів мають розповсюдження підйому рівня грунтових вод в просторі і в часі).
Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 1125;