Гідророзрив пласта

 
 

При суттєвому збільшенні тиску у свердловині може статися гідравлічний розрив пласта або розкриття існуючих раніше тріщин, що спричинить поглинання пластом промивної рідини. Зовнішньо в процесі буріння гідророзрив пласта проявляється як різке збільшення поглинання рідини свердловиною при перевищенні певного тиску. На рис. 8.4 показано характерний графік залежності зміни тиску в свердловині при виконанні експериментального розриву пласта нагнітанням в свердловину рідини з постійною витратою.

Спочатку тиск монотонно зростає до певної величини Kкр, а потім зменшується і надалі залишається постійним (цей тиск називають тиском нагнітання pП . Скачок тиску Dp= pкр- pн зумовлений утворенням початкової тріщини. Промислові ж дослідження показують, що у більшості випадків цього скачка немає. Це можна пояснити так: при гідророзриві в промислових умовах відбувається в основному розкриття природних тріщин і порушень суцільності масиву гірських порід.

У випадку гідророзриву на стінках свердловини повинні бути розтягуючі напруження. Основний фактор, що протидіє гідророзриву – гірський тиск.

При пружному розподілі напружень довкола свердловини розтягуючими можуть бути лише тангенціальні напруження .

При з виразу (64) випливає, що

, (8.18)

де рс – тиск у свердловині на розглядуваній глибині.

Звідси випливає, що умові sq>0 відповідає умова

. (8.19)

Для більшості осадових гірських порід коефіцієнт Пуассона m=0,1 ¸ 0,3 , чому відповідають значення коефіцієнта бокового розпору l=0,11 ¸ 0,43.

Підставляючи ці значення у вираз (71), отримаємо

.

В нормальних умовах пластовий тиск

.

Нагнітання рідини в пласт можливе при pC >p .Звідси

.

Таким чином, логічним є припущення про виникнення або розкриття вертикальних тріщин в гірських породах. Таке пояснення гідророзриву висовувалося Скоттом, Вірденом, Говардом та ін.

Християнович С.А. висунув іншу гіпотезу. В результаті пластичних деформацій найменш міцних порід (як правило, глинистих) може статися розвантаження гірського тиску довкола свердловини. Тоді при тисках менших за гірський можливе розкриття і горизонтальних тріщин.

Важливою характеристикою порід є критичний тиск гідророзриву ркр. Оскільки визначити його аналітично не можна, то значення ркр визначають експериментально.

Коливання температури і гідродинамічного тиску в свердловині є причиною зменшення критичного тиску гідророзриву. В зв’язку з цим повинно розглядатися питання про тривалу міцність стінок свердловини.

 









Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 651;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.