Тема 8. Індекси
Суть індексів
За своєю суттю індекс – відносна величина, що характеризує зміну соціально-економічних явищ і процесів в часі, просторі або, порівняно з планом, нормою, стандартом. В цих випадках зіставляються між собою числові значення однойменних показників, що мають однаковий економічний зміст - цін, собівартості, продуктивності праці, що відображається в назві індексів.
За допомогою індексів вирішують такі задачі:
– характеристика загальної зміни складного економічного явища в територіальному порівнянні, динаміці, у порівнянні з нормами, нормативами, планами (зміна продуктивності праці, собівартості, вартості продукції);
– оцінка впливу структурних зрушень на зміну середньої величини;
– виявлення в складному явищі впливу окремих факторів на результативну ознаку (вплив зміни цін, зміни кількості реалізованої продукції на вартість реалізації).
Індексам притаманні аналітичні та синтетичні властивості. З одного боку за допомогою індексів виявляється вплив факторів на зміну певного показника (аналітична властивість), з другого за допомогою індексів здійснюється з'єднання (агрегування) в ціле різнорідних одиниць статистичної сукупності (синтетичні властивості).
Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 628;