Об'єкт та предмет макроекономіки.

Об'єкт макроекономіки

Об'єкт макроекономіки випливає із її практичної функції. Якщо практичною функцією макроекономіки є забезпечення суспільства сумою знань про шляхи підвищення ефективності економіки, то її об'єктом мають бути не окремі економічні об'єкти, а економіка в цілому. Макроекономіку цікавлять не результати діяльності окремих підприємств, а лише те, як вони вплинуть на сукупний обсяг виробництва продукції в країні.

Можна виділити три типи економічних систем:

1. ринкова економіка;

2. командно-адміністративна економіка;

3. змішана економіка.

Без визначення головних рис окремих типів економічних систем неможливо зрозуміти сутність об'єкта макроекономіки.

Ринкова економіка - це економічна система з вільною конкуренцією, в якій панує споживач. Основним регулятором економіки в таких умовах є ціна, яка вільно формується на конкурентних ринках під впливом попиту і пропозиції. Вільні ціни урівноважують попит і пропозицію і завдяки цьому узгоджують виробництво товарів і послуг із платоспроможними потребами суспільства та розподіляють ресурси відповідно до цих потреб. Згідно з деякими теоретичними доктринами така економічна система сприяє найефективнішому використанню ресурсів, економічній стабільності та високим темпам економічного зростання.

Командно-адміністративна економіка - це планова економіка, в якій регулятором економічної діяльності є державний план. У такій економічній системі ринок сам стає об'єктом державного планування. Держава заздалегідь планує ціни, заробітну плату, банківські проценти тощо. Тому ринок в такій системі є допоміжним засобом державного плану.

В сучасному світі панує змішана економіка, яка поєднує в собі різні форми власності на матеріальні ресурси (приватну, колективну, державну) і два механізми регулювання економічної діяльності (ринковий і державний). Суб'єктами змішаної економіки є домашні господарства, підприємства й держава. В процесі економічних відносин кожний з них виконує відповідні функції.

Роль домашніх господарств полягає в тому, що вони є власниками економічних ресурсів (робочої сили, матеріальних ресурсів, грошового капіталу). Проте самі вони не використовують економічні ресурси, а продають їх підприємствам, щоб отримати грошовий дохід за ринковими цінами для купівлі споживчих товарів та послуг. Функція підприємств полягає в тому, що вони використовують економічні ресурси для виробництва товарів і послуг та реалізують їх на ринку з метою одержання прибутку. До основних економічних функцій держави відносяться: затвердження правових засад функціонування ринкової економіки; створення умов для стабільного економічного розвитку; захист конкуренції як головного "двигуна" ринкового механізму; перерозподіл національного доходу з метою дотримання в країні бажаних параметрів соціального розвитку; фінансування виробництва суспільних (колективних) благ.

Проміжним варіантом економічної системи є перехідна економіка. На сучасному етапі суспільного розвитку перехідною є економіка постсоціалістичних країн, яка знаходиться в процесі зміни командно-адміністративної економіки на змішану. Основними рисами перехідної економіки є такі: трансформація відносин власності, і створення завдяки цьому підприємницького сектору; формування конкурентного середовища на основі демонополізації та сприяння конкуренції; перехід на вільне ціноутворення; лібералізація зовнішньої торгівлі і міжнародних фінансових відносин; переорієнтація держави з прямих методів регулювання економіки на непрямі; запровадження ефективної системи соціального захисту населення.

Оскільки макроекономіка має справу з економікою країни в цілому, то вона спирається не на окремі економічні одиниці чи явища, а на їх сукупності, тобто агрегати. Агрегати - сукупність економічно однорідних одиниць або явищ, які розглядаються як єдине ціле. Розглянемо основні агреговані величини, які застосовуються в макроекономіці.

Макроекономічний погляд на економіку країни передбачає необхідність розрізняти в першу чергу чотири агрегата: домашні господарства, підприємства, держава, решта світу (закордон). Об'єднання перших двох агрегатів формує приватну закриту економіку, а об'єднання приватної економіки і державних установ породжує більш широкий агрегат - змішана закрита економіка. Якщо до змішаної закритої економіки додати решту світу, то отримаємо відкриту економіку.

Макроекономічний аналіз ринкового механізму передбачає агрегування ринків. В реальному житті товари і послуги продаються і купуються на великій кількості різних ринків. В макроекономіці всі вони об'єднуються в один агрегат - товарний ринок. Крім товарного ринку об'єктом макроекономіки є такі ринкові агрегати як ринок праці, грошовий ринок, ринок капіталів тощо.

Предметом макроекономіки є поведінка економіки в цілому.

Макроекономіку, що виконує пізнавальну функцію, називають позитивною. Позитивна макроекономіка має справу з фактами і уникає суб'єктивних оцінок. Макроекономіку, що виконує прикладну функцію, називають нормативною.








Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 924;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.