Практична функція макроекономіки.
Зрозуміти роль макроекономіки в суспільстві означає з'ясувати її практичні функцію. В її основі лежить фундаментальна суперечність суспільства: суперечність між матеріальними потребами людей і економічними ресурсами, які слугують засобами для задоволення цих потреб. Суть цієї суперечності полягає у тому, що матеріальні потреби людей безмежні, а економічні ресурсі, необхідні для їх задоволення, - обмежені. Особливістю макроекономіки є те, що цю суперечність вона розглядає з позиції не окремих економічних суб'єктів, а економіки країни в цілому.
Матеріальні потреби - це бажання людей щодо придбання і використання різних товарів і послуг, які приносять їм користь.
Рівень задоволення матеріальних потреб залежить від економічних ресурсів, якими володіє суспільство. Під економічними ресурсами розуміються усі природні, людські і вироблені людиною ресурси, що можуть використовуватися для виробництва товарів і послуг. Всі економічні ресурси поділяють на дві групи:
1. матеріальні ресурси - земля (сировинні ресурси) і капітал;
2. людські ресурси - праця і підприємницькі здібності.
Земля як природний ресурс -це всі дари природи, які застосовуються в процесі виробництва товарів та послуг.
Слід розрізняти реальний (фізичний) капітал і фінансовий (грошовий) капітал. Реальний капітал - це матеріальні ресурси, що охоплюють виробничі засоби, які є невід'ємними елементами процесу виробництва товарів та послуг. Фінансовий капітал -це фінансові активи (позички, акції, облігації, та інші цінні папери), які є не засобами виробництва, а інструментами вкладання коштів у створення реального капітала. Тому фінансовий капітал не відноситься до економічних ресурсів.
Основним економічним ресурсом є праця, яка являє собою сукупність фізичних і розумових здібностей людини, що застосовуються у процесі виробництва товарів і послуг.
Загальною властивістю економічних ресурсів є їх відносна обмеженість. Отже, в умовах обмеженості ресурсів і безмежності потреб зростання ефективності економіки є єдиним способом підвищення рівня задоволення матеріальних потреб. Звідси випливає практична функція макроекономіки. Вона полягає в тому, щоб продукувати такі знання, які здатні озброювати людей спроможністю підвищувати ефективність економіки і на цій основі досягати зростання рівня задоволення своїх матеріальних потреб.
Ефективність економіки - це відношення між її результатами і витратами. Результати функціонування економіки визначаються кількістю вироблених товарів і послуг, а витрати економіки - кількістю ресурсів, використаних в процесі їх виробництва. Якщо кількість товарів і послуг зростає швидше, ніж кількість використаних ресурсів, то це є свідченням підвищення ефективності економіки. І навпаки.
Існує багато способів підвищення ефективності економіки. На макрорівні їх можна об'єднати за трьома напрямами:
Забезпечення повної зайнятості ресурсів. Під повною зайнятістю розуміють використання всіх наявних для виробництва ресурсів. Тому для забезпечення повної зайнятості працездатне населення не повинно вимушено залишатися без роботи, не повинні простоювати машини та устаткування або або не використовуватися орні землі. Неповна зайнятість ресурсів викликає певні втрати для економіки і знижує її ефективність. І навпаки, найбільша ефективність економіки досягається за умов забезпечення повної зайнятості.
Оптимізація розподілу наявних ресурсів. Для максимізації рівня ефективності економіки обмежені ресурси мають бути розподілені пропорційно до структури матеріальних потреб. Це передбачає оптимізацію їх розподілу між виробництвом окремих видів продукції, а також між виробництвом споживчих та інвестиційних товарів. У першому випадку найвища ефективність економіки забезпечується за умови досягнення рівноваги між попитом і пропозицією, яка унеможливлює виникнення перевиробництва одних товарів і послуг та недовиробництво інших. У другому випадку найвища ефективність економіки досягається за умов, якщо забезпечується раціональне співвідношення між поточними і перспективними потребами суспільства, тобто коли правильно вирішується альтернатива: "більше сьогодні і менше потім" або "менше сьогодні і більше потім".
Підвищення продуктивності ресурсів. Співвідношення між результатами і витратами економіки залежить від продуктивності ресурсів: продуктивності праці і продуктивності капіталу. При зростання продуктивності ресурсів збільшується кількість вироблених товарів і послуг в розрахунку на одиницю відповідного ресурсу.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 799;