Навчальне питанн 3. Технічне залізо, сталі та чавуни.
Вуглецеві сталі поряд з вуглецем містять як постійні домішки до 0,8% Мn; 0,4 % Si, а також до 0,05% S і Р.
Марганець і кремній у цих кількостях є корисними домішками. Розчиняючись у фериті, вони зміцнюють його, підвищуючи тим міцність сталі.
Сірка утворює з залізом легкоплавку евтектику Fe— FeS, яка надає сталі червоноламкості — підвищує крихкість при температурах гарячої обробки. Фосфор, навпаки, надає сталі холодноламкості — підвищує її крихкість при нормальній і, особливо, при знижених температурах. У зв’язку з цим вміст сірки і фосфору в сталях суворо обмежують. Цей вміст є одним з показників якості сталі.
Основним компонентом, який визначає будову і властивості вуглецевих сталей, є вуглець. Із збільшенням його вмісту в сталі утворюється більше твердої складової — цементиту, тому сталь стає міцнішою і твердішою, але менш пластичною (рис. 14).
За призначенням вуглецеві сталі поділяють на конструкційні (С<0,8%) і інструментальні (С >
>0,6%).
Конструкційні сталі бувають звичайної якості і якісні. Конструкційні сталі звичайної якості поділяють на групи А, Б і В (ГОСТ 380—71). Сталі групи А постачають за механічними властивостями, групи Б — за хімічним складом, групи В — за механічними властивостями і хімічним складом. Виготовляють сталі таких марок:
групи А — СтО, Ст1, Ст2 і т. д. до Ст6;
групи Б — БСтО, БСт1, БСт2 і т. д. до БСт6;
групи В — ВСт2, ВСтЗ, ВСт4 і ВСт5.
Букви Ст означають «сталь», цифри 0—6 — умовний номер сталі залежно від її хімічного складу і механічних властивостей, букви Б і В — групу сталі (групу А не зазначають). Для позначення ступеня розкислення (див. частину другу) до марки сталі після її номера добавляють індекси: «кп» — кипляча, «пс» — напівспокійна, «сп» — спокійна, наприклад:СтЗкп,СтЗпс, БСтЗсп, ВСтЗсп.
Якісні конструкційні сталі виплавляють у мартенівських печах. Призначені ці сталі для виготовлення виробів, які піддаватимуться термічній обробці, тому регламентують їх хімічний склад, а не механічні властивості. Залежно від хімічного складу ці сталі, згідно з ГОСТ 1050—60, поділяють на дві групи: І — сталі з нормальним вмістом марганцю (0,25—0,80%) і II — сталі з підвищеним вмістом марганцю (0,70— 1,20%).
Сталі групи І маркують цифрами, які показують середній вміст вуглецю в сталі в сотих частках процента —10, 35, 65 і т. д. У марках сталей групи II до цифр того самого значення додають букву Г, яка позначає марганець, наприклад: 10Г, 35Г.
Вибираючи конструкційні сталі для виготовлення різних деталей елементів конструкцій, виходять з умов їх роботи або способу виготовлення. Маловуглецеві сталі (до 0,3% С) мають високу пластичність. Тому з них виготовляють вироби холодним штампуванням. Завдяки добрій зварюваності вони широко використовуються також для зварних конструкцій. Із середньовуглецевих сталей (0,4 — 0,5% С) виготовляють кріпильні вироби (болти, гайки), вали, зубчасті колеса; з високовуглецевих (>0,5% С) —вироби, що потребують великої міцності і пружності, наприклад: пружини, стрічки, троси і т. ін.
Інструментальні вуглецеві сталі виплавляють у мартенівських та електричних печах і постачають за хімічним складом. їх поділяють на якісні і високоякісні.
Якісні інструментальні сталі позначають буквою У і цифрою, що показує вміст вуглецю в десятих частках процента, наприклад: У8 (0,8% С), У12 (1,2% С).
Високоякісні інструментальні сталі відрізняються від якісних меншим вмістом домішок сірки і фосфору. Ці сталі позначають так само, як і якісні, але на кінці марки додають, букву А, наприклад: У8А, У12А.
При виборі інструментальної сталі для виготовлення інструментів виходять з умов їх роботи. Так, для різального інструменту, що працює без ударів (напилки, мітчики), застосовують сталі більш тверді, тобто з більшим вмістом вуглецю,— У10, У12. Інструмент, який піддають ударним навантаженням (зубила, молотки), повинен мати деяку в’язкість, тому для його виготовлення застосовують менш тверді і менш крихкі сталі з меншим вмістом вуглецю — У7, У8.
2. Сірі чавуни також містять, крім вуглецю, значну кількість постійних домішок (Бі, Мп, Б, Р).
Кремній — графітоутворюючий елемент, який сприяє розпаданню цементиту в чавуні і виділенню графіту. З підвищенням вмісту кремнію кількість цементиту в чавуні зменшується, а графіту відповідно збільшується. При цьому твердість і міцність чавуну знижуються. Кремній, крім того, збільшує рідкотекучість і знижує температуру плавлення чавуну. У сірих чавунах його вміст становить 0,75—3,75%.
Марганець, навпаки, перешкоджає розпаданню цементиту І тим самим сприяє вибілюванню чавуну. У сірих чавунах його вміст досягає 1,2%. У такій кількості він підвищує міцність і рідкотекучість чавуну.
Сірка — це шкідлива домішка, бо вона знижує рїдкотеку- чість чавуну, надає йому крихкості, перешкоджає розпаданню цементиту, збільшує усадку. Вміст сірки в чавуні не повинен перевищувати 0,1 %.
Фосфор утворює в чавуні тверду і крихку евтектику. Тому у виливках деталей машин, які зазнають ударних навантажень, вміст фосфору не повинен перевищувати 0,3%. Поряд з тим фосфор підвищує рідкотекучість і зменшує усадку чавуну, тому в чавунах, призначених для виготовлення виливків складної конфігурації з гладенькою поверхнею (наприклад, художнього литва), вміст фосфору іноді збільшують до 1,2%.
Отже, змінюючи вміст і співвідношення постійних домішок, можна в певних межах змінювати структуру чавуну і його властивості.
Структура металевої основи сірих чавунів нічим не відрізняється від структури сталей. Тому ці чавуни можна розглядати як сталь із включеннями графіту. Сірі чавуни, основа яких складається з фериту, називають феритними, з фериту і перліту — ферито-перлітними, а з перліту— перлітними.
Механічні властивості сірих чавунів в основному визначаються розмірами і формою графічних включень — пластинчастою, пластівчастою або кулястою. Чавуни з пластинчастою формою графіту називають звичайними сірими, з пластівчастою — ковкими і з кулястою — високоміцними.
Звичайні сірі чавуни (рис. 15, а) виплавляють із спеціальної шихти в різних плавильних агрегатах (вагранках, електропечах). Структура цих чавунів зумовлюється повільним охолодженням і наявністю • деяких домішок (головним чином кремнію), що сприяють розпаданню цементиту.
Особливостями будови звичайного сірого чавуну зумовлюються його низькі механічні властивості. Оскільки графітні включення мають дуже малу міцність, то практично вони являють собою пустоти в чавуні. Вони е внутрішніми надрізами вметалевій основі, які виконують роль концентраторів напружень. Тому чавун з пластинчастим графітом має малу міцність, низьку пластичність, погано витримує ударні навантаження. Границя його міцності при розтяганні становить 120— 380 Мн/м2 (12—38 кГ/мм2), твердість НВ 145—270, відносне здовження δ=0,2÷0,8%, а ударна в’язкість не перевищує 0,1 Мдж/м2, або 1 кГ*м/см3 (ударна в’язкість фериту досягає 2 Мдж/м2, або 20 кГ*м/см2).
Механічні властивості чавунів зумовлюються в основному їх структурою, тому стандарти регламентують саме це, а не хімічний склад. Ці властивості і позначають у марках чавунів. Наприклад, марка СЧ 12-28 позначає звичайний сірий чавун з границею міцності при розтяганні 12 кГ/мм2 (120 Мн/м2), а при згинанні — 28 кГ/мм2 (280 Мн/м2).
Ковкий чавун (рис. 15,6) утворюється з білого. Для цього виливки з білого чавуну піддають графітизуючому відпалюванню протягом 50—80 год.
Щоб мати ковкий феритний чавун, застосовують двостадійне відпалювання: першу стадію графітизації проводять при температурі, близькій до 950° С, а другу — при 750° С. При недостатній тривалості другої стадії чавун має ферито-перлітну основу. Ковкий перлітний чавун утворюється в результаті однієї стадії відпалювання при температурі 950° С.
Графітні включення пластівчастої форми меншою мірою роз’єднують металеву основу, тому ковкий чавун міцніший і пластичніший від звичайного сірого, має більш високу в’язкість. Границя його міцності при розтяганні становить 300—630 Мн/м2 (ЗО—63 кГ/мм2), відносне здовження δ=2÷12%. Це дає змогу застосовувати ковкий чавун для виготовлення деталей, які працюють при помірних ударних навантаженнях (шестерень, кілець, ланцюгів, кронштейнів). Сама ж назва ковкого чавуну умовна: незважаючи на пластичність, обробляти тиском його не можна.
Ковкі чавуни маркують буквами КЧ і числами, з яких перше показує границю міцності чавуну при розтяганні, а друге — відносне здовження. Наприклад, марка КЧ 33-8 позначає ковкий чавун з σв=33 кГ/мм2 (330 Мн/м2) і δ =8%.
Високоміцний чавун дістають, добавляючи до рідкого сплаву перед розливанням невеликі порції магнію або церію. При цьому утворюються часточки графіту кулястої форми (рис. 15,в), яка виключає наявність гострих надрізів усередині металевої основи. Тому міцність, пластичність і в’язкість чавуну значно підвищуються. У високоміцного чавуну міцність при розтяганні досягає 600 Мн/м2 (60 кГ/мм2), відносне здовження— 10%, а ударна в’язкість — 0,3 Мдж/м2 (3 кГ*м/см2). Такий чавун е повноцінним замінником литої і штампованої сталі.
Позначають високоміцний чавун буквами ВЧ і числами, які мають ті самі значення, що й у марці ковкого чавуну.
Інформаційні джерела:
1. Технологія конструкційних матеріалів./За ред. А.М. Сологуба. - К.: Вища школа, 1993 –
300 с.
2. Большаков В.І., Береза О.Ю., Харченко В.І. Прикладне матеріалознавство: Підручник. Дніпропетровськ: РВА „Дніпро VAL”.2000 – 290 с.
3. Технология конструкционних материалов. /Г.А. Прейс, М.А. Сологуб, И.А. Рожнецкий/ - К.: Вища школа 1991 – 391 с.
4. Дальский А.М. и др. Технология конструкционных материалов, М.: Машиностроение. 1990 - 351 с.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1196;