Форми залягання магматичних порід
Лополіт(англ. lopolith, нім. Lopolith m) – велике чашкоподібне інтрузивне тіло, що має внизу підвідний канал. Л. звичайно залягають згідно з шарами вмісних порід. Лополіти містять, головним чином, породи основного складу.
Рис. Лополіт.
Лаколіт (англ. laccolith, laccolite; нім. Lakkolith m) – форма залягання магматичних гірських порід – грибоподібне (паляницеподібне) інтрузивне тіло (інтрузив), що залягає на невеликій глибині. Лаколіти утворюються в результаті інтрузії, коли магма, що проникла у товщу гірських порід, не прориває залеглі вище шари, а піднімає їх у вигляді купола. Підошва лаколіту залягає майже горизонтально (рис.37). Лаколіти невеликих розмірів називають мікролаколітами. Іноді процеси денудації приводять до оголення їх – наприклад, гора Аю-Даг у Криму (рис.38).
Рис. 37. Лаколіти: а – палянице-подібний; б – лаколіт-крапля.
Рис. 38. Схематичний розріз лаколіту.
Батоліти(від грец. bathos глибина і lithos камінь) – форма залягання глибинних магматичних гірських порід; великі інтрузивні тіла (площа понад 200 км2) складені, головним чином, гранітоїдами, що залягають серед осадових товщ порід у ядрах антикліноріїв.
Батоліт є результатом проплавлення магмою гірських порід. На поверхні з'являються тільки після зносу (денудації) покриваючих шарів.
Батоліти, як правило, орієнтовані своєю довгою віссю паралельно простяганню складчастих структур. Контакти з боковими (вмісними) породами можуть бути узгодженими і січними.
Батоліти досягають 2000 км в довжину і більше 1000 км завширшки. З гранітними батолітами сусідять родовища руд олова, вольфраму, золота і багатьох інших металів.
Питання про форму і походження батолітів є дискусійним.
В Україні відомі Б.: Уманський, Житомирський, Богуславський, Мокро-Московський та ін.
Штоківідрізняються від батолітів меншими розмірами – одна зі структур інтрузивних комплексів являє собою субізометричне тіло, каплеподібної форми, штоки здебільшого мають круте падіння. Прийнято вважати такими інтрузивні тіла, площа яких не перевищує 100 км2.
Штокі із паралельними вертикальними контактами називають хонолітами, конусоподібні штоки – етмолітами.
Жили – плитоподібні тіла, які утворюються в результаті заповнення тріщину у земній корі магматичними гірськими породами або мінералами:
а) дайкі – жили, які розташованні вертикально земній корі;
б) пластові жили – розташовуються відповідно шароватості осадкових порід і їх розташування.
Жерловина (нек), (англ. «neck» – шийка, шия) – стовбоподібне тіло, що горлом вулкана для вулканічного матеріалу – лави, пірокластолітів, туфолавів та ін. У поперечному перетині некі бувають округлими, овальними і неправильних контурів розміром від декількох метрів до 1,5 км і більше. При руйнуванні рихлого вулканічного матеріалу некі, складені зазвичай твердішими породами залишаються, утворюючи характерні стовпи. Породи, що складають некі, зазвичай сильно змінені магматичними для поста газогідротермами. Нерідко некі містять руду.
Залежно від глибини утворення та характеру його процесу магматичні породи поділяють на:
1) глибинні породи;
2) гірські породи, що вилилися;
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 2520;