Короткі теоретичні відомості. Вимірювання повного опору (імпедансу) тканин відносно змінного електричного струму має велике практичне значення для діагностики та науково-медичних
Вимірювання повного опору (імпедансу) тканин відносно змінного електричного струму має велике практичне значення для діагностики та науково-медичних досліджень. На вимірюванні імпедансу заснований метод імпедансної реоплетїзмографії (реографії). Це метод реєстрації зміни повного електричного опору досліджуваної ділянки тіла або органу. Імпеданс залежить від кровонаповнення судин. Метод знаходить широке застосування при масових обстеженнях різних контингентів практично здорових людей з метою оцінки функціонального стану серцево-судинної системи і виявлення прихованої патології, як один з методів експрес-діагностики в екстремальних ситуаціях, а також в дослідженнях, пов'язаних з космічною медициною, трансплантаційною хірургією і т.п.
Тканини організму складаються із структурних елементів — клітин, що омиваються тканинною рідиною. Такий елемент складається з двох середовищ: струмопровідна тканинна рідина і цитоплазма клітин, що розділені погано провідним шаром (клітинні мембрани). У тканинах зустрічаються і макроскопічні утворення, що складаються з різних з’єднувальних оболонок та перегородок, тобто погані провідники, по обидві сторони яких знаходяться тканини, що добре проводять струм. Все це додає тканинам організму ємнісних властивостей, наявність яких елементарно підтверджується вимірюванням тангенса кута зрушення фаз між струмом і напругою. Індуктивні властивості тканин не виявлені. Загальний опір і загальна місткість ділянки тканин організму залежать від стану тканин: ступеню кровонаповнення, швидкості кровотоку, набряклості і т.ін. При змінному струмі зі збільшенням частоти повний опір (імпеданс) тканин організму знижується за рахунок зменшення опору, місткості.
Найбільш прості еквівалентні електричні схеми, що моделюють електричні властивості ділянки тканини наведені на (мал. 6.23).
Малюнок 6.23- Еквівалентні електричні схеми
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 881;