Тема IІІ.7. Волокнисті діелектрики
Волокнисті матеріали складаються з природних, штучних або синтетичних волокон. До природного відносяться паперові, бавовняні, лляні, азбестові, шовкові й інші волокна. Групу штучних волокон складають ацетатні, мідно-ацетатний шовки і скляні волокна. Синтетичні волокна виготовляють із синтетичних смол, капрону, лавсану й ін. Волокнисті матеріали бувають ткані (усілякі тканини, стрічки) і неткані (пряжа, папір, картон).
Папера і картони являють собою досить складно переплутану систему волокон, у якій може бути і напрямок переважної орієнтації. Для виготовлення папера і картону застосовується деревна целюлоза.
Електроізоляційні папери поділяються на кабельні, телефонні (для кабелів зв'язку), конденсаторні, просочувальні, намотувальні, мікалентні папери для обклеювання електротехнічної сталі.
Електроізоляційні картони виготовляють тим же способом, що і папера, але вони мають велику товщину.
Необхідно звернути увагу на фібру, виготовлену з папера або картону шляхом їхньої обробки хлористим цинком, на папери, виготовлені з синтетичних волокон: лавсану і фенілола, а також на теплостійкого папіру, виготовлений з азбестового волокна.
Варто зупинитися на основних характеристиках і областях застосування целюлозних, синтетичних і азбестових паперів і картонів.
Текстильні матеріали виходять методами спеціальної обробки (прядіння, ткацтво) довговолокнистої сировини. Застосовувані в електричній ізоляції тканини: перкаль, бязь, міткаль і тафтяна стрічка мають полотняне переплетення, а кіперна стрічка - саржеве. Електроізоляційні пряжі, стрічки і тканини можуть бути виготовлені зі штучного шовку, синтетичних смол або скляних волокон.
Потрібно ознайомитися з характерними рисами й областями застосування основних видів текстильних матеріалів.
Електроізоляційні лакотканини виготовляють шляхом просочення тканин відповідними лаками. Їх класифікують по типі тканини і просочувальному матеріалові. Для лакотканин використовують бавовняні, шовкові, капронові, склотканини. Бавовняні бувають на масляному лаку, поліефірному і бітумно-масляному; шовкові і капронові ~ на масляному лаку. Скло-лакотканини випускають на масляному, бітумно-масляному, поліефірно-епоксидному, кремнійорганичному лаках і на фторопластовій суспензії.
При вивченні даного матеріалу варто розібратися з маркіруванням лакотканин, основними особливостями кожного виду і їхнім застосуванням.
До числа просочених волокнистих матеріалів відносяться також лаковані гнучкі трубки, основою яких є бавовняні, шовкові, лавсанові панчохи або панчохи зі склопряжі. Линоксинові трубки виготовляються їх бавовняної або шовкової тканини, багаторазово покритої масляним лаком. Лавсанові трубки покриваються масляним, пентаглифталієвим або епоксидним лаком. Для трубок зі склопряжі використовується пентаглифталієвий або кремнийорганічний лак.
Необхідно вивчити електричні, фізико-хімічні властивості лакованих трубок і мати представлення про їхнє застосування.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 2178;