Тема IІІ.10. Керамічні електроізоляційні матеріали. Скло і ситали
Кераміка являє собою неорганічну масу, з якої виготовляють виробу різної форми, що піддаються випалові при високій температурі. Розрізняють ізоляторну, конденсаторну і сегнетоелектричну кераміки.
До ізоляторної кераміки відносяться порцеляна і стеатит.
Для виробництва порцеляни застосовують наступні компоненти: пластичні глинисті матеріали (каолін і пластичні вогнетривкі глини), що охлянуть матеріали (кварц і порцеляновий бій), плавні (польовий шпат і пегматит), плавні для глазурі (крейда, доломить). Глинисті матеріали додають масі пластичність, що охлянуть знижують усадку, деформацію і розтріскування. Плавні поникають температуру випалу.
Стеатит відрізняється від електрофарфору підвищеною механічною міцністю і кращими електричними характеристиками. Стеатитова маса містить у собі тальк, вуглекислий барій або вуглекислий кальцій і глинисті речовини.
Конденсаторна кераміка відрізняється великими значеннями діелектричної проникності і використовується для виготовлення конденсаторів. Основним її компонентом є двоокис титана, використовуються також з'єднання двоокису титана з окислами кальцію, магнію, цинку з невеликими добавками глинистих речовин.
Серед керамічних матеріалів особливе місце займає титанат барію, що є сегнетоелектриком. Він відрізняється дуже великою діелектричною проникністю, величина якої залежить від напруженості електричного поля і від температури. Крім того, титан барію володіє п’єзоефектом. Перераховані властивості дозволяють широко використовувати сегнето-кераміку в електронній апаратурі.
При вивченні теми необхідно познайомитися зі способами виготовлення керамічних деталей, їхніми властивостями і застосуванням.
Скло - це аморфні неорганічні матеріали, що представляють собою результат переплавляння різних вихідних матеріалів. Головну частину більшості скла складає окис кремнію (кварц). До складу скла можуть входити інші окисли: лужні , луго-земельні , а також , і т.д. Властивості скла у широких межах міняються в залежності від їхнього складу і режиму обробки.
Особливим видом матеріалу, одержуваного на основі скла, є ситал, отриманий репетуй допомоги спеціальної термообробки, що приводить до кристалізації виробів.
Становить інтерес мікалекс - твердий щільний не гігроскопічний матеріал, одержуваний шляхів гарячого пресування і термічної обробки суміші тонко розмеленого скла і слюди мусковіту. Варто розглянути технологію виготовлення скляних виробів, класифікацію скла, їхні основні властивості і застосування.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 1416;