Чайковський в Україні
З 1864 майже щороку жив в Україні в маєтку Низах на Харківщині, а 1878 — 1885 у м. Кам'янці іБраїлові на Поділлі. Тут постали його твори на українські сюжети чи такі, в яких використано українські народні мелодії: опери «Мазепа» (за Олександром Пушкіним) і «Черевички» («Коваль Вакула» за Миколою Гоголем), симфонії № 2 («Українська») та № 4, концерт для фортепіано з оркестром № 1, транскрипція фантазії «Козачок» Даргомижського для фортепіано, пісні до російських перекладів Тараса Шевченкаі чимало інших. Чайковський відредагував видання церковних творів Дмитра Бортнянського у 10-ох томах (1882).
1890 року Чайковський відвідав Миколу Лисенка в Києві й слухав його оперу «Тарас Бульба». Був одним з учасників заснування на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства Київської консерваторії. Також композитор бував у селі Олександрівка (тоді воно називалося Гранківка) Зачепилівського району Харківської області та в селі Копилів на Макарівщині, всадибі фон Мекка.
Творчість
Хоча провідними сферами творчості Чайковського були опера та симфонія, композитор писав музику майже у всіх жанрах. В його музиці відбиті глибокі соціально-етичні конфлікти, що були породжені російською дійсністю 2-ї половини 19 століття. Зіткнення прагнень до повноти життя та почуттів із жорстоко ворожою дійсністю служить джерелом гострого напруженого конфлікту, часто отримує у творах композитора трагічний результат. Помітне підсилення трагічного начала спостерігається у творах останніх років (наприклад, опера «Пікова дама», 6-а симфонія). Проникливий мистець-психолог, Чайковський розкривав внутрішній світ людини в різних його проявах — від м'якої ліричної задушевності до захоплюючого трагізму. Світле життєствердне начало втілювалося ним у картинах народних веселощів і урочистостей або в ідеально прекрасних поетичних образах, що виражають романтичну мрію про наповнене й гармонійне життя.
Музиці Чайковського властиве мелодичне багатство, пов'язане з інтонаціями народної пісні і міського романсу. Разом з тим, Чайковський вважається одним з найбільшихсимфоністів романтичної епохи. Б. Асаф'єв так описує цю рису творчості Чайковського:
У програмних симфонічних творах Чайковського знайшли відбиття образи творчості Шекспіра («Ромео і Джульєтта», «Буря», «Гамлет»),Данте («Франческа да Ріміні»), Байрона («Манфред»). Втілюючи той чи інший сюжет у музиці, він прагнув не стільки детальної передачі звуками ходу подій, скільки концентрованого виразу основного конфлікту за допомогою зіткнення і розвитку контрастних музичних образів.
Видатний є внесок Чайковського у розвиток концертного жанру. Його фортепіанні та скрипковий концерти поєднують симфонічний розмах з віртуозністю, темпераментністю і яскравістю колориту.
Галерею сильних і зворушливих образів створив Чайковський у своїх операх. У листі до С. Танєєва композитор писав:
Він підкреслював, що опера «повинна бути музикою найбільш загальнодоступною з усіх видів музики», що «тільки опера ріднить вашу музику до цієї публіки, робить вас надбанням не тільки окремих маленьких кружків, але, за сприятливих умов, — усього народу»[7]. Багатство і виразність вокальної мелодики з'єднуються в операх Чайковського з напруженим симфонічним розвитком, що дозволяє передавати динаміку станів душі, психологічний підтекст дії. Разом з тим композитор ставився з великою увагою до законів сцени, домагався гнучкості музичних характеристик і ретельного окреслення побутового або історичного ґрунту, підкреслюючи, що оперу треба «не тільки слухати, але і дивитися».
Новаторське значення мала балетна музика Чайковського. Традиційний «дивертисментний» тип класичного балету у Чайковського насичується безперервним симфонічним розвитком. Казкові сюжети служать композитору для втілення реальних життєвих конфліктів.
Камерно-інструментальна музика Чайковського налічує три квартети (перші зразки в російській музиці), струнне тріо, секстет та ряд фортепіанних творів, переважно ліричних або жанрово-характеристичних. Найбільш великим за масштабом фортепіанним твором Чайковського є «Велика соната» (1878), в якій композитор розвиває традиції великої романтичної сонати.
Одну з важливих сфер творчості Чайковського складають романси. Як і М. І. Глінка і О. С. Даргомижський, Чайковський спирався на інтонації і жанри побутового романсу, творчо переосмислюючи і поглибивши їх, виділяючи і загострюючи індивідуально-характерні риси. Емоційний діапазон вокальної музики Чайковського простягається від тихого елегійного смутку до високого драматизму і пристрасного захопленого пориву. Більшість романсів написано на слова російських поетів — О. К. Толстого, Л. А. Мея, К. Р. (К. К. Романова), Д. М. Ратгауза, А. М. Плещеєва, О. А. Фета, А. М. Апухтіна, Я. П. Полонського.
Твори
Опери · Воєвода (1868) · Ундіна (1869) · Опричник (1872) · Орлеанська діва (1879) · Мазепа (1883) · Черевички (1885) · Чародійка (1887) · Винова краля (1890) · Іоланта (1891) · Євгеній Онєгін Балети · Лебедине озеро (1876) · Спляча красуня (1889) · Лускунчик (1892) Для симфонічного оркестру · «Гроза», увертюра до драми (1864) · Симфонія № 1 «Зимові мрії» (1866) · «Фатум», симфонічна фантазія (1868) · Симфонія № 2 («українська»)(1872) · Симфонія № 3 (1875) · «Франческа да Ріміні», симфонічна фантазія (1876) · Симфонія № 4 (1878) · урочиста увертюра (1880) · «Ромео і Джульєтта», увертюра-фантазія (1880) · «Манфред», симфонія (1885) · Симфонія № 5 (1888) · Симфонія № 6 (1893) | Концерти для інструментів з оркестром · Концерт № 1 для фортепіано з оркестром (1875) · Концерт № 2 для фортепіано з оркестром (1880) · Концерт № 3 для фортепіано з оркестром (1893) · Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром (1877) · Концерт для скрипки з оркестром (1878) Хорова музика · Літургія святого Івана Златоустого (1878) та інші духовні твори · Кантата «Москва» Твори для фортепіано · «Пори року», 12 характеристичних картин (1876) · Дитячий альбом, 24 легкі п'єси (1878) · Велика Соната 103 романси різних жанрів на слова: · А.Плєщєєва (20 романсів), · А. К. Толстого (12 романсів и дует), · К. Р. (6 романсів), · Д. Ратгауза (6 романсів), · О.Апухтіна (5 романсів), · А. Фета (5 романсів), · Я. Полонського (3 романса), · Д. Мережковського (2 романса) а також Г. Гейне і Й. Гете в перекладах Л. Мея, Ф. Тютчева, М. Михайлова та ін. |
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1204;