Органели загального і спеціального призначення
Основна частина цитоплазми, в якій розміщені органели та включення, — це гіалоплазма.
Органели це постійні високодиференційовані внутрішньоклітинні утворення, які виконують певні функції. Органели поділяють на групи загального (ендоплазматична сітка, рибосоми, лізосоми, мітохондрії, пластинчастий комплекс, внутрішньоклітинний апарат, центросоми, мікротрубочки та мікротільця, пластиди) і спеціального (війки та джгутики, міофібрили, мікровор-синки, кореневі волоски) призначення.
Органели малих розмірів відкрито за допомогою електронного мікроскопа. Це система внутрішньоклітинних мембран, які пронизують клітинний вміст в усіх напрямках. Мембрани у середньому завдовжки 5—10 нм.
Ендоплазматична сітка є в цитоплазмі всіх клітин тварин і рослин, за винятком яйцеклітин деяких груп тварин, в яких ця органела недостатньо розвинена або не виявляється, а також в одноклітинних організмів. Вона буває двох типів: гранулярна (шорстка) і агранулярна (гладка). На мембранах каналів шорсткої (гранулярної) ендоплазматичної сітки, або ергастоплазми, розміщуються рибосоми. Канали гранулярної сітки можуть бути зв'язані із зовнішньою плазматичною мембраною клітини, а також з оболонкою ядра і найбільш розвинуті в клітинах спеціалізованих тканин (підшлункової та слинних залоз, печінки та ін,). Основна функція гранулярної ендоплазматичної сітки — участь у синтезі білка з подальшим проникненням його в різні ділянки клітини. Вона утворює систему мембран і каналів, зв'язаних з основним шаром цитоплазматичної мембрани. Діаметр каналів досягає 10—20 нм. Добре розвинута гранулярна сітка в клітинах, які виробляють речовини ліпідного характеру. На її мембранах відбувається синтез жирів, вуглеводів і гормонів. Роль ендоплазматичної сітки в житті клітини дуже важлива, тому що вона означає циркуляційну течію цитоплазми і бере участь в обмінних процесах унаслідок наявності на її мембранах численних ферментних систем.
Розмір, форма, взаєморозміщення структурних компонентів ендоплазматичної сітки в кожного виду клітин специфічні. Однак названі параметри можуть досить сильно варіювати залежно від функціонального стану клітини. Ендоплазматична сітка досить швидко реагує на ушкодження, що діються в клітині.
Рибосоми (рибо — від назви РНК, яота — тіло) виявлені за допомогою електронної мікроскопії в клітинах усіх організмів, починаючи від бактерій і закінчуючи ссавцями. Це маленькі елек-троннощільні сферичні утворення завбільшки 8—35 нм, прилеглі до зовнішньої поверхні мембран ендоплазматичної сітки. Аналогічні гранули можна спостерігати вільно лежачими в основному цитоплазматичному матриксі і прилеглими до зовнішнього шару оболонки ядра. Цих гранул немає ні на мітохондріях, ні на плазматичній мембрані. У великій кількості розміщені в клітинах, які активно синтезують білки.
Складовою частиною рибосом є білки, РНК. За допомогою ультрацентрифугування встановлено, що рибосоми можуть розпадатися на дві нерівні субодиниці. У меншу субодиницю молекулами РНК транспортуються амінокислоти, а в більшій локалізується поліпептидний ланцюжок, що зростає.
Рибосоми можуть скупчуватися у вигляді розеток або кружалець. Виявлені численні групи, які складаються, наприклад, з 5—7 рибосом, а інколи чітко видно найтоншу нитку іРНК, яка об'єднує рибосомальні одиниці. Таке об'єднання рибосом у групи утворює полірибосоми (полісоми). Синтез білка (основна функція цих органел) відбувається не на ізольованих рибосомах, а на їхніх комплексах.
Лізосоми (від грец. lysis — розчинення, soma — тіло) — органели, виявлені майже в усіх тваринних клітинах, включаючи найпростіших. Найбільш визначеним типом первинних лізосом є гранули сегментноядерних нейтрофілів. Лізосоми — це округлі електромагнітні утворення діаметром 0,2—0,8 мкм.
Лізосоми багаті на ферменти (їх описано понад 400 видів). Унаслідок дії ферментів лізосом складні органічні сполуки розщеплюються на прості. Наприклад, білки розпадаються до амінокислот.
Первинні лізосоми походять від внутрішнього сітчастого апарату, який є важливим джерелом утворення пухирців у клітині. Лізосоми, як фагосоми або піносоми, також являють собою мікро-пухирці, але, на відміну від первинних не містять у собі ферменти, необхідні для внутрішньоклітинного травлення.
Вторинні лізосоми виникають унаслідок злиття первинних лізосом із фагосомами. У результаті формуються травні вакуолі, в яких здійснюється внутрішньоклітинне травлення.
Після закінчення процесів травлення і всмоктування поживних речовин травні вакуолі перетворюються на залишкові тільця, їхній вміст — залишки поглинутих і неутилізованих речовин. Утворені залишкові тільця підходять до цитоплазматичної мембрани і виводяться назовні. Виникає процес, прямо протилежний фагоцитозу, — екзоцитоз. Лізосоми можуть виникати внаслідок відторгнення мембрани від уражених ділянок клітини. Ці структури близькі до травних вакуоль, але функція у них інша. Вона спрямована на захист клітини від її уражених елементів. При цьому перетравлюються непотрібні ділянки клітини. Тоді лізосоми відокремлюють ділянки, які підлягають перетравлюванню, і виділяють туди свої ферменти. Описано випадки самоперетравлювання клітини внаслідок дії власних лізосом.
Смерть клітин і дегенерація їхніх субстанцій — неминуче явище під час розмноження та утворення нової клітини. У цьому зв'язку лізосоми також беруть участь у процесах морфологічної еволюції метаморфозу, дегенерації і регенерації тканин. Велика роль лізосом і в клітинній патології. Вони є одночасно і компонентом імунологічних процесів, які відбуваються в організмі.
Мітохондрії виявлені за допомогою мікроскопа в усіх клітинах (за винятком еритроцитів) рослин, тварин і бактерій. Це ліпопро-теїнові утворення різної величини (0,5—0,6 мкм), дуже різноманітні за своєю будовою. На фіксованих препаратах вони помітні як нитки або зерна. Від цього й походить їхня назва.
Зовнішня оболонка мітохондрій складається з двох твердих щільних мембран завтовшки 6 нм, розміщених на відстані 6— 8 нм одна від одної. Від внутрішньої мембрани оболонки відходять внутрішні складки-кристи, гребені. Останні в середині мітохондрій утворюють поперечні або навкісні перегородки. Мінливість мітохондрій стосується не тільки форми, а й внутрішньої структури. Велика кількість поперечних гребенів виявляється в міто-хондріях м'язових клітин. В окремих видів найпростіших гребені трубчастої форми. Утворена цими структурами порожнина заповнена основною речовиною — матриксом. Поверхня внутрішньої мембрани і крист має елементарні частинки, розміщені на ніжках, величиною 8—10 нм. Вважають, що вони беруть участь у перенесенні електронів. Кількість мітохондрій залежить також від фізіологічного стану клітини. У період голодування кількість крист мітохондрій клітин печінки зменшується, мітохондрії набрякають, а їхній матрикс світлішає.
Мітохондрії здатні до розмноження. Вони мають у своєму складі мітохондріальну ДНК, яка несе спадкову інформацію про будову і функцію цих органел. У зиготу мітохондрії потрапляють із цитоплазмою яйцеклітини.
У мітохондріях синтезується АТФ, яка є основним джерелом енергії в клітині. Органічні речовини (продукти розпаду вуглеводів, білків, жирів) надходять у мітохондрії з цитоплазми і проходять там кілька окисних реакцій, кінцевим результатом яких є утворення вуглекислого газу і води. Процес (цикл Кребса, або трикарбонових кислот, або фосфорилювання в дихальному ланцюгу) здійснюється за участю груп ферментів, а також особливих речовин — переносників електронів. Цей процес є фосфорилюван-ням АДФ і здійснюється з деякими окисно-відновними реакціями аеробної фази метаболізму. Унаслідок окиснення органічних речовин у мітохондріях вивільнюється велика кількість енергії, яка перетворюється на теплову, але близько 50 % її акумулюється і зберігається у вигляді хімічної енергії. Це зумовлено тим, що паралельно циклу Кребса в мітохондріях відбуваються процеси, результатом яких є створення АТФ, АДФ та фосфату.
АТФ бере участь в усіх внутрішньоклітинних процесах, які здійснюються з використанням енергії. При цьому вона розпадається на АДФ і фосфат, розривається макроергічний зв'язок, тоді як акумульована в ньому енергія використовується клітиною. Отже, АТФ є акумулятором, зарядження якого відбувається в мітохондріях, а розрядження — в інших ділянках клітини в період метаболічного процесу. Утворення АТФ у мітохондріях унаслідок використання енергії описаних реакцій називають окисним фос-форилюванням.
Поряд зі своєю основною енергетичною функцією мітохондрії виконують і інші. Наприклад, вони накопичують деякі речовини, які надходять до неї в підвищених кількостях. У них синтезуються жирні кислоти. Мітохондрії регулюють концентрацію солей у цитоплазмі. Крім того, їм властива і генетична функція, яка зумовлена наявністю в них молекул ДНК, котрі є носіями спадкової інформації. У мітохондріях синтезується багато власних білків. З експериментальних даних відомо, що явище цитоплазматичної спадковості значною мірою пов'язане з генетичною діяльністю мітохондрій.
Мітохондрії беруть участь у секреції, накопиченні жиру, глікогену, хлорофілу, а також у змінах, зумовлених впливом їжі (в печінці), у реабсорбції (в нирці) або в загальному метаболізмі. Вони зазнають змін у процесі розвитку і в патологічних чи перед-патологічних умовах.
Комплекс Гольджі — внутрішній пластинчастий апарат — наявний в усіх клітинах рослинних і тваринних організмів. Він складається зі сплющених цистерн (мішечків, розміщенних паралельно у вигляді штабелів), наповнених системами з подвійними стінками (мембранами). Цистерни розміщені комплексно по 4—8 пар, просвіток однієї цистерни сягає 15—ЗО нм. Комплекс Гольджі також містить різної величини вакуолі і маленькі пухирці. Великі вакуолі, створені внаслідок розширення деяких цистерн, легко відрізнити від дрібних пухирців. Великі вакуолі розташовані на периферії комплексу Гольджі, на його зовнішній, дистальній поверхні і здатні гіпертрофуватися. Вміст великих ва-куолей складається з води, на підставі всього цього деякі цитологи вважають, що вони беруть участь у водному обміні. Дрібні пухирці обмежені тонкою мембраною. Вони згруповані по сусідству зі сплющеними цистернами, з їх продовженням, утвореним унаслідок відбруньковування.
У хімічному відношенні значне місце у внутрішньому сітчастому апараті належить ліпідам, особливо фосфоліпідам, а також білкам. Існують кислі і лужні фосфатази: нуклеодифосфатаза, ті-амінпрофосфотаза та інші ферменти.
Функція комплексу Гольджі пов'язана з основними процесами обміну, які стосуються її секреторної активності. Є дані про зв'язок комплексу Гольджі із загальним обміном. Так, при насиченому клітинному метаболізмі комплекс Гольджі досить сильно розвинутий і добре помітний. Це явище характерне не тільки для нормальних клітин, а й для клітин у період генезису, перед патологічним підвищенням метаболізму. Під впливом окремих фармакологічних або гормональних препаратів нарівні з підвищенням загального обміну клітини виявляються ознаки, які характеризу-ютьстимуляціюфункції комплексу Гольджі. Комплекс Гольджі — місце синтезу різних складних вуглеводів, які виконують різні фізіологічні функції. Ці вуглеводи утворюють слиз, що захищає кишки від впливу бактеріальної флори. Вони входять до складу продуктів, які виробляють підшлункова залоза, прищитоподіб-ні та слинні залози, до складу зубної емалі та основної речовини хряща.
Повідомлення про фізіологічний зв'язок комплексу Гольджі з ядром або лізосомами потребують підтверджень.
Клітинний центр (центросому) виявлено в усіх клітинах, за винятком нервових, яйцеклітин та клітин вищих рослин. Орга-нела складається з одного або двох твердих тілець — центріолей, які добре сприймають барвники, та навколишньої світлої зони — центросфери. Згідно з даними електронномікроскопічних досліджень, центріоль має вигляд циліндра діаметром до 160 нм, стінки якого складаються з 9 трубочок або паличок завтовшки 300— 500 нм; центріоль має відносно тверду субстанцію. Зазначена кількість паличок постійна в усіх клітинах усіх видів організмів.
З трубочками пов'язані округлі тільця — сателіти, або перицен-тріолярні тільця, які не завжди виявляються. Центріолі беруть участь у мітозі і нагадують структури, розміщені біля основи війок та джгутиків, які є в клітинах. Відомо, що центріолі містять у собі фермент, під дією якого відбувається розпад аденозинтри-фосфорної (АТФ) кислоти — основного акумулятора енергії клітини. В інтерфазі центріолі завжди мають стандартний вигляд, позбавлені функціонального значення і наявні лише як резерв.
Мікротрубочки та мікротільця. Мікротрубочки виявлені в клітинах усіх тваринних та рослинних організмів. Це циліндричні, ниткоподібні утворення завдовжки 20—ЗО мнм, діаметром близько 23 нм. Оболонка мікротрубочок тришарова, завтовшки близько 5 нм. Розташовуючись у цитоплазмі, вони надають клітині відповідної форми і забезпечують стійкість та стабільність локалізації органел, а також беруть участь у транспортуванні води, йонів та деяких молекул.
Мікротільця — дрібні овальні утворення розміром близько 0,5 мнм з одношаровою мембраною і стрижнеподібною кристалічною структурою. Виявлено мікротільця в одноклітинних, багатоклітинних організмах, а також у клітинах дріжджів та в людини.
Ці утворення, як і інші компоненти клітин, містять у собі ферменти. Універсальним ферментом для всіх клітин є каталаза, але вони містять у собі також уротоксидазу, оксидази амінокислот.
Пластиди виявлені тільки в клітинах рослинних організмах. У світловому мікроскопі пластиди виявляються у вигляді паличок, лусочок, зерен завбільшки 1 —12 мкм, а при електронномікро-скопічному дослідженні установлено, що, наприклад, хлоропласт має подвійну зовнішню мембрану. Внутрішня структура також представлена мембранами, між якими розташовані грані у вигляді зерен, утворених мішечками з подвійних мембран, які щільно прилягають один до одного. Виникають пластиди пропластид — округлих тілець розміром 1—2 мкм, які мають подвійну мембрану. Кількість пластид збільшується шляхом їх поділу.
Розрізняють такі види пластид: зелені (хлоропласти), жовті, оранжеві, червоні (хромопласти) та безбарвні (лейкопласти). Пластиди можуть перетворюватися з одного виду на інший: лейкопласти — на хлоропласти, а потім — на хромопласти. Найбільший інтерес становлять хлоропласти, оскільки вони забезпечують явище фотосинтезу, за допомогою якого синтезуються АТФ та глюкоза.
Спільність у структурі хлоропластів і мітохондрій зумовлює і спільність їхніх функцій. Якщо в мітохондріях відбувається трансформація енергії, яка збільшується в процесі дисиміляції, то в хлоропластах здійснюється фотосинтез. У результаті сонячна енергія трансформується в хімічну.
Хромопласти містять у собі каротиноїди, білки, ліпіди, вітаміни Е, К, Б, а також до 4 % РНК. Отже, у них здійснюються різні синтетичні процеси і крім глюкози утворюються білки, ліпіди та деякі вітаміни.
Органели спеціального призначення — це кореневі волоски, війки, джгутики. Наприклад, війки миготливого епітелію, джгутики сперматозоонів та деяких вільноживучих і паразитичних найпростіших класу Р1а£е11аІа, а також бактерій — джгутиконосців.
Клітинні включення. Нарівні з органелами в протоплазмі клітин можна знайти включення трофічного, секреторного та спеціального призначення. Вони являють собою продукти внутрішньоклітинного обміну або запасні живильні речовини. Залежно від хімічної природи розрізняють білкові, жирові та вуглеводні включення.
Хімічний склад клітини
У клітині виявлено понад 70 із 110 елементів періодичної системи Д.І. Менделєєва. Клітина живої істоти складається з тих самих елементів, що й об'єкти неживої природи. Це вказує на спільність живої та неживої природи. Елементи періодичної системи, які беруть участь у метаболізмі і мають виразну біологічну активність, називаються біогенними.
До хімічного складу цитоплазми рослинних і тваринних клітин входять близько 70 % кисню, 18 % вуглецю, 10 % водню, що в сумі становить 98 % загальної живої маси клітини.
На частку азоту, кальцію, кремнію, натрію в клітинах організму припадають десяті частки відсотка, а фосфору, магнію, сірки, хлору, алюмінію, заліза — соті частки відсотка. Названі елементи періодичної системи разом із киснем, вуглецем і воднем становлять 99,99 % маси клітини.
Марганець, бор, мідь, цинк, фтор, барій, нікель, літій, йод, кобальт, хром становлять тисячні, десятитисячні, стотисячні частки відсотка загальної маси клітини; вони називаються мікроелементами. Мільйонні частки відсотка в клітині становлять ртуть, золото, радій тощо — це ультрамікроелементи. Вони мають велику біологічну активність, беручи участь в основних метаболічних процесах. Мікроелементи є складовою частиною мета-лоферментів, гормонів, вітамінів та інших біополімерів. Вони є також стимуляторами імуногенезу, виявляючи при цьому виражену активність, що впливає на систему неспецифічного імунітету, процеси антитілоутворення. Завдяки цьому мікроелементи використовують у профілактиці й терапії певних захворювань (хвороб дитячого віку, атеросклерозу, анемії, ендемічного зоба та ін.). Наприклад, додаткове введення експериментальним тваринам мікроелементів міді, марганцю, кобальту посилює антитіла утворювальної системи лімфоїдної тканини, що змінює реактивність організму щодо реакційного агента. Отже, значення того чи іншого елемента полягає не тільки в його кількості.
Як і мікроелементи, ультрамікроелементи, виявлені в живих істотах, необхідні для життя. Відсоткове співвідношення макро-та ультрамікроелементів різних організмів варіабельне, що залежить від виду організму.
Типи хімічних зв'язків та їх значення. Ионний, або електростатичний, зв'язок виникає в результаті притягання частинок з позитивними і негативними зарядами. Наприклад, Na+, Cl, NaCl. Йонний зв'язок в організмах притаманний в основному неорганічним сполукам.
Ковалентний зв'язок утворюється внаслідок узагальнення електронної пари двох різних атомів, які відзначаються міцністю, і потребує для свого утворення енергії. Виникнення і розрив цього зв'язку здійснюється в перебігу ферментативних реакцій. Прикладом ковалентного зв'язку може бути пептидний:
Н2N-СН2-СООН + Н2N—СН2—СООН =
= Н2NCН2—СОNH—СН2—СООН + Н2О.
Водневий зв'язок — це, за суттю, також йонний зв'язок, або електростатичний, але більш слабкий і виникає між двома сильно негативними атомами. Наприклад, при асоціації спирту або при міжмолекулярній взаємодії спиртів з амінами:
CH2-O –H....N H2C6H5
Ці типи хімічних зв'язків зумовлюють виникнення нових молекул з молекул, здатних реагувати. Унаслідок цього в клітині здійснюються найскладніші процеси метаболізму. Усі виявлені в живих істотах хімічні елементи є складовою частиною хімічних сполук. Одні з них неорганічні, інші — органічні.
Із неорганічних речовин до складу живих істот входять вода, мінеральні солі і деякі неорганічні кислоти. Вода має виключно важливе значення в життєвих процесах. Речовини цитоплазми утворюють з водою справжні або колоїдні розчини. У цих водних розчинах проходять усі хімічні та фізико-хімічні реакції. Вода — це не просто розчин, а активний учасник багатьох процесів метаболізму клітини. За кількісним вмістом у цитоплазмі (у середньому 70—80 %) вона стоїть на першому місці. Тіло дорослої людини містить у собі 60 % води, а людський ембріон — у межах 97 %.
У цитоплазмі вода перебуває у вільному і зв'язаному станах як складова частина різних сполук. Основна маса (близько 95 %) води в клітинах знаходиться у вільному стані і відіграє роль розчинника хімічних речовин і середовища, де відбуваються важливі хімічні реакції (ферментативні, окисні, виведення різних речовин з клітини та ін.). У зв'язаному стані перебуває 4—5 % всієї маси води. Зв'язана вода складається з трьох молекул, які водневими та іншими зв'язками неміцно з'єднані з білками. Разом з тим зв'язана вода міцно утримується колоїдними часточками, не розчиняє солей і замерзає за температури -40 С.
Найважливіші фізичні властивості води — теплоємність, теплопровідність, великий обсяг тепла пароутворення. Завдяки цим властивостям вода добре охороняє протоплазму від різних змін температури, забезпечує рівномірний розподіл тепла і захищає організм від перегрівання. Вона також є мастилом у процесі тертя внутрішніх органів.
Взаємозв'язок інтенсивності обміну і кількості води вказує на її велике біологічне значення. Так, води в сірій мозковій речовині міститься в межах 86 %, у нирках — 70 %, тоді як у кістках — 22 %, а в емалі зубів — близько 10 %. Зменшення інтенсивності процесів метаболізму веде за собою і зменшення кількості води. Без води хід життєвих процесів неможливий. З цієї причини кількість води, яка зменшується в результаті випаровування, обов'язково має поповнюватися, інакше гине життя, жива істота. Разом з тим деякі найпростіші організми тривалий час зберігають життєдіяльність у висушеному стані (явище анабіозу).
Мінеральні солі відіграють важливу роль у життєдіяльності організму. На них припадає 2—8 % сухої речовини клітини.
Солі натрію, калію, кальцію, магнію, хлорної, сульфатної, фосфорної та інших кислот, незважаючи на порівняно невеликий відсотковий вміст їх у клітині, впливають на рівень осмотичного тиску, забезпечують сталість кислотності та лужності цитоплазми. Виступаючи як електроліти, розчини солей впливають на колоїдний стан білків. Нормальний хід життєдіяльності організму потребує абсолютного і повного співвідношення різних солей у цитоплазмі; зрушення в бік зменшення або збільшення веде до загибелі організму.
Органічні речовини. Вуглеводи. Складовими частинками молекул вуглеводів є С, Н, О. Вуглеводи поділяють на три основних класи:
1. Моносахариди (глюкоза, або виноградний цукор, СбН1206) — первинний енергетичний матеріал клітини.
2. Дисахариди (сахароза С12Н22Оп, мальтоза у рослин, лактоза у тварин). При гідролізі кбжна молекула дисахариду розщеплюється на дві молекули моносахариду.
3. Полісахариди — утворюються в результаті сполучення значної кількості ділянок молекул моносахаридів. Загальна формула полісахаридів — (С6Н10О5)п, де п - кількість молекул моносахаридів. У період гідролізу полісахариди розпадаються на моносахариди. До полісахаридів належать крохмаль, глікоген (тваринний крохмаль), целюлоза, клітковина.
Вуглеводи є складовою частиною цитоплазми. Вони відкладаються в цитоплазмі у вільному стані як джерело енергії організму. При окисненні 1 г вуглеводів утворюється 27,6 кДж теплової енергії. Вуглеводи входять до складу мембранних структур клітини, беруть участь у двох бар'єрних функціях. Утворюючи складні комплекси з білками, входять до багатьох видів сполучної тканини, хряща, кісткової тканини, а також до складу оболонок яйцеклітини, тканини тестикули, склистого тіла ока та ін. Моносахариди, дисахариди, полісахариди, вступаючи в сполуки з іншими речовинами клітини, зумовлюють її колоїдні та осмотичні властивості.
Ліпіди (жири та жироподібні розчини — ліпоїди). Жири, як і вуглеводи, безазотисті органічні речовини. До їх складу також входять С, Н, О, але в інших співвідношеннях. Жири — це сполуки гліцерину з жирними кислотами (олеїновою, стеариновою та ін.). У воді жири не розчиняються, а утворюють емульсії. Продукти гідролізу жиру — гліцерин і жирні кислоти. Організми здатні переводити вуглеводи в жири і накопичувати енергетичний запас.
У період окиснення жирів, унаслідок утворення вуглекислого газу і води, вивільнюється велика кількість теплової енергії (40 кДж на 1 г жиру). У цьому відношенні жири посідають перше місце серед органічних сполук і є важливим джерелом енергії, потрібної для життєдіяльності організму; виконують також функцію термоізоляції та ін.
Ліпоїди — жироподібні речовини, до складу молекул яких крім С, Н, О входять азот, фосфор та інші елементи. Ліпоїди у вигляді сполук з білками утворюють ліпопротеїди, які входять до складу клітинних мембран та органел, що мають мембранний принцип будови. Вони зумовлюють проникність клітинних мембран.
Нервова тканина, яєчний жовток, сперма — також багаті на ліпопротеїди.
Білки називають також протеїнами (від грец. ргоіе — перший). Основна роль в організмі належить білкам, з якими завжди пов'язані всі прояви життя. Безліч хімічних реакцій метаболізму, реакцій синтезу одних сполук і розпаду інших здійснюється в організмі внаслідок каталітичної функції білків.
До складу білків входять атоми С, Н, О, N та незначна кількість 8, Р, Ге і деяких інших елементів. Складаються білки з амінокислот, які характеризуються наявністю в їхній молекулі аміногрупи — 1*Ш2 і карбоксильних груп — СООН, унаслідок чого амінокислоти мають властивості і лугів, і кислот (амфотерність). Завдяки цим особливостям амінокислоти легко з'єднуються одна з іншою через СООН і МН2. Утворений при цьому зв'язок СО—N11 називається пептидним. Поєднання двох амінокислот — це дипептид, трьох — це трипептид. Пептид, який складається з невеликої кількості амінокислот, називається олігоиептидом, а з багатьох — поліпептидом.
До складу білкових молекул входить 20 різних амінокислот, які є найнеобхіднішими для організму. Наприклад: тирозин, аланін, лейцин, аргінін, лізин та ін. Загальна кількість їх у молекулі різних білків неоднакова (до 300 і більше). У різних білків також неоднаковий якісний склад амінокислот.
За хімічною структурою білки — біологічні полімери, в яких амінокислоти йдуть послідовно у вигляді намистинок на нитці. Вільні амінокислоти клітини утворюються внаслідок розщеплення білків або надходять з міжклітинної рідини і становлять амінокислотний фонд, який є будівельним матеріалом для синтезу нових білків. Заміна або переставлення лише однієї амінокислоти призводить до значних змін у структурі білка. На будову білків впливає і просторове розміщення білкових ланцюжків. Розрізняють декілька рівнів організації молекули білків:
1. Первинна структура білкової молекули: поліпептидний ланцюг побудований із амінокислот.
2. Вторинна структура: молекула включає декілька сотень амінокислот, і поліпептидний ланцюг зрідка буває витягнутим повністю. Як правило, він зігнутий.
3. Третинна (глобулярна) структура, в якій поліпептидні ланцюги скорочуються відповідним чином, створюючи компактну структуру. Розміщення ланцюгів у просторі за цієї структури білка дуже складне і вивчається методом рентгеноструктурного аналізу. Глобулярна структура виявлена в усіх найважливіших білках. Вона зумовлює в білковій молекулі тривимірну просторову конформацію. Експериментальними дослідженнями встановлено, що білок здатний виконувати свої функції тільки в тому випадку, коли збережена специфічна конформація. Наприклад, якщо в молекулі білка розірвати зв'язок, який утворює його третинну структуру, то ферментативні властивості білка повністю втрачаються. У визначенні конформації білкової молекули велике значення має співвідношення гідрофільних і гідрофобних амінокислот. Гідрофільні сполуки характеризуються наявністю водневого зв'язку в молекулі води. Ці сполуки легко вступають у реакції з водою. Гідрофобні ж сполуки, навпаки, погано вступають у реакції з водою через наявність вуглеводистих груп СНЯ, СдНб та ін. Отже, конформація білкової молекули, її вторинна і третинна структури визначаються її первинною структурою.
4. Четвертинна структура: два абобільше ланцюгів, які можуть бути однаковими або різними, але в обох випадках вони пов'язані слабкими зв'язками (нековалентними). Наприклад, молекула гемоглобіну складається з чотирьох поліпептидних субодиниць (двох Ь- і В-ланцюгів), поділ і асоціація яких можуть відбуватися спонтанно. Багато ферментів та інших білків з молекулярною масою понад 50 000 характеризуються четвертинною структурою. Існують складні білки, до молекул яких входять прості білки та небілкова частина, — це протеїди. До них належать нуклеопро-теїди (білки, зв'язані з нуклеїновими кислотами), ліпопротеїди (наприклад, ліпопротеїди крові), хромопротеїди (гемоглобін).
гемоціанин і цитогарми),в яких білок зв'язаний з
ферментом, та ін. Особлива
роль належить нуклеопро-
теїдам, які є в усіх клітинах.
Білки в клітині виконують різні функції (структурну, сигнальну, рушійну, ферментативну та ін.).
Для кожного виду організмів характерний
свій видовий специфічний білок.
Існує не тільки видова, а й індивідуальна
специфічність білків.
Навіть у різних тканинах одного й того
самого організму
виявляється тканинна специфічність білків. Виявлення специфічності білків здійснюється за допомогою біологічних (імунологічних) методів. Уведення в організм стороннього білка (антигену) стимулює утворення специфічних білків-антитіл, які вступають у взаємодію саме з цим білком. Звідси можна зробити висновок, що утворення в організмі антитіл у результаті введення стороннього білка — явище біологічне і корисне. Разом з тим воно є суттєвою перешкодою в трансплантації органів і тканин.
Нуклеїнові кислоти (від лат. писіеиз — ядро) — хімічні речовини, які мають важливе біологічне значення, відіграють провідну роль у біосинтезі білка, спадковості та інших життєво важливих процесах. Нуклеїнові кислоти — високоспецифічні полімери, їх макромолекули — це довгий одинарний або подвійний ланцюг, утворений безліччю ділянок (мономерів), які в нуклеїнових кислотах називаються нуклеотидами.
Відомо дві групи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнові (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). ДНК розміщуються головним чином у ядрі клітини і є основною речовиною хромосоми; РНК — у ядрі, цитоплазмі, частково в хромосомах. ДНК складається з двох спірально закручених один біля одного ланцюгів нуклеоти-дів. Нуклеотидів у молекулі ДНК — тисячі, їх молекулярна маса сягає десятків, мільйонів і більше. Послідовність нуклеотидів у полінуклеотидному ланцюзі ДНК теж різна. Це зумовлює високу видову специфічність білка. Нуклеотид складається із залиш-ка фосфорної кислоти і цукру (дезоксирибози в ДНК і рибози в РНК). До складу нуклеотиду входить також по одній з чотирьох азотистих основ — пуринових (аденін, гуанін) або піримідинових (цитозин, тимін). Нуклеотиди (мононуклеотиди) являють собою мономери, з яких побудовані нуклеїнові кислоти (полінуклеоти-ди). В останніх мононуклеотиди сполучені між собою через залишок фосфорної кислоти, яка відіграє роль зв'язувальної ланки.
Комплементарне сполучення азотних основ подвійної спіралі ДНК таке: аденін — тимін, гуанін — цитозин. Разом з тим ці відношення АТ/ГЦ у ДНК різних видів значно варіюють. Так, у вищих рослин і тварин вміст А—Т перевищує Г—Ц. У вірусів, бактерій і нижчих організмів описані великі коливання величини відношень А—Т/Г—Ц. У людини відношення А—Т/Г—Ц дорівнює 1,4/1. На підставі иритохімічних та інших даних у деяких ділянках хромосоми вміст А—Т або Г—Ц може бути значно підвищеним.
Просторову модель ДНК на підставі рентгеноструктурного аналізу запропонували в 1953 р. Джеймс Уотсон і Френсіс Крик. Ця модель добре пояснює фізико-хімічні і біологічні властивості ДНК, особливо механізм її репродукції в клітині. Основні принципи побудови моделі:
1) кожна молекула ДНК включає два довгі антипаралельні по-лінуклеотидні ланцюги, утворюючи подвійну спіраль, закручену спірально навколо центральної осі, а кожний нуклеотид розташований у площині, перпендикулярній до осі спіралі;
2) два ланцюги з'єднані водневими зв'язками, які утворюються між основними частинами молекул, котрі належать різним ланцюгам;
3) спіралізація та спарювання основ високо специфічне,
оскільки відстань між вуглеводними компонентами двох спаре-
них нуклеотидів постійна (1,1 нм); пуринові основи з'єднуються
тільки з піримідиновими;
4) послідовність основ в одному ланцюгу визначає суворо комп-
лементарну (відповідну) їй послідовність в іншій. Цими компле-
ментарними парами, як зазначалось, є А—Т і Г—Ц (жал. б).
Властивість ДНК подвоюватися реалізується так: два ланцюги розділяються, і кожний з них слугує матрицею для синтезу
двох комплементарних (відповідних) ланцюгів. У результаті цього утворюються дві молекули ДНК, які мають цілком ідентичну молекулярну структуру. Генетична інформація закодована в послідовності основ ДНК. У зв'язку з тим, що молекула ДНК це довгий полімер, в якому можлива величезна кількість варіантів у розміщенні нуклеотидів, то за допомогою наявних чотирьох основ можна кодувати різну спадкову
інформацію.
Мал. 6. Фрагмент молекули ДНК Конструкція ДНК краще при-
(схема)
Конструкція ДНК пристосована для здійснення її основної функції: зберігання постійного самовідновлення, самовідтворення (реплікацїї) та передачі на генетичному рівні інформації в клітині. Первинна структура РНК нагадує структуру ДНК, за винятком того, що РНК містить рибозу та урацил замість дезоксирибози та тиміну. Молекули РНК бувають односпіральними або, як і ДНК, двоспіральними. Є три типи РНК, які відрізняються за масою та іншими властивостями: рибосом на (рРНК), інформаційна, або матрична (ІРНК), розчинена, або транспортна (тРНК). Усі вони синтезуються в ядрі клітини і беруть участь у синтезі білків та ферментів.
Фізико-хімічні властивості цитоплазми. Фізико-хімічний стан цитоплазми залежить від різних станів навколишнього середовища. Під час дії різних чинників (хімічних, механічних, термічних та ін.) цитоплазма клітин переходить у стан паране-крозу (від грец. para — біля, песros — смерть).
Різні процеси метаболізму клітини здійснюються за участю ферментів, або ензимів. Ферменти (від лат. еп — усередині, zут-те —дріжджі, закваска) це біологічні каталізатори, тобто специфічні білкові речовини, які зумовлюють біохімічні перетворювання в процесі обміну речовин. За хімічною будовою ензими поділяють на прості (однокомпонентні) та складні (двокомпонентні). Прості ензими складаються з білка, а складні — з білка (апофермента) та небілкової частини (простатичної групи, або коферменте; від лат. со — разом, fermentum — закваска), яка включає вітаміни або атоми металів як реактивний центр ензимів. Дія ферментів специфічна: вони каталізують певні реакції.
Молекула будь-якого ферменту має один або декілька активних центрів, до яких прикріплюється молекула субстрату. Вони підходять один до одного подібно до того, як ключ підходить до замка. Тому кожний фермент діє лише на відповідний субстрат.
Багато ферментів добре вивчені, виділені, одержані в кристалічному вигляді та широко використовуються в біології, клінічній медицині, харчовій промисловості тощо. Характерним є те, що біологічні мембрани клітини являють собою своєрідні матриці, на яких розташовані ферментативні системи. Ці системи сприяють перетворенню хімічної енергії клітини на електричну і навпаки.
У клітину як структурну і функціональну одиницю живого проникають речовини. Закономірності надходження речовин у клітину зумовлюють явища проникливості клітинних мембран. Проникливість — здатність клітини поглинати і затримувати речовини, розчинені в середовищі, яка оточує клітинну мембрану, а також виділяти в це середовище речовини, вироблені в процесі життєдіяльності клітини. Проникливість здійснюється за рахунок наявності активного транспорту речовин, дифузії крізь біологічні мембрани, здатності білків цитоплазми адсорбувати речовини тощо. Проникливість клітинних мембран має важливе значення для обміну речовин, транспорту йонів, органічних речовин, води. З нею пов'язане також надходження в клітину лікарських препаратів, наркотичних засобів. Характерно, що проникливість стосовно одних речовин виражена досить пасивно, а стосовно інших — активно. Що вища розчинність, то швидше проникають речовини. Пасивне перенесення здійснюється проникненням крізь клітинну мембрану. Так найкраще проникають органічні молекули, що добре розчиняються в жирах.
Для клітин характерним є також явище дифузії (від лат. diffusio— поширення) — взаємопроникнення речовин та розподіл частинок унаслідок теплового руху. Дифузія здійснюється в результаті різниці концентрацій, у напрямку зменшеної концентрації речовин, і триває до моменту рівномірного їхнього розподілу. Дифузія відіграє важливу роль у процесі життєдіяльності клітини. Так, різна швидкість дифузії йонів крізь клітинні мембрани є одним із фізіологічних факторів, які впливають на вибірне накопичення елементів.
Поряд із дифузією велике значення для клітин має осмос (від грец. osmos — тиск) — одностороннє проникнення води крізь напівпроникну оболонку. Тиск, який виник на цій оболонці (мембрані), називається осмотичним. У хребетних і людини осмотичний тиск — постійний унаслідок регуляції.
Залежно від осмотичного тиску розчини поділяють на ізотонічні (у них тиск аналогічний тиску в клітині; ізотонічні розчини солей називають фізіологічними) та гіпертонічні (де осмотичний тиск вищий, ніж у клітинах).
Ріст і розвиток будь-якої клітини зумовлюються утворенням нової живої субстанції — білка. У процесі життєдіяльності клітини молекули білка зношуються і в ній синтезуються нові білки. Здатність до біосинтезу білків — одна з найважливіших особливостей клітини.
Біосинтез білка в клітині відбувається за принципом матричного синтезу за участю нуклеїнових кислот. Матричний шлях синтезу білка перебуває у взаємозв'язку з нуклеїновими кислотами, а саме — із ДНК, котра є матрицею (штампом), формою, де закодована первинна структура білка, яка синтезується під впливом цієї ДНК. Спочатку на структурі ДНК синтезуються молекули інформаційної, або матричної, РНК (ІРНК), які надалі переходять з ядра до цитоплазми, де вони з'єднуються з рибосомами і беруть участь у синтезі відповідних білків.
Генетична інформація, укладена в молекулі ДНК, спрямовує синтез того чи іншого білка. Так, білок крові — гемоглобін, синтезується клітинами печінки, інсулін — клітинами підшлункової залози тощо. Різні ділянки ДНК несуть відповідальність за синтез певних білків. Кожному білку відповідає визначений амінокислотний склад і їх точне послідовне розміщення.
Утворення білків з амінокислот починається з ферментативної активізації останніх. Під впливом комплексу ферментів амінокислоти перетворюються на їх активну стадію внаслідок взаємодії АТФ з нуклеїновими кислотами. АТФ, а в деяких випадках — і подібні їй макроергічні кислоти ЦТФ (цитидинтрифосфорна) і ГТФ (гуанінтрифосфорна) є тими акумуляторами, які безпосередньо забезпечують енергію як для активізації амінокислот, так і для інших етапів біосинтезу білка.
Біосинтез білка в клітині — складний хімічний багатоступінчастий процес, який відбувається у відповідному порядку на окремих структурних елементах клітини за участю різних систем ферментів. Особливість білкового синтезу клітин полягає в його винятково високій точності (безпомилковості). Генетично програмована структура білкових молекул зберігається з покоління в покоління. При цьому молекули синтезуються безліч разів у межах одного організму без виражених (у нормі) відхилень від заданої послідовності амінокислот.
У біосинтезі білка виділяють такі стадії:
1) активізація амінокислот, тобто перетворення їх на активні або реактивні форми;
2) з'єднання амінокислот з тРНК з утворенням складних комплексів між активними центрами амінокислот і тРНК;
3) транспортування комплексів амінокислот з тРНК до рибосом;
4) утворення поліпептидних ланцюгів на рибосомах;
5) від'єднання поліпептидного ланцюга від рибосом і утворення просторової структури білкової молекули.
Суть першої стадії полягає в тому, що під впливом відповідних ферментів (кожній амінокислоті відповідає специфічний фермент) амінокислоти вступають у взаємодію з донором енергії — АТФ. Реакція забезпечується наявністю деяких йонів — магнію, марганцю, кобальту. Утворюється продукт конденсації залишку амінокислоти із залишком аденілової кислоти (АМФ) — аміно-ациладенілат. Виділяється молекула пірофосфату. Амінокислота з'єднується із залишком аденілової кислоти за допомогою карбоксилфосфатного зв'язку. Цей зв'язок макроергічний, внаслідок якого енергія амінокислоти стає активною і переходить у подальші реакції утворення поліпептидного ланцюга в процесах біосинтезу білка. На початковій стадії процесу фермент утворює комплексне сполучення з АТФ, У результаті в молекулі АТФ відбувається послаблення зв'язку між залишками фосфатної кислоти. Потім комплекс взаємодіє з амінокислотою, унаслідок чого утворюється комплекс ферменту з аміноациладенілатом і вільний пірофосфат. Ферменти, які активізують амінокислоти, дуже поширені в природі. Для них характерна висока специфічність. Кількість ферментів дорівнює кількості амінокислот, які входять до складу білків.
Друга стадії полягає в перенесенні активних амінокислот і сполученні їх з ферментами та тРНК. Утворений при цьому комплекс амінокислот з відповідною специфічною для них тРНК має макроергічний зв'язок між залишком амінокислоти та тРНК.
Саме за рахунок енергії цього зв'язку і здійснюються подальші реакції. Сполучення активних амінокислот з тРНК відбувається за допомогою тих самих ферментних систем, які беруть участь і в активізації амінокислот. У вигляді комплексу з ферментом амі-ноациладенілат реагує з тРНК. Ця група ферментів, відповідно до їхньої функції, називається аміноацил-тРНК-синтетаза. Активізована амінокислота приєднується до кінцевої ділянки тРНК. Кінцева частина є структурою ЦЦА.
Третьою стадією біосинтезу білка є перенесення активованих амінокислот у комплексах з відповідними тРНК на нуклеопроте-їди рибосом клітини. Цей процес здійснюється також під впливом специфічних ферментів, кількість яких, мабуть, перевищує 20—60. Деякі амінокислоти транспортуються декількома тРНК. Так, для перенесення амінокислот валіну та лейцину існує по три різних тРНК, для процесу переносу амінокислот на рибосоми потрібна гуанозинтрифосфорна кислота (ГТФ) і система, яка синтезується АТФ.
На четвертій стадії на рибосомах синтезується специфічний білок. Вважають, що комплекс тРНК з активованими амінокислотами на поверхні рибосоми з'єднується водневими зв'язками з певною ділянкою інформаційної (матричної) РНК. Це відбувається за рахунок пуринових та піримідинових основ іРНК. На рибосомах клітини унаслідок дії відповідних ферментів, за участю нуклеопротеїдів цих клітинних структур, а також ІРНК та тРНК синтез білків здійснюється з використанням енергії.
Поліпептидний ланцюг відривається від рибосоми, утворюється на п'ятій стадії біосинтезу, після закінчення її синтезу. Заново утворений білок, відділений від рибосоми, переходить у цитоплазму і відповідно первинній структурі здобуває певну просторову конфігурацію, або макроструктуру.
Молекулярні основи механізму біосинтезу білка. Вони ґрунтуються на тому, що ДНК, сконцентрована переважно в хромосомах, безпосередньої участі в синтезі білка не бере.
Кодована в ДНК інформація про первинну структуру білка передається до рибосом, де здійснюється їх синтез. Незважаючи на те що рибосоми є апаратом синтезу білка, вони здатні забезпечувати цей процес (мал. 7). Утворення поліпептидного ланцюга з амінокислот потребує участі матричних (ІРНК) і транспортних (тРНК), а також АТФ і спеціалізованих ферментів та інших речовин. Отже, рибосоми можна назвати макромолекулярною ма-
Мал. 7. Рибосома, на якій відбувається процес трансляції: 1 — пепти-дильний центр — Р-ділянка; 2 — аміноацильний центр — А-ділянка
шиною, що складається з багатьох підігнаних деталей і здатна до відбору компонентів, бере участь у трансляції та керує нею.
На поверхні ДНК унаслідок законів комплементарності може синтезуватися декілька молекул іРНК. Ділянки ДНК у функціональному відношенні неоднакові. Кожна з них складається з різної кількості триплетів і програмує синтез відповідного білка. Ці ділянки називають структурними генами. Деякі автори для поняття гена як функціональної одиниці пропонують термін "цитрон". Цитрон складається з триплетів, які називають кодонами. Відповідно кодонам ДНК на основі комплементарності формуються кодони іРНК. Тому й послідовність нуклеотидів цитрона ДНК відображається в послідовності нуклеотидів іРНК. Різниця лише в азотистих основах, де в іРНК замість тиміну, як у ДНК, міститься урацил. Саме комплементарність структур дає матриці змогу визначити нуклеотид і встановити його в належне місце.
Інформація про специфічність будови білкової молекули закладена в послідовності нуклеотидів молекули ДНК, яку можна назвати кодом. У зв'язку з тим, що спадкоємність пов'язана з біосинтезом специфічних білків, цей код іменується генетичним.
Отже, ДНК являє собою своєрідну матрицю, на основі якої синтезуються такі біополімери, як нуклеїнові кислоти і білки. Це матричний, або програмований, синтез. Зважаючи на те що кодування передається через іРНК, воно також є безпосередньою матрицею для білкового синтезу.
іРНК має з'єднуватися з рРНК та тРНК, яка транспортує відповідні амінокислоти. Унаслідок дії такого складального комплексу, під час каталізуючої дії багатьох ферментів, утворюється поліпептидний ланцюг.
Як відзначалося, рибосоми з іРНК утворюють ланцюг. Тут рибосоми, подібні до намиста, нанизаного на ниткоподібну молекулу іРНК, рухаються по ній, зчитуючи інформацію, закодовану в послідовності її нуклеотидів. У цей самий період іРНК з'єднується з тРНК, котра постачає відповідну амінокислоту. У результаті утворюється єдина система контакту між ІРНК, рРНК та тРНК, завантаженими амінокислотами. Тут кодон ІРНК з'єднується водневим зв'язком з кодоном (антикодоном) тРНК за принципом комплементарності (наприклад, А—Г, Ц—У). Отже, шляхи передачі інформації включають декілька етапів:
1) транскрипція — передача (переписування) інформації про
послідовність нуклеотидів ДНК у послідовність нуклеотидів
ІРНК;
2) транспортування іРНК від місця утворення до рибосом;
3) трансляція — перенесення інформації, закодованої в нукле-
отидій структурі іРНК, на первинну структуру поліпептидного
ланцюга білка.
Шляхи передачі інформації ґрунтуються на нуклеотидних кодонах. До складу молекули ДНК входять десятки тисяч комбінацій чотирьох різних нуклеотидів, які відрізняються один від одного своїми азотистими основами. Положення в молекулі ДНК однієї окремо взятої азотистої основи не може визначати положення окремої амінокислоти в молекулі білка. Азотистих основ у молекулі ДНК усього чотири, а амінокислот у молекулі білка — 20. Тому лише комбінації з трьох основ відповідають необхідним вимогам. Кількість можливих комбінацій по три з чотирьох дорівнює 43, тобто 64. Положення в молекулі білка кожної з 20 амінокислот визначається групою з трьох азотистих основ молекули ДНК.
Таким чином, виникає можливість кодування однієї амінокислоти декількома кодонами. Це явище має визначне біологічне значення. Саме наявність декількох кодонів для однієї амінокислоти підвищує динамічну гармонійність усього процесу біосинтезу білка внаслідок дії різних факторів на організм. Наприклад, якщо певна амінокислота включається в поліпептидний ланцюг тільки одним кодоном, то в результаті зміни або порушення цього триплету змінюється і біосинтез визначених білків. Якщо ж два, три і більше триплетів кодують включення певної амінокислоти, то якщо й буде порушений один або навіть два кодони, включення відповідної амінокислоти забезпечать збережені кодони. Не виключена можливість, що різні кодони з неоднаковою швидкістю можуть включати амінокислоти в поліпептидний ланцюг і таким чином регулювати динаміку синтезу.
Існують кодони (їх називають безглузді), які ніяких амінокислот не кодують (УАА, УАГ, УГА), а виступають у вигляді стоп-сигналів для закінчення синтезу. Є й такі кодони, які визначають початок синтезу (АУГ, ГУГ, УУГ). Кожний з них кодує відповідну амінокислоту і не відрізняється від інших кодонів. їхня роль залежить від положення їх у молекулі іРНК. Якщо вони розташовані на початку або в кінці молекули, то з ними тРНК не з'єднується, а відбувається зв'язок з тією тРНК, яка несе амінокислоту, з якої розпочинається синтез.
Уже розкрито не тільки склад кодонів, а й порядок чергування мононуклеотидів у них. Послідовне розміщення таких кодонів у іРНК або в їхніх комплексах з рибосомними нуклеотидами відіграє важливу роль в утворенні в процесі біосинтезу певного білкового ланцюга.
Отже, початком біосинтезу білка є гетеросинтетична функція гена, транскрипція — синтез іРНК — і перехід ІРНК у цитоплазму до рибосом (мал. 8).
Унаслідок активізації
амінокислот встановлю-
ється їх зв'язок з тРНК
і утворюється склад-
ний біологічний комп-
лекс: амінокислота —
АТФ — специфічний
фермент — тРНК. Потім
відбувається перенесен-
ня амінокислот за допомогою тРНК на рибосому.- Мал. 8. Фрагмент молекули
ДНК під час транскрипції
Амінокислоти за допомогою відповідних ферментів з'єднуються між собою. Виникає первинна структура білка з наступним завершенням формування вторинної, третинної та четвертинної структур. Таким чином, проблема біосинтезу білків як процесу самооновлення на молекулярному рівні може бути представлена так: ДНК (ген) — ІРНК — поліпептид — специфічний білок — ознака.
Спадкова інформація може передаватися не тільки від ДНК до РНК, а й у зворотному порядку за допомогою спеціального ферменту зворотної транскриптази. Ця особливість клітини розкрита на моделі онкогенних вірусів і може відігравати важливу роль у процесах онтогенезу та явищах імунітету.
Біологічний процес синтезу білка досить складний і здійснюється внаслідок реалізації ауто- та гетеросинтетичної функції гена. У результаті аутосинтетичної функції інформація, властива даному виду, може передаватися з покоління в покоління. На підставі ауто- та гетеросинтетичної функції і відбувається самооновлення клітини, забезпечується реалізація записаної в ній інформації. Самооновлення здійснюється завдяки обміну речовин клітини із зовнішнім середовищем у процесі саморегуляції та самовідтворення. Клітина, здійснюючи саморегуляцію, підтримує певну стабільність внутрішньо-клітинного середовища. В основі цього явища лежать фізико-хімічні процеси, що відбуваються на молекулярному рівні саморегуляції.
У вищих організмів генетичний контроль і саморегуляція складніші, ніж у мікроорганізмів. Незважаючи на те що геном у різних клітинах і тканинах одного організму однаковий, у них синтезуються різні білки (наприклад, пепсин — у слизовій оболонці шлунка, гемоглобін — в еритроцитах та ретикулоцитах тощо). Це можна пояснити блокуванням більшої частини генів у результаті диференціювання, яке відбувається за участю гістонів та інших білків хроматину.
Проте з гістонами пов'язана особлива, раніше невідома різновидність РНК. На підставі цього запропоновано гіпотезу, за якою саме ІРНК, а не гістонам належить специфічна дія. Саме така РНК блокує оператор, вступаючи з ним у комплементарні взаємовідносини. Існують й інші механізми саморегуляції діяльності, що здійснюються в клітині. Усе ж таки провідна роль у саморегуляції діяльності клітини належить, як зазначалось, її генетичному апарату.
І
Життєвий цикл клітини. Поділ клітини
Поділ клітини відбувається після подвоєння власного генетичного матеріалу, маси клітини та її компонентів. Ці передумови поділу в свою чергу відбуваються в інтерфазі клітинного циклу. Клітинний (життєвий) цикл включає народження, поділ і смерть клітини.
Нова клітина, згідно із клітинною теорією, утворюється лише за допомогою поділу. У амеби ротової та інших одноклітинних організмів клітинний цикл триває впродовж усього життя, тобто у них клітинний цикл збігається з життєвим. Наприклад, тривалість клітинного циклу амеби-протей — 25—35 год — тобто життя становить також цей час.
Клітини багатоклітинних організмів протягом життя розмножуються певну генетично зумовлену кількість разів. Клітинний цикл таких організмів повторюється відповідну кількість разів. Кожний цикл складається з чотирьох періодів: пресинтетично-го, або постмітотичного (О,), синтетичного (8), постсинтетично-го, або премітотичного (С2)» і мітозу. Перший, пресинтетичний, період клітинного циклу проходять усі клітини. Різні клітини перебувають у цьому періоді різний час, водночас для нервових еоіітин це єдиний період. Клітини ростуть, накопичують різні білки. Гени виконують гетеросинтетичну функцію. У клітині нагромаджуються багаті на енергію речовини, нуклеотиди, амінокислоти, ферменти. На цьому етапі клітина готується до подвоєння генетичного матеріалу. До наступного, синтетичного, періоду переходять лише ті клітини, що минули точку рестрикції, яка супроводжується наявністю в клітині нестабільного білка у певній концентрації. Відбувається реплікація ДНК і подвоєння матеріалу хромосом; синтез білка та РНК.
У синтетичному періоді підвищується активність ферменту ДНК-полімерази, а внаслідок аутосинтетичної функції гена відбувається подвоєння генетичного матеріалу — реплікація молекули ДНК. Синтез ДНК починається одночасно в кількох місцях хромосоми. Можливо, ці "стартові" точки реплікації з'єднані внутрішньою поверхнею ядерної мембрани. Ділянка хромосоми, розміщена між двома сусідніми "стартовими" точками, є одиницею реплікації ДНК; вона називається репліконом. У кінці синтетичного періоду кожна хромосома стає двохроматидною. Наприклад, у клітинах людини буде 92 молекули ДНК та 46 двохроматидних хромосом.
Третій, постсинтетичний, період супроводжується синтезом білків веретена поділу та підготовкою клітини до мітозу. Ядра збільшуються. Центросома перетяжкою ділиться навпіл.
Четвертий період — мітоз. Непрямий поділ, або мітоз, характеризується процесами, які відбуваються в ядрі і клітині в цілому (мал. 9). Генетичний матеріал клітини, що подвоївся в синтетичному періоді інтерфази, завдяки мітозу рівномірно розподіляється між двома новими дочірніми клітинами. Материнська і дочірня клітини мають однакову кількість хромосом та ідентичні
генетичні програми. Якщо мітоз відбувся без порушень, то соматична клітина людини має 46 однохроматидних хромосом і 46 молекул ДНК. Для мітозу характерні послідовні морфологічні та фізіологічні зміни, які втягують у процес ядро, цитоплазму та її органели.
Перша фаза мітозу — профаза (мал. 10, Б). Клітина округлюється, цитоплазма стає більш в'язкою, тургор її підвищується, збільшується поверхневий натяг клітини. Центросоми, які розділилися, розходяться все далі по довгій осі клітини до її полюсів. Між центросомами відбувається формування ахроматинового веретена, яке складається з пружних білкових ниток. Ці нитки за своїм розміщенням нагадують силові лінії магнітного поля. У період профази хромосоми помітно ущільнюються, потовщуються, укорочуються. У такому стані вони добре проглядаються в світловому мікроскопі. Відбувається розчинення ядерців. Розпізнавальною ознакою закінчення профази є розчинення оболонки ядра, у результаті чого хромосоми опиняються в загальній масі цитоплазми та каріоплазми.
Друга фаза — метафаза (мал. 10, В). Хромосоми розміщуються в одній площині по екватору. Таке характерне розміщення їх називають екваторіальною, або метафазною, платівкою. На цій стадії визначається кількість і форма хромосом, особливо при розгляданні метафазної платівки з полюсів поділу клітини.
Метафазну платівку використовують для визначення каріотипу. Сформоване ахроматинове веретено, на відміну від хромосом, не забарвлюється барвниками. Нитки ахроматину являють собою пучки мікротрубочок, які складаються головним чином з білка, який нагадує скорочувальний білок м'язових волокон. Розташовані ахроматинові нитки так, що в сукупності утворюють фігуру, подібну до веретена. Сумісно з центріолями ахроматинове веретено утворює мітотичний апарат клітини. Для цитоплазми в цей період характерна найменша в'язкість. Хромосоми своїми нерозді-леними центромерами розміщуються в екваторіальній площині, перпендикулярно до осі веретена. Центромера кожної хромосоми перебуває точно в екваторіальній площині, решта ж тіла хромосоми може бути і поза нею.
Третя фаза — анафаза {мал. 10, Г). Хромосоми розчіплюються, і сестринські хромосоми (хроматиди) розходяться до різних полюсів. На цій стадії скорочуються тягнучі нитки веретена за рахунок енергії АТФ та відштовхуються дочірні хромосоми. Відштовхуються одна від одної насамперед центромерні ділянки, а потім розходяться до полюсів центромерами вперед і самі сестринські хромосоми. Розходження хроматид в анафазі починається одночасно і закінчується дуже швидко.
Четверта фаза — телофаза (мал. 10, Д). Відбувається деспіра-лізація дочірніх хромосом, і вони втрачають видиму індивідуальність. Утворюється оболонка ядра, а потім і ядро. Реконструкція ядра здійснюється в зворотному порядку. Відновлюються ядерця в тій кількості, яка була у вихідній формі. Формується мембрана, відокремлюючи дочірні клітини одну від одної. Відбувається розподіл органел між новими клітинами. У період телофази повністю відокремлюються дочірні клітини шляхом поділу цитоплазми — цитокінезу.
Є випадки множинної реплікації молекул ДНК без наступного поділу клітин (цитотомії). Таке явище називається ендомітозом. Ендомітоз є джерелом утворення поліплоїдних клітин, в яких набір хромосом збільшений у кратну кількість разів. Таке явище характерне, наприклад, для печінки, де виявляються клітини, які
мають десятки і сотні ядер. Нарівні з ендомітозом спостерігається і явище політенії (від грец.роіу — багато, іаепіа — нитка). Це випадок ендомітозної поліплоїдії, коли кількість хромонем у хромосомах збільшується, але хромосоми не розчіплюються, а значно стовщуються, досягаючи величезних розмірів (політенні хромосоми). У випадках політенії випадають усі фази мітотичного циклу, крім основної — репродукції первинних ниток-хромосом.
Загальна тривалість життєвого циклу, включаючи і період мітозу, різна — від 24 до 72 год і більше, залежно від типу тканин, умов життя клітини і віку організму. Найкоротший мітотичний цикл (11 год) спостерігається в епітеліальних клітинах дванадцятипалої кишки. В епітелії рогівки ока тривалість циклу становить 72 год.
З усього клітинного циклу найтривалішим є пресинтетичний період, на який припадає близько половини всього часу. Пост-синтетичний період і мітрз порівняно короткочасні, тривалість їх 1—4 год, а синтетичного — 8—9 год. При цьому зазначений термін характерний для клітин як з коротким (24 год), так і з тривалим (72—114 год) мітотичним циклом. Фізичний ріст людини зумовлений нормальним процесом ділення клітин. Майже 50 послідовних поділів утворюють величезну кількість клітин, які складають тіло дорослої людини. Клітинний цикл — саморегулівний процес. Кожний подальший його етап здійснюється за рахунок попередньої стадії і, у свою чергу, зумовлює початок нової стадії. Мітотична активність залежить не тільки від самих клітин, а й від умов життя, які впливають на хід циклу.
В організмі спостерігається добова ритмічність мітозу. Якщо орган функціонує напружено, то мітотична активність його клітин значно знижується. На мітотичну активність впливають гормони: наприклад, гормон надниркової залози гальмує мітоз; гормони яєчника підвищують мітоз клітин грудної залози та матки, а гормон гіпофіза — мітоз клітин щитоподібної залози. Установлено, що у відмерлих клітин виділяються особливі речовини (ракові гормони), які стимулюють клітинний цикл живих клітин. Що більше клітин відмирає, то інтенсивніше відбувається поділ залишених. Мітотична активність клітин може змінюватися під впливом нервової системи. Після денервації якого-небудь органа порушується добова ритмічність мітозу. У період мітозу синтетичні процеси в клітині різко скорочуються, і протягом більшої частини клітинного циклу клітина зайнята підготовкою до самовідтворення.
Порушення мітозу призводить до появи поліплоїдів. Цей термін запропонував у 1916 р. Г. Венклер, який розумів під поліплоїдією змінену кількість хромосом. Згідно з цитологічними дослідженнями, більшість видів покритонасінних рослин — це поліплоїди. Гаплоїдне число хромосом виду генетики називають основним числом. У процесі еволюції і експериментальних досліджень поліплоїди виникають переважно в результаті порушення мітозу, а інколи мейозу.
Анеуплоїди — це поліплоїди, диплоїдні клітини яких мають в основному наборі збільшену або зменшену кількість хромосом на одну або декілька. Моносоміки — це анеуплоїди, у яких з пари гомологічних хромосом недостатня одна з гомологічних хромосом будь-якої пари (2л-1). Трисоміки —- це анеуплоїди, у яких одна гомологічна пара має три хромосоми (2л+1). Більшість анеупло-їдних зигот гинуть на ранніх стадіях ембріогенезу. Прикладами життєздатних анеуплоїдій у людини є хромосомні хвороби: хвороба Дауна — у 94 % випадків це трисомія 21-ї пари; синдром Патау — трисомія 13-ї пари хромосом; синдром Едвардса — трисомія 18-ї пари хромосом; синдром Шерешевського—Тернера — моносомія 23-ї пари хромосом.
Амітоз — прямий поділ клітини. Особливістю амітозу є те, що ДНК перед поділом подвоюється, але хромосоми не стають помітними, ахроматинове веретено не утворюється. Відсутність веретена поділу призводить до нерівномірного розподілу хромосом. Ядро клітини ділиться навпіл перетяжкою. Амітоз відбувається при поділі патологічно змінених клітин, а також у спеціалізованих клітинах печінки.
Мейоз — поділ ядра клітини, який призводить до зменшення вдвічі кількості хромосом диплоїдної клітини. Мейоз властивий організмам, які розмножуються статево. Завдяки мейозу статеві клітини, або гамети, завжди гаплоїдні. Мейоз складається з двох послідовних поділів клітини. Під час першого — редукційного періоду кількість хромосом зменшується вдвічі; після другого поділу кількість хромосом залишається гаплоїдним, а хромосоми з двохроматидних стають однохроматидними. У результаті цього кількість молекул ДНК відповідає кількості однохроматидних хромосом, або сестринських хромосом.
Перший і другий мейотичні поділи складаються з чотирьох фаз: профази, метафази, анафази і телофази. Редуплікація ДНК відбувається тільки перед першим поділом.
Профаза І мейотичного редукційного поділу має п'ять стадій: лептонему, зигонему, пахінему, диплонему і діакінез. У лептоне-мі ядро збільшується, хромосоми двохроматидні і мають вигляд тонких деспіралізованих ниток. У зигонемі парні гомологічні хромосоми наближуються і всіма ділянками зливаються. Утворюються біваленти, кожний бівалент складається з чотирьох хрома-тид. Злиття двох гомологічних хромосом називають кон'югацією. У пахінемі біваленти вкорочуються і стовщуються. На цій стадії між ідентичними ділянками гомологічної пари хромосом відбувається перехрест і обмін — кросинговер. У диплонемі продовжується вкорочення і стовщення, яке призводить до відштовхування сестринських хроматид. У діакінезі хромосоми спіралізовані, оболонка ядра руйнується, починається наступна фаза.
Метафаза І: гомологічні хромосоми розташовані попарно в екваторіальній площині клітини. Кожна хромосома двохрома-тидна.
Анафаза І: з кожної пари гомологічних хромосом до протилежних полюсів клітини розходиться по одній хромосомі. Так відбувається редукція (зменшення вдвічі) кількості хромосом. Розподіл хромосом — явище випадкове і зумовлює появу різних гамет.
Телофаза І: навколо хромосом на полюсах клітини формується ядерна оболонка, потім відбувається цитокінез. Кожна з двох дочірніх клітин має гаплоїдний набір хромосом (п) та подвоєну кількість ДНК, тому що хромосоми мають дві хроматиди.
Після короткого періоду — інтеркінеза (проміжку між кінцем першого і початком другого мейотичного поділу) — починається другий мейотичний поділ.
Другий мейотичний поділ подібний до мітозу. Профаза II супроводжується: спіра
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 13470;