Функціональні характеристики гена
1. Гени є дискретною складовою одиницею спадкового матеріалу — ділянкою ДНК.
2. Певний ген кодує синтез одного білка. Окремий білок може зумовлювати певну ознаку. Так формуються моногенні ознаки.
3. Клітина, орган або організм мають багато ознак, які складаються із взаємодії багатьох генів, це полігенні ознаки.
4. Дія гена специфічна, тому що ген може кодувати тільки одну амінокислотну послідовність і регулює синтез одного конкретного білка.
5. Деякі гени мають таку властивість, як плейотропність дії, визначають розвиток кількох ознак (наприклад, синдром Марфана).
6. Дозованість дії гена залежить від інтенсивності прояву ознаки (експресивність) та від кількості певного алеля (наприклад, багато хвороб у гетерозиготному стані виявляються менше, ніж у гомозиготному).
7. На активність гена може впливати як зовнішнє, так і внутрішнє середовище.
8. Конститутивні гени — це гени, що постійно експресуються, тому що білки, які ними кодуються, необхідні для постійної клітинної діяльності. Вони забезпечують синтез білків рибосом, ци-тохромів, ферментів гліколізу, переносників йонів тощо. Ці гени не потребують спеціальної регуляції.
9. Неконститутивні гени — це гени неактивні, але вони експресуються лише тоді, коли білок, який вони кодують, потрібний клітині. Ці гени регулюються клітиною або організмом. Синтезовані за їхньою участю білки забезпечують диференціювання і специфічність структури та функцій кожної клітини.
10. Сегменти ДНК можуть бути також класифіковані за допо-
могою процесів, в яких вони беруть участь: а) цитрон — ділянка
ДНК, що містить інформацію про синтез одного білка; б) мутон —
найменша одиниця гена, що зазнає мутації; в) рекон — найменша
ділянка ДНК, у межах якої відбувається рекомбінація; г) транс-
позон — мобільний спадковий елемент у молекулі ДНК.
Мобільні генетичні елементи. Тривалий час вважали, що всі нуклеотидні послідовності мають стале розташування й опосередковано, через іРНК, беруть участь у синтезі поліпептидів.
Американський вчений-генетик Б. Мак-Клінтон, вивчаючи природу різного забарвлення зерен кукурудзи в одному качані, зробила припущення, що існують мобільні гени, які контролюють пігментацію зерен. Такий ген розташований у гетерохрома-тинній ділянці хромосоми, і коли він перебуває поруч з геном, відповідальним за пігментацію, то блокує його дію. Стрибаючий ген (хромосомний дисоціатор) регулярно спричинює розриви в суміжних з ним ділянках хромосом. Справедливість такої гіпотези була експериментально підтверджена на інших генетичних моделях (дрозофіли, миші та ін.).
ДНК багатьох видів містять мобільні (рухомі) генетичні елементи — послідовності, здатні "стрибати" з однієї ділянки ДНК в іншу і в цих нових місцях залишати свої копії, збільшуючи тим самим генетичний матеріал. Така думка була спростована повідомленнями, що лише невелика частина ДНК (у клітинах людини близько 1 %) дійсно кодує білки. Доведено, що в межах молекули ДНК існують некодувальні нуклеотидні послідовності, які не містять інформації щодо білкового продукту.
Кожний з мобільних генів складається з декількох тисяч ланок. На обох кінцях такого елемента розташовані однакові ділянки. Вони забезпечують рухливість генів і включають ген у роботу.
Мобільні генетичні елементи забезпечують підвищений синтез РНК і виконують такі функції
-є важливим фактором біологічної еволюції;
- утворюють повний генетичний матеріал, який може використовуватися для формування нових генів;
-впливають на мінливість організму;
- порушують роботу генетичного апарату, що призводить до утворення ракових клітин.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 3608;