Теоретичні відомості. Питомою теплоємністю речовини називається кількість теплоти, необхідна для нагрівання одиниці маси речовини на 1ОС.
Питомою теплоємністю речовини називається кількість теплоти, необхідна для нагрівання одиниці маси речовини на 1ОС.
Для визначення питомої теплоємності речовини користуються методом змішування. Метод змішування полягає в тому, що два тіла, нагріті до різних температур, приводяться в дотик, при цьому в ізольованій системі: скільки теплоти віддасть більш нагріте тіло, стільки отримає більш холодне. Кількість теплоти, одержана тілом при нагріванні, чи витрачена при охолодженні пропорційна його масі та різниці температур в кінці та початку досліду, тобто (1), де Q - кількість теплоти, m - маса тіла, c - питома теплоємність, t2 - кінцева температура тіла,t1 - початкова температура тіла.
Нехай ми маємо тверде тіло масою М, нагріте до температури Т ОС. Помістимо це тіло в калориметр з водою при температурі t ОС. У результаті теплообміну в калориметрі встановиться температура q ОС.
Кількість теплоти, віддана нагрітим тілом, буде дорівнювати (2), де с - питома теплоємність речовини тіла.
Кількість теплоти, одержана водою, дорівнює (3).
Кількість теплоти, одержана калориметром (4), де і - маса води в калориметрі та маса самого калориметра відповідно, і - питома теплоємність води і матеріалу калориметра.
Із закону збереження енергії слідує, що , тобто (5).
Із (5) легко визначити невідому питому теплоємність речовини твердого тіла (6).
При більш точному визначенні питомої теплоємності необхідно врахувати теплоту, затрачену на нагрівання термометра та випромінювання у зовнішнє середовище.
Дата добавления: 2014-12-16; просмотров: 945;