Попереково-крижового сплетення. Завдання: загальнотонізуючий вплив, зменшення болю під час рухів; стимуляція крово- і лімфообігу, поліпшення тканинного обміну; зняття застійних явищ у зоні
Завдання: загальнотонізуючий вплив, зменшення болю під час рухів; стимуляція крово- і лімфообігу, поліпшення тканинного обміну; зняття застійних явищ у зоні збудженого нерва й у малому тазі; розвантаження, хребта в попереково-крижовому відділі; відновлення рухів у тазостегнових суглобах й хребті; розвиток функції опори, тренування ходьби.
Вихідні положення: полегшені, лежачи на спині (валик під коліна), лежачи на здоровому боці (валик під бік), лежачи на животі (подушка лід живіт), сточи навпочінки, стоячи на колінах (з опорою й без опори), стоячи, у русі.
Елементарні гімнастичні вправи для верхніх і нижніх кінцівок з великою амплітудою, дихальна гімнастика, вправи на розслаблення, на розтягання, у висі, вправи із зусиллям, напруженням, в опорі у поєднанні з розслабленням, на рівновагу й координацію, з м'ячем, палицями, гантелями, біля гімнастичної стінки, елементи гімнастики йогів (пози, вправи).
Темп середній, амплітуда повна, без болю. Тривалість 30 хв. Масаж.
Необхідно пам'ятати, що при радикулопатії корінців попереково-крижового сплетення біль найчастіше виникає при:
• підніманні прямої ноги у вихідному положенні лежачи; розгинанні й витягуванні ноги із зігнутого положення; повороті стегна назовні; нахилі вперед при прямих ногах;
• повороті тулуба в напрямі, протилежному хворому боку;
• рухах випрямленою ногою в різні боки.
Тому при розвантажувальному вихідному положенні (упор стоячи на колінах) зменшується напруження м'язів спини, хребет звільняється від статичного обтяження, що дозволяє виконувати рухи тулубом і ногою (відведення таза назад, рухи ногою в різних напрямах, повзання).
Для витягнення хребетного стовпа застосовуються вправи типу змішаних висів на гімнастичній стінці (виконувати їх треба обережно). Використовуються спеціальні витягнення у воді, у басейні, плавання.
Під час проведення занять треба пам'ятати, що фізичні вправи виконуються спокійно, ритмічно, з постійним збільшенням амплітуди, дозування здійснюється з урахуванням больового синдрому. Спеціальні вправи необхідно чергувати з вправами для здорової кінцівки й дихальними. Заняття проводяться індивідуально або з малими групами. Тривалість від 10 до 40 хв.
При радикулопатіях у попереково-крижовому відділі хребта за допомогою масажу впливають на паравертебральні зони крижових, поперекових і нижньогруднинних спинномозкових сегментів (S1 – S9; L1 – L5; T11 – T12 ). Масажують сідничні м'язи; задню поверхню стегна; ділянки хребта, попереку; гребенів клубових кісток; виконують струс таза; впливають на больові точ-
ки. Масаж больових точок здійснюють у паравертебральних зонах, міжос-тистих проміжках, ділянці таза у гребенів клубових кісток і на стегні по ходу сідничного нерва. Тривалість процедури — 10—20 хв. Курс лікування 10—15 процедур, заняття проводять щодня.
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 662;