Лекція № 8. Укладання стрілочних переводів у кривих. Паралельний зсув колій. Сплетення і суміщення колій.
Для з'єднання колій між собою застосовують стрілочні переводи, які завдяки своїй конструкції створюють безперервність рейкової колії і дозволяють рухомому складу переходити з однієї колії на іншу.
Стрілочний перевід складається з:
- стрілки, що включає дві рамні рейки, два рухомих вістряки і перевідний механізм;
- хрестовини, що складається з осердя і двох вусовиків;
- контррейок, що забезпечують напрямок гребенів коліс у відповідні жолоби хрестовини;
- сполучних рейкових ниток (до яких відноситься і перевідна крива), що розташовуються між кінцем рамних рейок і початком хрестовини;
- перевідних брусів.
Стрілочні переводи поділяються на поодинокі, подвійні (здвоєні) і перехресні.
Поодинокі переводибувають звичайні, симетричні і несиметричні. Найбільше поширення мають звичайні поодинокі стрілочні переводи, що бувають правосторонніми і лівосторонніми. Вони розрізняються в залежності від типу рейок (Р75, Р65, Р50) і марки хрестовини, що характеризує її кут (1/9, 1/11 і ін.).
При проектуванні станцій необхідно керуватися наступними основними розмірами стрілочних переводів (мал. 2.1), мм:
Lп- повна довжина переводу;
т - відстань від стика рамної рейки до початку вістряка;
ао - відстань від початку вістряка до центра переводу;
а - відстань від стика рамної рейки до центра переводу: а = ао + т
b - відстань від центра переводу до торця хрестовини: b = bо + q,
bо - відстань від центра переводу до математичного центра хрестовини;
q - відстань від математичного центра хрестовини до її торця;
е - ширина колії;
a - кут хрестовини.
Прийнято зображувати стрілочні переводи в осях колій. На основній колії показують центр переводу - точку перетинання осей колій.
Стрілочні переводи, що укладаються на головних, приймально-відправних і інших коліях, приймаються відповідно до типів рейок для цих колій.
Стрілочні переводи на головних коліях, по яких проходять поїзди зі швидкістю більш 100 км/год, а також одиночні переводи на коліях прийому і відправлення пасажирських поїздів (у місцях відхилення цих поїздів на бокову колію чи проходження з бокової колії) повинні мати хрестовини не крутіше 1/11. При пропуску пасажирських поїздів по прямій колії допускається укладання стрілочних переводів із хрестовинами марки 1/9. На приймально-відправних коліях вантажного руху звичайні стрілочні переводи укладають з хрестовинами не крутіше 1/9, а симетричні - не крутіше 1/6.
Поодинокі симетричні стрілочні переводи мають відхилення кожної з обох колій від основного напрямку на кут a/2 (мал. 2.2). Застосування симетричних стрілочних переводів з великим кутом (марка 1/6) дозволяє одержати меншу довжину переводу при радіусі перевідної кривої переводу марки 1/9.
Рис. 2.1. Схема поодинокого звичайного стрілочного переводу (правосторонньго)
Рис. 2.2. Схема поодинокого симетричного стрілочного переводу
Симетричні переводи типу Р50 марки 1/6 звичайно укладають у сортувальних парках з метою скорочення довжини їхніх горловин. Ці переводи доцільно застосовувати також на коліях вантажних районів, локомотивного і вагонного господарств.
Подвійні стрілочні переводиукладають дуже рідко (у даний час вони практично не виробляються). Вони бувають симетричні (їх іноді називають трійниками) і несиметричні, котрі поділяються на різнобічні й однобічні.
На мал. 2.3, а приведений подвійний симетричний перевод. На мал. 2.3, б приведений подвійний несиметричний різнобічний перевод.
Рис. 2.3. Схеми подвійних стрілочних переводів.
Перехресні стрілочні переводи, щоукладаються в місці перетинання двох колій, включають чотири пари вістряків, дві гострі хрестовини (марки 1/9) з контррейками і дві спеціальні тупі хрестовини (мал. 2.4). По перехресних переводах марки 1/9 можна відхиляти на бокову колію пасажирські поїзди, причому поодинокий перевод, що є продовженням перехресного, може бути в цьому випадку також марки 1/9. Кожен перехресний перевод заміняє два звичайних стрілочні переводи, покладених назустріч один одному, і при цьому займає менше місця по довжині. Застосування перехресних переводів скорочує довжину горловини і поліпшує умови проходу поїздів. Особливо доцільно укладати перехресні переводи на великих пасажирських і при реконструкції дільничних і сортувальних станцій, де ці переводи, крім зменшення довжини горловини, різко скорочують число протилежних кривих на маршрутах прийому і відправлення поїздів.
Внаслідок складності конструкції перехресний перевод вимагає більш ретельного нагляду і догляду в порівнянні зі звичайними переводами. Укладання перехресних переводів на головних коліях станцій, де можливе безупинне пропускання поїздів (v = 70 км/ч), як правило, не допускається.
Рис. 2.4. Схема перехресного стрілочного переводу.
Рис. 2.5. Схема глухого перетинання
Глухі перетинаннявлаштовують у місці перетинання двох колій, коли не потрібно забезпечувати перехід рухомого складу з однієї з цих колій на іншу. З різних видів глухих перетинаннь найбільш часто застосовують типові глухі перетинання марок 2/11, 2/9 і 2/6, у яких кут перетинання дорівнює подвійному куту хрестовини звичайного чи симетричного переводу (мал. 2.5). У глухому перетинанні є дві тупі і дві гострі хрестовини з контррейками.
Стрілочні переводи, що укладаються поруч на одній колії, можуть мати різне взаємне розташування (мал. 2.6).
При укладанні двох стрілочних переводів назустріч один одному (схеми I і II) між стиками рамних рейок передбачається пряма вставка d. При побіжному укладанні двох стрілочних переводів, розташованих по різні сторони від основнї колії (схема III), вставка розміщається між торцем хрестовини першого переводу і початком рамної рейки другого переводу. Довжина вставки d приймається різною в залежності від схеми укладання, призначення колій (головні, приймально-відправні, інші), умов проектування (нормальні чи стиснуті), швидкостей руху поїздів (до 120 км/год чи 121-160 км/ч).
Рис. 2.6. Схеми взаємного розташування стрілочних переводів
При відгалуженні двох паралельних колій в одну сторону (схема IV) і в різні сторони (схема V) відстань між центрами переводів залежить від заданої відстані між осями колій е. Щоб забезпечити безпеку одночасних пересувань по обох бокових коліях, відстань між осями колійповинна бути не менш 5,3 м у нормальних умовах проектування і 4,8 м у стиснутих умовах.
Розрахункова вставка р у схемі IV визначається по формулі р = e / sina – (b1 + a2).
Розрахункова вставка р у схемі V визначається по формулі р = e / sina – (b1 + b2).
Лекція № 8. Укладання стрілочних переводів у кривих. Паралельний зсув колій. Сплетення і суміщення колій.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 3237;