Та за методом участі в капіталі
Довгострокові фінансові інвестиції — це інвестиції, які не є поточними, тобто інвестиції строком погашення більше одного року, а також інвестиції, які не можуть бути реалізованими у будь-який момент.
Розрізняють довгострокові фінансові інвестиції, що надають право власності (інвестиції в акції інших підприємств, внески до статутного капіталу) та інвестиції, що утримуються підприємством до їх погашення (боргові цінні папери, довгострокові векселі та ін.).
Згідно з П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» застосовуються два методи оцінки довгострокових фінансових інвестицій на дату балансу:
1) за справедливою вартістю;
2) за методом участі в капіталі.
За справедливою вартістю довгострокові фінансові інвестиції відображаються, коли:
• інвестиції придбані та утримуються виключно з метою їх наступного перепродажу протягом короткострокового періоду;
• інвестор не має суттєвого впливу (до 25 % акцій);
• асоційоване (або спільне) підприємство здійснює діяльність в умовах, які суттєво обмежують її здатність передавати кошти інвестору (учаснику спільного підприємства) протягом довгострокового періоду.
Довгострокові фінансові інвестиції у дочірні підприємства відображаються материнською компанією за справедливою вартістю, коли вони виключаються при консолідації фінансових звітів, згідно з П(С)БО 20 «Консолідована фінансова звітність».
Для обліку довгострокових фінансових інвестицій використовується однойменний рахунок 14, за дебетом якого відображають їх надходження (придбання) із Кт 31, за кредитом 14 — їх вибуття (списання) чи зменшення вартості із Дт 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій», 975 «Уцінка необоротних активів та фінансових інвестицій»; реалізаційна вартість — Дт 31 Кт 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій»; визначення фінансового результату — Дт 79 Кт 971, Дт 741 Кт 79. Нарахування та отримання дивідендів — Дт 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» Кт 731 «Дивіденди одержані»; Дт 31 Кт 373 «Розрахунки за нарахованими доходами».
Метод участі в капіталі — це метод обліку довгострокових фінансових інвестицій, за яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора в чистих активах інвестування.
За методом участі в капіталі відображаються в обліку фінансові інвестиції:
— в асоційовані компанії;
— у спільне підприємство у контролюючого учасника;
— у дочірні підприємства у фінансових звітах материнської компанії.
Дохід відображається записом: Дт 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом участі в капіталі» Кт 721 «Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства» Кт 722 «Дохід від спільної діяльності» Кт 723 «Дохід від інвестицій у дочірні підприємства».
Втрати відображаються записом: Дт 961 «Втрати від інвестицій в асоційовані підприємства», Дт 962 «Втрати від спільної діяльності» Дт 963 «Втрати від інвестицій у дочірні підприємства» Кт 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом участі в капіталі».
Залишки по рахунках 72 «Дохід від участі в капіталі» і 96 «Втрати від участі в капіталі» у кінці звітного періоду списуються на субрахунок 792 «Результат фінансових операцій».
Фінансові інвестиції до погашення (боргові цінні папери: облігації, казначейські зобов’язання, депозитні (ощадні) сертифікати), що підтверджують право на отримання фіксованого доходу і право повернути номінальну вартість у передбачений в цінному папері термін, первісно оцінюються і відображаються в обліку за собівартістю, а на дату балансу за амортизованою собівартістю.
Амортизована собівартість — це собівартість фінансової інвестиції з урахуванням часткового її списання внаслідок зменшення корисності, яка збільшена (або зменшена) на суму накопиченої амортизації дисконту (або премії).
Різниця між собівартістю і вартістю погашення інвестицій у боргові цінні папери (дисконт або премія при придбанні) амортизується інвестором протягом періоду з дати придбання до дати їх погашення за методом ефективної ставки відсотка.
Метод ефективної ставки відсотка — це метод нарахування дисконту або премії, за яким сума амортизації визначається як різниця між доходом за фіксованою ставкою відсотка і добутком ефективної ставки та амортизованої вартості на початок періоду, за який нараховується відсоток.
Сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням відсотка, що підлягає отриманню, і відображається у складі інших фінансових доходів або інших фінансових витрат з одночасним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій.
В обліку ці події будуть відображені записами:
• на суму доходів — Дт 373 Кт 732;
• списання різниці між купівельною і номінальною вартістю Дт 95 «Фінансові витрати» Кт 143 «Інвестиції непов’язаним сторонам»;
• збільшення вартості інвестиції Дт 143 Кт 73.
Донарахування або списання різниці провадиться у такому порядку, щоб на момент погашення боргових цінних паперів їх вартість на рахунку 14 дорівнювала номінальній, яка буде погашена.
Синтетичний облік операцій із довгостроковими фінансовими інвестиціями ведеться у журналі-ордері № 4Б с.-г.
Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 973;