Організація держави на західноукраїнських землях. Проголошення ЗУНР. Польсько-український конфлікт.

 

Передумови утворення ЗУНР:

1.Поразка Австро-Угорщини у війні, пошук урядом внутрішньої підтримки.

2. 16 жовтня 1918 р. — маніфест австрійського імператора про перебудову держави на федеративних засадах, де «кожне плем’я та область, яку воно заселяє, творить свій власний державний організм».

3. 18 жовтня 1918 р. — обрання у Львові Української Національної Ради — політичного керівництва українського національно-визвольного руху.

4. 19 жовтня 1918 р. — постанова Національної Ради про утворення на українських землях Австро-Угорщини єдиної Української Держави (прагнення домогтися визнання Української Держави мирно, в межах існуючої законності).

5. Вересень 1918 р. — утворення молодими українськими офіцерами Центрального військового комітету, який розпочав свою роботу як штаб підготовки повстання.

6. 1 листопада 1918 р. — захоплення українськими військовими формуваннями на чолі з Д. Вітовським найважливіших об’єктів та урядових установ у Львові та інших містах Східної Галичини (ці події отримали назву «листопадовий чин» або «листопадовий зрив»).

7. 11 листопада 1918 р. — створення першого українського уряду — Державного Секретаріату на чолі з К. Левицьким.

8. 13 листопада 1918 р. — прийняття нової назви Української Держави — Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Президентом став Євген Петрушевич.

Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) — українська держава, створена в листопаді 1918 р. на західноукраїнських землях, які входили до складу Австро-Угорської імперії.

 

Внутрішня політика. Державне управління:а)створення дієвих органів законодавчої та виконавчої влади в центрі і на місцях шляхом проведення демократичних виборів;б)державні символи:жовто-блакитний прапор;в)закон про громадянство, проголошення української мови державною. Соціально-економічна політика: а)земельна реформа на користь селян;б)8-годинний робочий день;в)введення національної валюти:гривні та карбованця. Армія: створення Української Галицької Армії(УГА) на чолі з Омельяновичем, Павленком. Культурно-освітня:а)закон про шкільництво:дозвіл на заснування українських приватних шкіл, право національних-меншин на школи з рідною мовою викладання;б)національним меншинам гарантовано 30% місць у майбутньому парламенті.

 

Польсько-український конфлікт 1918-1919 рр. 21 листопада 1919р. польські війська захопили Львів і уряд ЗУНР змушений був переїхати до Тернополя, а пізніше до Станіслава(нині Івано-Франківськ).Полякам допомагала Антанта, яка планувала зробити з Польщі буферну державу(захист Європи від РР). 7-28 червня Чортківська офензива - наступальна операція УГА під час якої 25 тис. українських вояків примусили відступати по всьому фронту 100 тис. польську армію, але українцям не вистачило зброї та боєприпасів, призвело до поразки. В липні 1919р. поляки окупували Сх. Галичину, а УГА відступили за річку Збруч на територію УНР.

 

Отже, Західноукраїнська Народна Республіка, що проіснувала більше восьми місяців, впала. Головною причиною поразки була значна перевага противника у силі – боротьба фактично велася між 3,5 млн. українців Східної Галичини і 18 лмн. Поляків за підтримки останніх країнами Антанти. Але, незважаючи на невдачу, спроба визволити західноукраїнські землі від іноземного поневолення та об'єднати їх із землями Української Народної Республіки чітко окреслила етнографічні кордони українського народу, збагатила його новим досвідом, знаннями і вмінням. Усе це мов естафету перебрали нові покоління борців за незалежну Українську державу.








Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 2010;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.