Бюджетний устрій та бюджетна система України
Згідно з Бюджетним кодексом України бюджетний устрій – це визначена правовими нормами організація і принципи побудови бюджетної системи, її структура, взаємозв’язок між окремими ланками бюджетної системи. Бюджетний устрій України визначається з урахуванням державного устрою і адміністративно-територіального поділу. Оскільки Україна є унітарною державою, бюджетна система країни є дворівневою.
Зміст бюджетного устрою в державі:
1) організація бюджетної системи;
2) принципи її побудови;
3) повноваження законодавчих і виконавчих органів державної влади, органів місцевого самоврядування і їх виконавчих органів.
Бюджетна система – це врегульована нормами права сукупність усіх видів бюджетів.
Згідно зі ст. 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається із державного бюджету і місцевих бюджетів.
Місцевими бюджетами визнаються бюджет АР Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування визнаються бюджети територіальних общин сіл, селищ, міст та їх об’єднань.
Стаття 6 Бюджетного кодексу України виділяє зведений бюджет, який є сукупністю показників бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного та соціального розвитку держави.
Зведений бюджет України включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, зведених бюджетів областей і міст Києва та Севастополя. Зведений бюджет Автономної Республіки Крим включає показники бюджету Автономної Республіки Крим, зведених бюджетів її районів і бюджетів міст республіканського значення. Зведений бюджет області включає показники обласного бюджету, зведених бюджетів районів і бюджетів міст обласного значення цієї області. Зведений бюджет району включає показники районного бюджету, бюджетів міст районного значення, селищних і сільських бюджетів цього району. Зведений бюджет міста з районним поділом включає показники міського бюджету і бюджетів районів.
Принципи бюджетного устрою (бюджетної системи) в Україні (ст. 7 Бюджетного кодексу України):
1) принцип єдності бюджетної системи України;
2) принцип збалансованості;
3) принцип самостійності;
4) принцип повноти;
5) принцип обґрунтованості.
Реалістичність бюджету базується на достовірності таких основних прогнозних показників соціально-економічного розвитку:
1) валовий внутрішній продукт номінальний;
2) індекс споживчих цін;
3) прибуток підприємств;
4) надходження в бюджет від приватизації;
5) темпи приросту монетарної бази до початку року;
6) темпи приросту грошової бази до початку року;
7) експорт та імпорт товарів і послуг;
8) інші показники, які затверджуються Кабінетом Міністрів України до складання бюджету;
9) принцип ефективності;
10) принцип субсидіарності;
11) принцип цільового використання бюджетних коштів;
12) принцип справедливості і неупередженості;
13) принцип публічності і прозорості (Міністерство фінансів України забезпечує доступність для публікації: 1) проекту закону про Державний бюджет; 2) закону про Державний бюджет з додатками; 3) інформації про виконання Державного бюджету України; 4) інформації про показники виконання зведеного бюджету України; 5) іншої інформації про виконання Державного бюджету України. Проект закону про Державний бюджет публікується протягом семи днів після його подання Верховній Раді України. Бюджети публікуються протягом десяти днів з дня їх прийняття).
6) принцип відповідальності учасників бюджетного процесу.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 969;