Порядок укладання договору

Після обміну листами між аудитором та його клієнтом укладається договір на проведення аудиту. При цьому листи можуть бути додатком до договору, якщо це обумовлено умовами договору.

Договір на проведення аудиту є основним документом, який засвідчує факт до­сягнення домовленості між замовником та виконавцем про проведення аудитор­ської перевірки, він документально стверджує, що сторони дійшли згоди з усіх моментів, обумовлених у договорі. Для того, щоб уникнути неправильного розумін­ня сторонами взятих на себе зобов'язань, умов їх виконання та прийнятого ступеня відповідальності, необхідно максимально зрозуміло обумовлювати в договорі всі ключові аспекти взаємовідносин, які можуть виникати в процесі аудиторської пере­вірки.

Договір на проведення аудиторської перевірки є офіційним документом, який регламентує взаємовідносини "клієнт-аудитор", і в загальних рисах не відрізняється від звичайних договорів, які використовуються в підприємницькій діяльності. Алго­ритм його укладання наведений на рис. 4.4.

Договір на проведення аудиту має суттєві відмінності від інших договорів, які ви­користовуються в підприємництві. У першу чергу це врахування інтересів третьої сторони (споживачів інформації фінансової звітності), яка не бере участі в укладан­ні договору та перед якою аудитор фактично несе відповідальність (у тому числі ма­теріальну) при завданні збитків у результаті неякісної перевірки. Тому перед підпи­санням угоди аудитору необхідно не тільки чітко зрозуміти бажання клієнта, і, по можливості, допомогти йому правильно сформулювати своє замовлення. Якість проведення аудиторської перевірки, безконфліктність взаємовідносин аудитора з клієнтом, однозначне трактування прав та обов'язків сторін значною мірою за­лежать від чіткого укладання договору на проведення аудиту.

Детальна структура договору може бути різною, проте його форма повинна від­повідати загальноприйнятій в Україні формі складання договорів. Доцільно врахову­вати в договорі певну специфіку аудиту в Україні, на яку сторони часто не зверта­ють уваги. Так, у договорі на аудит бажано передбачити право аудитора відмовити у видачі аудиторського висновку, визначити строки надання клієнтом документів, необхідних для проведення перевірки, тощо. У договорі можна передбачити авансу­вання клієнтом послуг аудиторської фірми. Доцільним для аудитора буде внесення до договору пункту, що зобов'язує клієнта надавати допомогу аудитору в процесі пе­ревірки (виділення працівників для надання допомоги при проведенні інвентариза­ції, надання аудиторові транспорту і готелю у разі необхідності відрядження тощо). Аудиторські фірми іноді вносять у договір пункти про надання клієнту додаткових конкретних послуг, а також пункти про оплату фактично виконаної роботи аудито­ра у випадку одностороннього розірвання договору клієнтом.

Для того щоб уникнути неправильного розуміння сторонами взятих на себе зобов'язань, умов їх виконання та прийнятого ступеня відповідальності, необхідно максимально чітко обумовити в договорі всі ключові аспекти взаємодії, які виникають у зв'язку з його укладанням..


 

 


 

 

Рис. 4.4 Алгоритм укладання договору на проведення аудиту

 

Положення, які містить договір

Детальний зміст договору на проведення аудиту може бути різним залежно він ситуації, проте існує ряд моментів, які в будь-якому разі повинні знайти відображен­ня в договорі. Договір обов'язково повинен містити такі положення:

мету аудиту;

масштаб аудиту, враховуючи посилання на чинне законодавство, стандарти, нормативи та інші аналогічні документи (до поняття масштабу аудиту вхо дить необхідний обсяг та глибина перевірки, склад, кількість і обсяг аудитор­ських процедур);

можливість доступу до будь-яких записів, документації та іншої інформації, необхідної для проведення аудиту;

відповідальність керівництва підприємства, яке перевіряється, за надану аудитору інформацію (при необхідності обумовлюється вимога про одержання від керівництва підприємства письмового підтвердження, яке стосується наданої інформації);

умови відповідальності за початкові залишки при першому проведенні аудиту або якщо попередні перевірки виконувалися іншим аудитором;

зауваження про те, що у зв'язку з сутністю перевірки та інших властивих аудиту обмежень існує можливість і навіть імовірність того, що будь-які, на­віть суттєві, помилки можуть залишитися невиявленими;

форма, в якій замовнику буде видана інформація про результати проведеної аудитором роботи (обсяг та склад переданої замовнику документації).

Крім того, договір може містити такі положення:

угоди, які стосуються залучення до перевірки інших аудиторів та експертів із певних аспектів аудиту;

угоди, які стосуються залучення до перевірки внутрішніх аудиторів та іншого персоналу клієнта;

порядок розрахунків за виконання робіт із проведення аудиту;

будь-які можливі обмеження аудиторських зобов'язань;

посилання на будь-які додаткові угоди між аудитором та клієнтом.








Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 1124;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.013 сек.