Мета й завдання аудиту витрат і собівартості продукції

Метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є на­дання інформації користувачам для прийняття рішень повної, правдивої і неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності й рух грошових коштів підприємства.

Інформацію про результати діяльності підприємство надає користувачам через оприлюднення звіту за ф. 2 "Звіт про фінансові результати", в якому інформація по­дається з погляду видів діяльності: надзвичайної і звичайної. Інформація зі звичай­ної діяльності у звіті подається за підвидами: операційна, інвестиційна та фінансо­ва. На рис. 15.1 подано класифікацію витрат залежно від видів діяльності.

У свою чергу, операційна діяльність поділяється на основну та іншу операційну діяльність.

Основна операційна діяльність — це діяльність, пов'язана з виробництвом або ре­алізацією продукції (товарів, робіт, послуг), яка є головною метою створення під­приємства і забезпечує основну частину його доходів.

Інша операційна діяльність — це діяльність, пов'язана з реалізацією інших обо­ротних активів, іноземної валюти, з операційною орендою і т. ін., тобто діяльність, що не належить до основної, інвестиційної та фінансової.

Інвестиційна діяльність — це діяльність, пов'язана з придбанням і реалізацією тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою ча­стиною еквівалентів грошових коштів.


 

 

 


Операційна діяльність Фінансова діяльність Інша діяльність Надзвичайна діяльність
Звичайна діяльність

 

Рис. 15.1. Класифікація витрат залежно від видів діяльності

Фінансова діяльність — це діяльність, яка приводить до зміни розміру і складу власного і позикового капіталу підприємства.

Звіт про фінансові результати окремо подає інформацію про витрати періоду, на­дає інформацію про результати діяльності (прибуток, збиток) та про проведені ви­трати за елементами.

Користувачам важливо мати достовірну, повну, неупереджену інформацію про всі дії і події суб'єкта господарювання, які належать до витрат підприємства, в т. ч. витрат на виробництво та витрат періоду, про собівартість готової продукції. Для ко­ристувачів інформація про витрати і собівартість продукції є досить важливою, тому що:

§ це ціноутворюючий фактор;

§ суттєвий чинник прибутковості чи збитковості діяльності суб'єкта господа­рювання;

§ це фактор, який впливає на оподаткування суб'єкта господарювання;

§ є соціальним фактором, що впливає, з одного боку, на задоволення соціаль­них потреб працівників через заробітну плату, премії тощо, з іншого — через ціни на покупну продукцію для задоволення потреб населення.

Метою аудиту витрат і собівартості продукції є складання аудитором виснов­ку про те, чи відповідає інформація, відображена у фінансовій звітності щодо ви­трат і собівартості реалізованої продукції, в усіх суттєвих аспектах нормативним документам, які регламентують порядок обліку, підготовки і подання фінансо­вих звітів.

Щоб скласти об'єктивну думку щодо інформації про витрати суб'єкта господа­рювання, випуск продукції та її собівартості, аудитору необхідно:

§ одержати обґрунтовану гарантію того, що інформація в бухгалтерській доку­ментації та інших джерелах даних із питань перевірки достовірна і достатня;

§ вирішити, чи правильно відтворена в обліку і звітності відповідна інфор­мація.

3 цією метою аудитор повинен здійснити:

§ перевірку наявності й правильності оформлення первинних документів, що є підставою для записів із формування собівартості продукції (робіт, послуг);

§ перевірку правильності віднесення витрат до складу собівартості продукції (робіт, послуг);

§ оцінку стану синтетичного й аналітичного обліку витрат на виробництво, що входять до собівартості продукції (робіт, послуг);

§ перевірку правильності оприбуткування готової продукції;

§ перевірку повноти правильності й достовірності відображення операцій із формування собівартості продукції (робіт, послуг) в обліку та звітності;

§ оцінку правильності формування собівартості продукції (робіт, послуг) за об'єктами калькулювання витрат;

§ перевірку правильності відображення в обліку і звітності собівартості реалі­зованої продукції.

Отже, метою аудиту витрат на виробництво і собівартість виробленої та реалізо­ваної продукції є складання аудитором висновку про те, чи відповідає інформація, відображена у звітності та бухгалтерському обліку, в усіх суттєвих аспектах норма­тивним документам, які регламентують порядок бухгалтерського обліку та складан­ня фінансової звітності, оскільки гарантом достовірності цієї інформації є аудитор­ський висновок.








Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 1189;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.