Рекреаційно-туристичний потенціал регіону. Подільський регіон, до складу якого входять Вінницька, Тернопільська та Хмельницька області, знаходиться в південно-західній частині України

Подільський регіон, до складу якого входять Вінницька, Тернопільська та Хмельницька області, знаходиться в південно-західній частині України. Його площа 60,9 тис. км2. (10,1% площі України), чисельність населення – 4560,2 тис.чол. (9,5% кількості населення країни), в т.ч.: сільське – 53%, міське – 47%.

Регіон має зручне економіко-географічне та туристичне положення, зокрема, такі його характеристики, як централізованість, сусідство із відносно розвиненими регіонами, вигідне транспортне сполучення. Близькість його до державного кордону, є передумовою міжнародного туристичного обміну. Регіон достатньо забезпечений шляхами сполучення: протяжність залізниць та автомобільних шляхів вище середнього показника по країні. Через регіон проходять транспортні магістралі, що є стратегічними для держави. В обласних центрах функціонують аеропорти, судноплавство здійснюється Дністром та Південним Бугом. Факторами, що сприятимуть подальшому розвитку туризму, буде будівництво швидкісних магістралей по території регіону.

Поверхня Поділля – підвищена полого-хвиляста рівнина в межах Подільської височини, з плоскими межиріччями та глибокими каньйоноподібними долинами. Тут також знаходяться горбогір¢я: Кременецькі гори та Опілля, а в південно-західній частині - вапнякові пасма - Товтри. У Придністров’ї є багато печер, деякі з них - унікальні навіть на світовому рівні (с. Кривці «Кришталеві печери»).

Клімат регіону визначається як помірно континентальний. Найхолодніший місяць – січень (середня температура - 4 - -6°С), найтепліший місяць - липень, (+19°С), найвищі температури сягають +38°С. Опади розподіляються нерівномірно: на півдні та південному сході – мінімальна кількість, а максимальна - на заході.

Ландшафтні рекреаційні ресурси Поділля, доволі значні - 765,9 тис.га, що складає 9,9% від загальної кількості по Україні. Площа лісів регіону - 805,5 тис.га, (10,4% від площі усіх лісів країни), лісистість території - 12,05%. Ліси рекреаційного призначення займають 100,8 тис.га, що складає 4,5% площі рекреаційних лісів України та 12,5% лісів регіону.

Площа закріплених мисливських угідь регіону становить 4438,7 тис. га (9,2% мисливських угідь країни), в тому числі: у Вінницькій області – 1963,1 тис. га, Тернопільській – 973,0, Хмельницькій – 1502,6. Мисливська фауна досить різноманітна: понад 50 видів птахів та 20 видів ссавців.

В регіоні заповідано 6,9% території, в тому числі у Вінницькій – 0,7%, Тернопільській – 8,4% і Хмельницькій – 13,7% (площа ПЗФ області є найбільшою в країні) (табл.2.5.2). Серед значних об’єктів: заповідник “Медобори” та найбільший в Європі Національний природний парк “Подільські Товтри”.

Загальна довжина річок Поділля становить 13,1% від загального показника по Україні. Для організації рекреації та туризму значний інтерес мають природні ділянки річок Дністер, Південний Буг, Смотрич, Случ.

На річці Смотрич в Кам’янець-Подільському існує перший в Україні атракціон “bandage jamping” (стрибки з мосту на гумовому канаті).

На Поділлі озер мало, а ставків - 5893, що становить близько 1/5 усієї їх кількості в країні, площа водної поверхні – 40,4 тис.га. Значний рекреаційний потенціал мають водосховища, із площею водної поверхні 27,0 тис. га. Найбільшими водосховищами регіону є Дністровське та Заложцівське.

В межах Поділля лікувальні мінеральні води представлені двома провінціями. Перша, представлена 15 родовищами – азотних, азотно-метанових і метанових вод артезіанських басейнів, друга - 4 родовищами - радонових киснево-азотних вод кислих кристалічних порід. Експлуатаційні запаси мінеральних вод - 7127 км3./добу, що становить 11,1% до загальних запасів мінеральних вод країни, а використовується лише 922,1 км3./добу, або 12,9%.

Крім того, в даному регіоні існує 30 родовищ торф’яних грязей, але практично використовується два – Войтовецьке у Вінницькій області та Конопківське у Тернопільській області.

Потенціал рекреаційних ресурсів – 769,5 тис.га, що становить 19,1% від загального показника по країні в т.ч.у Вінницькій області – 290,7 тис.га, Тернопільській – 207,0, Хмельницькій – 268,2. Рекреаційні ресурси освоєні на 103,0 тис.га, або 13,4% загальної площі. Потенційна місткість природних ландшафтів - 1899 тис.чол., або 12,5% до загального показника.

Найбільша питома вага природного рекреаційного потенціалу зосереджено в Хмільницькому (10% від регіонального значення), Вінницькому (3,1%) та Кам¢янець-Подільському районах (4,6%).

Культурно-історичні пам’ятки на території Поділля розміщені нерівномірно: найбільше їх збереглося в західній частині, трохи менше - в центрі і ще менше - на сході. За оцінкою історико-архітектурного потенціалу України, області Поділля займають високі позиції. Так, за кількістю цих пам’яток Тернопільська область посідає 3 місце, Вінницька - 11, а Хмельницька – 15. Хронологічний діапазон пам’яток охоплює 7 століть: з ХVІ по ХХ.

Найвизначнішим культурно-історичним центром регіону є Кам’янець-Подільський, який за наявністю пам’яток займає 3 місце в Україні. В місті функціонує державний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець». Однією із значних культових споруд країни є Почаївська Лавра. Особливе місце серед релігійних центрів займає селище Меджибіж, де знаходяться могили засновника хасидизму та його учнів, старовинне єврейське кладовище Меджибожа є місцем паломництва численних прочан із різних країн світу.

Багато історико-культурних пам’яток та пам’ятних місць на Поділлі пов’язано з історією національно-визвольної боротьби українського народу під проводом Б. Хмельницького та У. Кармалюка, а також громадянської, Великої Вітчизняної війни і голодомору. Тут збереглися традиції народних промислів і досвід проведення народних свят (в Кам’янець-Подільському - фольклорно-етнографічні свята “Подільські візерунки”, “Козацькі забави”).

Важливе значення для формування і функціонування рекреаційного комплексу має загальний рівень соціально-економічного розвитку регіону, який в даний областях на 15% нижчий, ніж середній по Україні. Подільський регіон гірше забезпечений закладами торгівлі і громадського харчування, ніж в середньому по країні, частка яких становить відповідно 9,1% та 2,2%. Але регіон має кращу забезпеченість закладами культури. За останні 10 років забезпеченість населення регіону особистими легковими автомобілями зросла більше ніж у 2 рази. Майже 1/3 трудових ресурсів зайнята в невиробничій сфері, що є вищим показником, ніж в середньому в Україні. Для регіону значною проблемою є рівень безробіття, це особливо стосується малих міст.

Основними передумовами розвитку туризму в Подільському регіоні є:

- рекреаційні ресурси: сприятливі ландшафти, мінеральні лікувальні води, пам'ятки історії, культури, архітектури;

- зручне геополітичне і транспортне положення, оскільки через регіон проходять важливі шляхи державного і міжнародного значення;

- історичний аспект, що проявляється в своєрідній етнографічній культурі: тут відбулося своєрідне змішування народів;

- відносно сприятлива екологічна ситуація;

- соціально-економічні особливості регіону, зокрема низький рівень індустріалізації території, що може сприяти розширенню матеріально-технічної бази туризму,

- потреби ринку щодо пропозиції туристичного продукту, який має нові особливості та якості.

 








Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 2459;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.