Надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України
Порядок надання Національним банком України стабілізаційного кредиту, а також процедуру зміни умов кредитного договору, укладеного з Національним банком, визначає Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України, постанова Правління НБУ № 327 від 13.07.2010 року.
Стабілізаційний кредит надається платоспроможному банку для підтримки ліквідності на строк до двох років.
Національний банк має право приймати рішення про продовження строку користування стабілізаційним кредитом на строк до одного року.
Загальний строк користування стабілізаційним кредитом з урахуванням усіх продовжень строку користування ним не може перевищувати п’яти років.
Рішення про надання чи відмову в наданні стабілізаційного кредиту, зміну умов кредитного договору, погодження графіка повернення кредиту та сплати процентів за користування ним приймає Правління Національного банку в межах монетарних можливостей.
Національний банк має право приймати рішення щодо взяття за стабілізаційним кредитом однорідного або змішаного забезпечення.
Розмір процентної ставки за стабілізаційним кредитом під час надання такого кредиту/зміни умов кредитного договору в частині продовження строку користування таким кредитом визначається в річних процентах на рівні півтори облікової ставки Національного банку та протягом дії кредитного договору не підлягає коригуванню.
Проценти за користування стабілізаційним кредитом нараховуються згідно з умовами кредитного договору, укладеного між Національним банком та банком, починаючи з дня надходження коштів на кореспондентський рахунок банку і закінчуючи днем, який передує даті фактичного повернення коштів.
Національний банк з метою обмеження ризику ліквідності банку під час надання стабілізаційного кредиту чи зміни умов кредитного договору встановлює обмеження та вимоги щодо його діяльності, які мають бути передбачені в кредитному договорі, зокрема щодо:
· заборони виплати дивідендів акціонерам чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі;
· заборони виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам банку;
· заборони здійснення інвестицій у нові основні засоби, які не беруть участі в здійсненні банківських операцій, крім тих, що перейшли у власність банку на підставі реалізації прав заставодержателя;
· заборони придбання цінних паперів (крім державних облігацій України, боргових цінних паперів, емітованих Національним банком);
· зупинення проведення банком активних операцій з пов'язаними особами банку;
· заборони здійснення викупу акцій власної емісії та дострокового погашення цінних паперів власної емісії;
· заборони надання бланкових кредитів (крім кредитів фізичним особам у сумі не більше ніж 50,0 тис. грн., у тому числі кредитів овердрафт).
НБУ під час зміни умов кредитного договору в частині продовження строку користування кредитом застосовує процедуру особливого режиму контролю, який передбачає обмеження щодо діяльності банку шляхом призначення куратора.
Банк має право достроково повернути стабілізаційний кредит і проценти за користування ним (повністю або частково), письмово повідомивши про це НБУ, але не пізніше ніж за один робочий день до дня повернення коштів.
Національний банк в разі настання в банку надійної ситуації з ліквідністю має право звернутися з пропозицією щодо дострокового повернення стабілізаційного кредиту (повністю або частково) у порядку, визначеному в кредитному договорі.
Національний банк розпорядчим документом установлює технічний порядок, який визначає послідовність дій та порядок взаємодії структурних підрозділів Національного банку і банків під час надання стабілізаційного кредиту, зміни умов кредитного договору, контролю за виконанням умов кредитного договору і договору застави.
Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 1145;