Готування до злочину.
Студенти повинні визначитись, що готуванням до злочину є підшукування або пристосування засобів і знарядь, підшукування співучасників або змова на вчинення злочину, а також інше умисне створення умов для вчинення злочину (ч. 1 ст. 14 КК).
Відповідно до ч. 1 ст. 14 КК готування до злочину проявляється у:
1. підшукуванні засобів чи знарядь вчинення злочину;
2. пристосуванні засобів чи знарядь вчинення злочину;
3. підшукуванні співучасників;
4. змові на вчинення злочину;
5. усуненні перешкод;
6. іншому умисному створенні умов для вчинення злочину.
Засобами вчинення злочину є предмети матеріального світу, які полегшують чи прискорюють вчинення злочину або є необхідними для його вчинення. Наприклад, підроблені документи - для вчинення шахрайства (ст. 190 КК), наркотичні засоби – для приведення потерпілої особи в безпорадний стан із метою зґвалтування (ст. 152 КК).
Знаряддямивчинення злочину – це предмети, призначені для безпосереднього виконання дій, що утворюють об’єктивну сторону закінченого злочину. Наприклад, зброя для вбивства, відмичка для проникнення у квартиру з метою вчинення крадіжки.
Підпідшукуванням засобів чи знарядь вчинення злочину треба розуміти їх придбання будь-яким шляхом (купівля, отримання у подарунок, у борг, запозичення на певний час, пошук тощо).
Підпристосуванням засобів чи знарядь вчинення злочину треба розуміти таку зміну будь-яких предметів матеріального світу, яка робить їх придатними (більш зручними, більш ефективними) для вчинення злочину. Наприклад, загострення викрутки для нанесення тілесного ушкодження, підробка документа для вчинення шахрайства тощо.
Підшукування співучасників – це будь-які дії, які направлені на залучення до вчинення злочину інших осіб (виконавця, організатора, підмовника, пособника).
Змова на вчинення злочину – це домовленість двох чи більше осіб про спільне вчинення суспільне небезпечного діяння, передбаченого Особливою частиною КК.
Усунення перешкод – це усунення можливих чи дійсних перепон вчинення злочину (наприклад, виведення сигналізації з робочого стану з метою безперешкодного проникнення в приміщення).
Інше умисне створення умов для вчинення злочину – це різноманітні дії, які полегшують вчинення злочину, створюють умови для приховання слідів злочину тощо (наприклад, завчасна підготовка сховища для майна, організація засідки і т. д.).
Сутність готування в тому, що ці дії:
1) не спрямовані безпосередньо на заподіяння шкоди об’єкту охорони;
2) не створюють об’єктивну сторону складу злочину;
3) не наближають суб’єкта до об’єкта злочину чи до потерпілого, не утворюють їх безпосереднього зіткнення;
4) не мають причинного зв’язку з майбутніми злочинними наслідками.
Суспільна небезпечність готування до злочину визначається:
1) важливістю об’єкта посягання, його суспільною цінністю;
2) змістом підготовчих дій, їх загрозою для об’єкта посягання;
3) особою суб’єкта, його рішучістю вчинити злочин, попередньою злочинною поведінкою;
4) іншими обставинами, які підтверджують рішучість погрози вчинити злочин, довести його до кінця.
Готування необхідно відмежовувати від виявлення умислу на вчинення злочину. Підґрунтям кримінальної відповідальності є суспільне небезпечне діяння (ч. 1 ст. 11 КК). Усе, що не виражено у діянні, знаходиться поза сферою кримінально-правого регулювання. Тому намір вчинити злочин, який не отримав фізичного втілення у суспільне небезпечному діянні, не може оцінюватися як злочин. (наприклад, виявлення наміру під час розмови).
Дата добавления: 2014-12-08; просмотров: 1007;