Монетизація бюджетного дефіциту

Дефіцит державного бюджету являє собою перевищення видатків бюджету над доходами. Це є основною причиною інфляції. Для покриття дефіциту державного бюджету держава може друкувати гроші, робити позики або витрачати свої валютні резерви.

Купівля центральним банком державних боргових зобов'язань називається монетизацією бюджетного дефіциту. Вона призводить до інфляції.

Проблема монетизації бюджетного дефіциту полягає у пошуку грошових коштів, необхідних для покриття (фінансування) перевищення витрат бюджету над його доходами. Мобілізація необхідних грошових коштів для забезпечення грошовими коштами бюджетного дефіциту може здійснюватися різними способами.

1. Збільшення оподаткування економічних суб'єктів через підвищення податкових ставок, введення нових податків, скасування податкових пільг. Щоб забезпечити монетизацію бюджетного дефіциту таким шляхом, необхідно змінити податкове законодавство. Останнє є малореальним. Крім того, збільшення оподаткування приведе лише до переміщення грошових коштів, а не до збільшення їх маси.

2. Дозволити уряду (казначейству) випустити власні боргові зобов'язання (казначейські білети) в розмірі, достатньому для покриття бюджетного дефіциту і надати їм статус законного платіжного засобу. Такий прибуток у світовій практиці отримав назву сеньйораж. Цей захід також потребує внесення змін до законодавства. Його прийняття парламентом також малоймовірне. Але, якщо б він був реалізований, то це могло б внести негативний регулюючий вплив в механізм монетарної політики. Це веде до інфляції.

3. Дозволити уряду випускати власні цінні папери і реалізувати їх на внутрішньому та зовнішньому ринках. Реалізація цінних паперів тимчасово віддалить сукупний попит на товарних ринках. За реалізацію державних облігацій на зовнішніх ринках виручка надійде у валютній формі, яка опосередковано сприятиме фінансуванню бюджетних витрат.

4. Дозволити центральному банку надати кредит уряду у розмірі бюджетного дефіциту. При цьому на таку суму банк має купити зобов'язання на первинному ринку.

На суму кредиту уряду збільшиться маса грошових коштів і одночасно збільшиться сукупний попит на них. Щоб не допустити негативного впливу такого збільшення грошової маси на кон'юнктуру ринку І забезпечити сталість грошей, центральний банк може зменшити резерви комерційних банків. Останнє скоротить обсяг кредитування економіки держави.

Наведена характеристика можливих способів монетизації бюджетного дефіциту свідчить про те, що найдоцільнішим є дозвіл уряду реалізувати власні цінні папери на вторинному ринку. Це не вплине на зміну обсягу грошової маси і не ускладнить вирішення завдань, визначених грошово-кредитною (монетарною) політикою держави.

 









Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1035;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.