Функції грошей
Функції грошей — це процес обслуговування руху вартості у суспільному відтворенні.
Функції грошей: міра вартості, засіб обігу, засіб платежу, засіб нагромадження, світові гроші.
У функції грошей, як міри вартості, гроші забезпечують вираження і вимірювання вартості товарів у формі ціни. Вираження і вимірювання вартості товарів не може відбуватися іншим способом як порівнюванням її з товаром, що служить загальним еквівалентом. Лише через кількісне визначення в одиницях товару - еквівалента відбувається вимірювання вартості товарів.
Грошова одиниця, що застосовується для вимірювання та порівнювання вартості різних товарів і послуг являє собою міру вартості. На основі міри вартості встановлюються ціни на товари і послуги. Для порівнювання цін різних товарів необхідно виражати їх вартість в однакових одиницях, тобто звести їх до одного масштабу.
В умовах золотомонетного стандарту масштаб цін — це кількість металу, що була прийнята в певній країні за грошову одиницю і служила засобом для вимірювання цін всіх товарів. В умовах демонетизації золота і запровадження нерозмінних грошових знаків на золото масштаб цін — це рахункова одиниця, яка відображає вартість товарної маси в грошах.
З масштабом цін безпосередньо пов'язані такі поняття, як девальвація і ревальвація.
Девальвація — це офіційне зниження курсу грошової одиниці.
Ревальвація - це збільшення курсу грошової одиниці щодо валют інших країн.
Визнання того, що всі сучасні форми грошей служать носіями мінових вартостей, дає можливість встановити реальну схему виконання такими грошима функції міри вартості. Усі звичайні товари надходять до сфери обігу. Тут вони "шукають" собі грошовий еквівалент, який представлений готовністю суб'єктів ринку купити відповідні товари. У зіткненні сторін: бажання продати і готовності купити - в кінцевому підсумку визначається мінова вартість товару у формі ринкової ціни. Вона виражає суму грошових коштів, якою товар оцінюється на ринку та яка задовольняє обох суб'єктів операції. До цього зводиться економічний зміст вираження вартості у формі ринкової ціни за допомогою грошей.
Масштаб цін, як інструмент виміру грошової оцінки, функціонує не відокремлено від визначення вартості товарів, а одночасно з ним, як єдиний вимірювальний процес. Це зумовлено тим, що еквівалентна вартість товару виражається в грошових одиницях. Тому функція грошей як міри вартості грошей включає процес вимірювання за масштабом цін. Рівень цін на товари лише відображає вартість товару і масштаб цін.
Гроші як міра вартості використовуються, як рахункові одиниці, з метою надання кількісного виразу всім економічним процесам. Так, за допомогою рахункових грошей у формі ціни господарські суб'єкти можуть наперед визначити свої витрати на виробництво продукції, доходи від реалізації і величину прибутку. Без цього неможливо виробити правильну стратегію і тактику фінансово-господарської діяльності.
Функція засобу обігу виражає дію, в якій гроші виступають посередником в обміні товарів і забезпечують їх обіг. Гроші, у цій функції відіграють роль посередника між продавцем і покупцем.
Обмін товарів за допомогою грошей у цій функції здійснюється за
схемою:
Т-Г-Т
Участь грошей в обміні товарів зумовлює розпад акту обміну на два самостійних акти:
а) продаж товару: Т - Г;
б) купівля товару: Г-Т.
Ці акти можуть відокремлюватися і у просторі, і в часі.
Розрив товарного обміну на два самостійних акти завдяки грошам відіграє, важливу позитивну роль в розвитку обміну й економіки загалом за таких обставин:
а) суб'єкти обміну можуть затримувати гроші з метою нагромадження вартості в її абсолютній формі. Це розширює мету виробництва, виводить їх за межі простого товарного обміну;
б) розширюються межі простого натурального обміну. Власник товару може реалізувати його не тому суб'єкту ринку, що має необхідний йому товар для обміну, а тому, хто має потребу в його товарі. За отримані грошові кошти він може вільно вибрати необхідний йому товар;
в) власник грошей може перенести купівлю іншого товару на пізнішій час або на інший ринок, чи взагалі використати грошові кошти за іншим призначенням.
Основою функціонування грошей, як засобу обігу, є рух товарів. Роль грошей у цій функції тимчасова. Виконавши функцію обміну, гроші переходять від одного суб'єкта до іншого. Самі гроші залишаються в обігу, а товари після обміну виходять з нього.
Для виконання функції засобу обігу необхідні реальні і сталі гроші. В обігу завжди перебуває певна маса грошей, якій протистоять товарні маси, що підлягають реалізації. Тобто
де М- кількість грошей в обігу;
рі- ціна товару;
qi - кількість i-го товару.
Кількість грошей в обігу мала б дорівнювати величині . За умови, якщо кожна грошова одиниця використовується не один, а декілька разів ( V ) в процесі обігу, то кількість грошей в обігу буде визначатися за такою формулою:
Кількість грошей, необхідних для забезпечення обігу, прямо пропорційна сумі цін на товари і послуги, що реалізуються, і обернено пропорційна швидкості обороту грошей.
Гроші як засіб платежу. У цій функції гроші обслуговують погашення різноманітних боргових зобов'язань між суб'єктами економічних відносин в процесі виконання фінансово-господарської діяльності.
Історично функція грошей, як засобу платежу, випливає з товарообігу, її поява була зумовлена продажем товарів у кредит. Оскільки при цьому виникає борг, то його погашення відбувається у формі без еквівалентного руху грошових коштів. У функції засобу платежу виступають інші гроші, відмінні від засобу обігу. їх відмінність зумовлена фактором часу, який відділяє реалізацію товару в борг від здійснення платежу в рахунок погашення заборгованості. За час між отриманням товару і його оплатою можуть змінитися вартість і форма грошей, боржник, кредитор тощо. Тому вартість платежу не завжди еквівалентна вартості товарів, реалізованих в борг, або вартості грошей, що були надані в борг.
У розвинутій економіці гроші, як засіб платежу, обслуговують більшу частину всього економічного обороту. Тому сфера їх застосування досить широка і охоплює такі грошові операції:
а) платежі між суб'єктами господарювання за взаємними борговими зобов'язаннями за товари і послуги;
б) платежі суб'єктів господарювання своїм працівникам, ще пов'язані з оплатою праці;
в) платежі юридичним і фізичним особам у централізовані бюджетні і позабюджетні фонди, отримання грошей із цих фондів;
г) внески юридичними і фізичними особами своїх грошей у банки, отримання ними грошових кредитів у банках і погашення їх у встановлені терміни;
д) різноманітні платежі, пов'язані зі страхуванням діяльності та майна юридичних і фізичних осіб;
є) інші платежі, тобто адміністративно-судові виплати спадщини, дарування тощо.
Гроші, як засіб платежу, відрізняються від грошей, як засобу обігу, тим, що вони лише завершують акт купівлі-продажу. Вони не виступають посередником при купівлі-продажу. Цю функцію можуть виконувати лише реальні гроші. Роль грошей у функції засобу платежу проявляється в тому, що вони 1) допомагають здійснювати контроль за правильністю кругообігу виробничих фондів; 2) забезпечують безперервність процесу виробництва продукції; 3) сприяють здійсненню контролю за своєчасністю розрахунків в економіці.
Гроші як засіб нагромадження. У цій функції гроші обслуговують нагромадження вартості в процесі фінансово-господарської діяльності юридичних і фізичних осіб. Виникнення цієї функції грошей стало можливим тоді, коли товаровиробник виявився здатним частину виручки від реалізації товарів у грошовій формі не витрачати на придбання інших споживчих вартостей, необхідних для виробничого чи особистого споживання, а відкласти на майбутнє, тобто зберегти їх.
На початковому етапі нагромадження грошей своєю метою мало збереження вартості. Для цього вартість уречевлювалася у дорогоцінних металах. В такій формі нагромаджувалося абстрактне загальне багатство, що називалося скарбом. Економічне призначення звичайного скарбу - збереження нагромадженого багатства від крадіжок, пограбування і знецінення його первісної вартості, а також створення страхового резерву цінностей на випадок стихійного лиха, хвороби, збройних нападів тощо.
Згодом сформувалася ще одна мета нагромадження скарбу - створення резерву платіжних засобів. Ця форма нагромадження скарбу мала на меті відтворювальний характер і була зорієнтована на забезпечення зростання прибутку. Щоб наблизити таке майбутнє, власники скарбу у формі грошей надають його в борг, розмішують в банках, купують цінні папери, які приносять їм прибуток у формі відсотків, дивідендів тощо.
В сучасних умовах розвитку суспільства ще здійснюється нагромадження скарбів у формі дорогоцінних металів, золотих монет, предметів розкоші (естетична форма скарбу) тощо. Великі золоті запаси зберігаються в державних скарбницях, центральних банках, міжнародних валютно-кредитних центрах і у приватних осіб. Якщо виходити з того, що нагромадження золотого скарбу виконує одну з функцій грошей, то виявиться, що одну з грошових функцій золото все ще частково виконує. Тому його демонетизацію не можна вважати абсолютно повною.
Отже, сфера функціонування грошей, як засобу нагромадження вартості, зумовлена потребами розширеного відтворення і оборотом капіталу, має конкретну мету і є відносно короткостроковою. Це зумовлено тим, що тут гроші виконують свою функцію у формі знаків вартості. Але та частина функціонування грошей, де нагромадження відображає абсолютне багатство, що виходить за межі суспільного відтворення, мас форму скарбу й обслуговується повноцінними грошима - золотом.
Формування нагромаджень та їх збереження пов'язано з доходами або втратами. Якщо нагромадження зберігається у формі депозитних вкладів (довгострокових чи короткострокових), то таке нагромадження має продуктивний характер. Суспільство використовує такі нагромадження з метою їх капіталізації, а їх власники отримують доход у формі відсотків. Якщо нагромадження зберігаються у формі скарбу, тобто за межами процесу суспільного відтворення, то таке нагромадження зумовлене витратами зберігання. Величина витрат зберігання — це сума доходу, яку власник грошей не отримує внаслідок зберігання їх у ліквідній формі, тобто не вкладає фінансові активи.
Світові гроші.У цій функції гроші обслуговують рух вартості у міжнародному економічному обігу і забезпечують проведення взаємовідносин між країнами.
Світові гроші виконують такі функції:
- міжнародного платіжного засобу;
- міжнародного купівельного засобу;
- засобу перенесення багатства з однієї країни в іншу.
За своєю сутність світові гроші повторюють всі функції, що властиві грошам на внутрішньому ринку. Це дало підстави взагалі не виділяти світові гроші в окрему групу економічних відносин і не визначати їх функції. Але якщо б усі національні гроші були вільно конвертовані, то потреба у виділенні їх окремої функції відпала б.
Сучасний розвиток ринкових відносин у світі привів до виникнення різноманітних міжнародних засобів здійснення розрахунків. Зокрема:
а) національні валютами економічно найсильніших країн світу: долар США, англійський фунт стерлінгів, японська єна,
б) міжнародні грошові одиниці, що використовуються міжнародними валютно-фінансовими організаціями: СПЗ (Спеціальні права запозичень, розрахункова одиниця МВФ.
Євро запроваджена з 1 січня 1999р. 11 європейськими країнами з 15-ти загальної їх кількості, що входили до Європейського Союзу. Євро базується на німецькій марці - одній з найстабільніших світових валют.
Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1518;