Теорема 2. Нескінченно малі величини, які входять до добутку та відношення, можна замінювати їм еквівалентними.
Означення. Нехай і — нескінченно малі величини. У разі, коли
говорять, що нескінченно мала величина b має порядок k відносно нескінченно малої величини a або скорочено: b — величина порядку k. Тоді
Величина — називається головною частиною нескінченно малої величини b.
Порівняємо нескінченно малі величини і при
·
Тоді
.
Отже, величина є нескінченно малою другого порядку мализни відносно х. Її головна частина дорівнює .
Шкала еквівалентних нескінченно малих величин
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Знайти границю:
Зауваження. У виразі, який містить суму та різницю, заміна нескінченно малих величин еквівалентними їм може іноді призвести до помилки.
6. Властивості функцій неперервних на відрізку
Теорема 1. (Больцано-Коші). Нехай функція неперервна на відрізку [а; b] і на кінцях його набуває значень різних знаків. Тоді на інтервалі (а; b) знайдеться точка с, в якій функція перетворюється на нуль.
Теорема 2 (Коші). Нехай функція у = f(x) неперервна на відрізку [а; b] і на його кінцях набуває різних значень. Позначимо і . Тоді при будь-якому С: А < C < B знайдеться точка с із [a, b], така що f(с) = С.
Теорема 3 (Вейєрштрасса). Якщо функція у = f(x) визначена і неперервна на деякому відрізку [а, b], то вона обмежена на цьому відрізку.
Теорема 4 (Вейєрштрасса). Функція у = f(x), неперервна на відрізку [а, b], досягає на ньому свого найбільшого та найменшого значення.
7. Рівномірна неперервність
Означення. Функція у = f(x) називається рівномірно неперервною на деякому проміжку І, якщо для довільного знайдеться , таке що для будь-яких х1, х2 Î І, які задовольняють умову , виконується нерівність
Розглянемо неперервну функцію на проміжку (0; 1). Візьмемо довільне і спробуємо знайти , таке щоб за умови виконувалась нерівність . Дістанемо:
або
Вираз за умови може бути як завгодно великим. Якщо значення достатньо малі, то нерівність не може виконуватися при всіх із (0, 1). Отже, ця функція не є рівномірно неперервною.
Зауваження. Поняття рівномірної неперервності пов’язане з проміжком, на якому розглядається функція («рівномірно» — це приблизно однаково).
Теорема 5 (Кантора). Якщо функція у = f(x) неперервна на відрізку [а, b], то вона рівномірно неперервна на ньому.
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 1855;